آخرین اخبار
۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۵
بازدید:۱۷۳
صد آنلاین | منابع آگاه می‌گویند پروژه‌ی «استارشیلد» شرکت اسپیس‌ایکس در حال تولید صدها ماهواره‌ی جاسوسی برای دفتر ملی شناسایی آمریکا است.
کد خبر : ۷۷۰۰۰

به گزارش صد آنلاین ، در گزارشی اختصاصی به نقل از منابع آگاه می‌گوید واحد «استارشیلد» شرکت اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۱ قراردادی محرمانه با دفتر ملی شناسایی (NRO) ایالات متحده امضا کرده است تا «شبکه‌ای از صدها ماهواره‌ی جاسوسی» برای این آژانس دولتی تولید کند. NRO جزو جامعه‌ی اطلاعاتی آمریکا و زیرمجموعه‌ی وزارت دفاع این کشور است.

 

 

 

 


ماه گذشته وال‌استریت ژورنال در گزارشی مدعی شد اسپیس‌ایکس قراردادی به ارزش ۱٫۸ میلیارد دلار با یکی از آژانس‌های دولت آمریکا امضا کرده است؛ اما در آن زمان نامی از NRO برده نشد. حالا رویترز با تحقیقات بیشتر نه‌تنها نام آژانس دولتی را فهمیده بلکه به جزئیات قرارداد محرمانه نیز دسترسی پیدا کرده است.

در چارچوب قرارداد، اسپیس‌ایکس صدها ماهواره با قابلیت تصویربرداری از زمین می‌سازد که می‌توانند به‌عنوان گروهی از ماهواره‌ها در مدارهای پایین زمین فعالیت کنند.

اسکرین شات وب سایت استارشیلد اسپیس ایکس پس زمینه مشکیاسکرین‌شاتی از وب‌سایت رسمی استارشیلد

رویترز فعلا نگفته است که شبکه‌ی ماهواره‌های جاسوسی اسپیس‌ایکس در چه زمانی عملیاتی می‌شود و همچنین نمی‌دانیم که چه شرکت‌های دیگری در این ماجرا دخیل هستند.

ظاهرا دیتابیسی دولتی در آمریکا که به اجرام فضایی ارتباط دارد، ماهواره‌هایی از اسپیس‌ایکس را که توسط این شرکت و دولت تأیید نشده‌اند فهرست کرده است. منابع آگاه تأیید کرده‌اند که آن ماهواره‌ها نمونه‌ی آزمایشی استارشیلد هستند.

اسپیس‌ایکس در وب‌سایت رسمی استارشیلد گفته است این سرویس «شبکه‌ای از ماهواره‌های امن متمرکز بر دولت» است. ایلان ماسک مدتی پیش گفته بود استارشیلد تحت مالکیت دولت آمریکا قرار می‌گیرد و توسط نیروی فضایی ایالات متحده کنترل خواهد شد.

 
 

بر اساس ادعای رویترز، اگر پروژه‌ی NRO موفقیت‌آمیز باشد، می‌تواند توانایی دولت و ارتش ایالات متحده برای شناسایی سریع اهدافش را در هر نقطه از جهان به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

سخن‌گوی NRO به یافته‌های رویترز واکنش مستقیم نشان نداد، اما به این خبرگزاری گفت: «ما در تلاش برای توسعه‌ی توانمندترین، متنوع‌ترین و مقاوم‌ترین سیستم اطلاعاتی، نظارتی و شناسایی فضایی هستیم که جهان تاکنون به خود دیده است.»

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها