آخرین اخبار
۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۵
بازدید:۲۹۴
صد آنلاین | اعتراف رسانه آمریکایی به ناکامی اوکراین در ترساندن مردم روسیه، تاکید دفتر زلنسکی بر عدم برنامه‌ غرب برای اعزام نیرو به اوکراین، علت اظهارات جنگ افروزانه ماکرون علیه روسیه و آمادگی ناتو برای روابط پرتنش با مسکو، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.
کد خبر : ۷۷۰۹۷

به گزارش  صد آنلاین ، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به طور مرتب گزارش‌های وزارت دفاع درباره تلاش‌های نیروهای اوکراین برای حمله به مناطق بلگوراد و کورسک که در روزهای اخیر تشدید شده را دریافت می‌کند.

 

 

 

 


دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور در جمع خبرنگاران یادآور شد که البته تمامی این حملات با موفقیت دفع شده‌اند و تعداد زیادی از نیروهای خرابکار اوکراینی کشته شده و تلفات جبران ناپذیر آنها به 550 نفر رسیده است.

نیروهای مسلح اوکراین طی چند روز گذشته گلوله باران مناطق مسکونی در بلگوراد و کورسک را افزایش دادند. بدین ترتیب، طبق گزارش وزارت دفاع روسیه، نیروهای پدافند هوایی این کشور 15 فروند موشک شلیک شده را بر فراز منطقه بلگوراد سرنگون کردند و تنها در روز شنبه 3 پهپاد مهاجم اوکراینی منهدم شد.

علاوه بر این، ارتش اوکراین همچنان در حال گلوله باران شهر بلگورود است و روز شنبه در نتیجه این حملات دو نفر کشته و چند نفر دیگر زخمی شدند.به گفته ویچسلاو گلادکوف، فرماندار منطقه، در مجموع، به دلیل گلوله باران این شهر، 106 آپارتمان در 22 ساختمان آپارتمانی آسیب دیده و خسارت‌هایی نیز به اموال شخصی مردم وارد شده است.

طی روز گذشته بارها آژیر هشدار حملات موشکی در بلگوراد و کل منطقه به صدا درآمد و مقامات از مردم خواستند تا در مکان‌های امن خانه، مانند راهرو، حمام یا انباری پناه گرفته و از پنجره‌ها فاصله بگیرند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه یادآور شد که مقامات کی‌یف به منظور ارعاب مردم و ایجاد اخلال در روند انتخابات ریاست جمهوری در روسیه حملات خود به منطقه بلگوراد را تشدید کرده‌اند.

ضمن اینکه، ساکنان بلگوراد با وجود گلوله باران این شهر فعالانه در انتخابات ریاست جمهوری روسیه شرکت داشته و تشدید حملات مانع از رای دادن مردم نشده است.

خبرنگار روزنامه "واشنگتن پست" روز گذشته پس از گفتگو با شهروندان نوشت که کی‌یف در ترساندن مردم بلگوراد ناکام مانده و آنها با وجود ادامه حملات هوایی، آماده شرکت در انتخابات ریاست جمهوری روسیه هستند و تاکید می‌کنند که هر شهروند روس، به خصوص در شرایط کنونی باید وظیفه خود را انجام دهد.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هفتصد و پنجاه و سومین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

دفتر زلنسکی: هیچ صحبتی در مورد اعزام نیروهای خارجی به اوکراین وجود ندارد

ایگور ژوکوا، معاون دفتر رئیس جمهور اوکراین ولادیمیر زلنسکی اعلام کرد که اعزام نیروی نظامی از فرانسه و سایر کشورهای خارجی به خاک اوکراین در حال حاضر مورد توجه مقامات کی‌یف قرار ندارد.

وی شب گذشته گفت: برای این کار (ورود نیروهای خارجی به اوکراین) تصمیم مناسب لازم است؛ همه این کشورها عضو ناتو هستند. متاسفانه اوکراین در حال حاضر عضو ناتو نیست.

با این حال، ژوکوا تاکید کرد: کی‌یف از هرگونه ابتکار کشورهای غربی که به تقویت موقعیت نیروهای مسلح اوکراین کمک کند، استقبال خواهد کرد.

ماکرون امکان عملیات زمینی فرانسه در اوکراین را بعید ندانست

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه اعلام کرد که احتمال انجام عملیات زمینی پاریس در خاک اوکراین را رد نمی‌کند.

ماکرون در مصاحبه با یک شبکه تلویزیون اوکراینی گفت: مبتکر این اقدام نخواهد بود و مطمئناً نمی‌خواهد نیروهای فرانسوی برای مقابله با نیروهای روسی عملیات نظامی در اوکراین انجام دهند.با این حال، قدرت فرانسه در این واقعیت است که پاریس می تواند اجازه انجام این کار را به خود میدهد.

به گفته وی، بسیاری از کشورهای اروپایی به طور کامل از سیاستی که فرانسه در پیش گرفته حمایت می‌کنند. ماکرون با اشاره به اینکه لازم است برای هر سناریویی آماده بود، افزود: همه بر اساس تاکتیک‌های عملی انتخاب شده مسئولیت خواهند پذیرفت.

آمادگی ماکرون برای مذاکره با پوتین درباره کاهش تنش در اوکراین

رئیس‌جمهور فرانسه در این مصاحبه اعلام کرد که آماده است با ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه، درباره پیشنهادات کاهش تنش در اوکراین گفتگو کند. امانوئل ماکرون گفت: «من [اگر پوتین تماس بگیرد] تلفن را بر خواهم داشت. این مسئولیت من است و اگر او پیشنهادی را مطرح کند گوش خواهم داد.»

او با اشاره به اینکه نقش فرانسه در مناقشه اوکراین این است که «عصب» درگیری باشد، تاکید کرد که به عقیده او، از یک سو، انتقال هر چیزی که برای تقویت قابلیت‌های دفاعی و تجهیزات نظامی ارتش اوکراین لازم است، و در عین حال تلاش برای کاهش تنش ضروری است.

به گفته ماکرون، او آماده میانجیگری است، اما در عین حال معتقد است که تنها مذاکره ممکن برای پایان دادن به درگیری در اوکراین باید مذاکره بین ولادیمیر پوتین و ولادیمیر زلنسکی، روسای جمهور روسیه و اوکراین باشد.

ماکرون: فرانسه برای ابتکارات تهاجمی علیه روسیه آماده نیست

رئیس‌جمهور فرانسه گفت که فرانسه ابتکارات تهاجمی علیه روسیه نخواهد داشت و همچنین بر ضرورت کمک به کاهش تنش در اوکراین تاکید کرد.

امانوئل ماکرون افزود: فرانسه مسیر تشدید تنش را در پیش نخواهد گرفت، زیرا ما به جنگ دیگری نیاز نداریم، اما بسته به اقدامات روسیه آماده واکنش هستیم. <…> ولی مسلماً من مسئولیت ابتکار عمل تهاجمی را بر عهده نخواهم گرفت. هدف فرانسه تضمین صلح پایدار در اروپا است.

هفته گذشته او در تلویزیون فرانس 2 گفته بود که به این موضع گیری که هیچ خط قرمزی در زمینه کمک به کی‌یف وجود ندارد، متعهد است.

مک گرگور: ماکرون با اظهارات تند درباره اوکراین می‌خواهد قدرت خود را حفظ کند

داگلاس مک گرگور، سرهنگ بازنشسته آمریکایی و مشاور سابق رئیس پنتاگون معتقد است که اظهارات تند امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در قبال روسیه، نشان دهنده تمایل او برای باقی ماندن در قدرت در شرایطی است که محبوبیت او در سطح پایینی قرار دارد.

او گفت: «سخنان ماکرون بیشتر یک بلوف است و هدف از آنها کمک به موقعیت او در داخل فرانسه است که البته این کار هم کارساز نخواهد بود چون میزان محبوبیت او همچنان در حال کاهش است.»

به گفته مک گرگور، ماکرون برای مدت طولانی رئیس جمهور نخواهد شد. این سرهنگ آمریکایی افزود: او با اظهارات جنگ طلبانه خود فقط تلاش می‌کند حمایت خود را از اوکراین نشان دهد، اما در واقع قصد دارد مانند سایر رهبران غربی از این کار دست بکشد بدون اینکه به اعتبار خود لطمه بزند.

معاون دبیرکل ناتو: ما باید برای چندین سال روابط پرتنش با روسیه آماده شویم

میرچا جوآنا، معاون دبیرکل ائتلاف آتلانتیک شمالی روز شنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که کشورهای عضو ناتو باید برای چندین سال روابط پرتنش با روسیه آماده شوند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد انتخابات ریاست جمهوری در روسیه گفت: «ما باید برای حداقل چندین سال دیگر روابط پرتنش با مسکو آمادگی داشته باشیم.»

به گفته جوآنا، انتخاب مجدد ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس جمهور یا پیروزی نامزد دیگری، روند رویدادها در اوکراین را تغییری نخواهد داد.

وزارت خارجه: هدف گلوله باران مناطق مرزی روسیه ایجاد اختلال در روند رای گیری است

وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه اعلام کرد که هدف اصلی از تشدید گلوله باران زیرساختارهای غیرنظامی در مناطق مرزی روسیه توسط نیروهای مسلح اوکراین، ارعاب مردم و همچنین ایجاد اختلال در روند رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری در این کشور است.

همچنین یادآوری شده که کی‌یف اقدامات تروریستی علیه روسیه را تشدید کرده تا از غرب برای کمک مالی بیشتر و تسلیحات مرگبار التماس کند.

وزارت خارجه جنایات اوکراین علیه غیرنظامیان را محکوم کرده و ابراز اطمینان کرد که ساکنان مناطق نزدیک به مرز اوکراین تسلیم اقدامات تحریک آمیز نخواهند شد و از رفتن به مراکز رای گیری ترسی نخواهند داشت.

تبریک پوتین به مناسبت دهمین سالگرد پیوستن کریمه به روسیه

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز شنبه در تماسی تلفنی با مقامات محلی جمهوری کریمه، دهمین سالگرد الحاق این شبه جزیره به ترکیب فدراسیون روسیه را تبریک گفت.

لاوروف: موضوع تعلق کریمه و سواستوپل به روسیه برای همیشه بسته شده است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در پیامی ویدئویی به مناسبت دهمین سالگرد "بهار کریمه"، تاکید کرد که شبه جزیره کریمه و بندر سواستوپل بخشی جدایی ناپذیر از خاک روسیه هستند و مسئله تعلق آنها به این کشور برای همیشه بسته شده است.

وی یادآور شد که در تاریخ 16 مارس 2014، مردم ساکن کریمه و سواستوپل آگاهانه تصمیم گرفتند در یک همه پرسی با روسیه متحد شوند و توسعه روز افزون و رضایت مردم این مناطق نشان می‌دهد که این تصمیم تنها تصمیم درست بود.

منبع: تسنیم

 

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها