آخرین اخبار
۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۵
بازدید:۱۹۱
صد آنلاین | سخنگوی دولت نیجر اعلام کرد که این کشور توافقنامه نظامی با آمریکا را لغو کرده است.
کد خبر : ۷۶۹۸۵

به گزارش صد آنلاین ، به نقل از اسپوتنیک روسیه، آمادو عبدالرحمن، سخنگوی دولت نیجر در بیانیه‌ای اعلام کرد، این کشور توافقنامه نظامی با آمریکا را که به این کشور اجازه حضور نظامی در خاک نیجر را می‌داد، لغو کرده است.

 

 

 

 


در بیانیه سخنگوی دولت نیجر آمده است: دولت نیجر با در نظر گرفتن خواسته‌ها و منافع مردم و در راستای انجام مسئولیت‌های خود، تصمیم گرفت تا توافقنامه مربوط به حضور پرسنل نظامی آمریکا و کارمندان غیرنظامی وزارت دفاع این کشور در قلمرو نیجر را لغو و باطل کند.

عبدالرحمن با بیان اینکه حضور نظامی آمریکا غیرقانونی و ناقض همه قوانین اساسی و دموکراتیک است، تاکید کرد که توافق لغو شده ناعادلانه بوده و در ۶ ژوئیه ۲۰۱۲ به صورت یکجانبه از سوی آمریکا تحمیل شد.

آمریکا حدود هزار نظامی را به بهانه مبارزه با سازمان‌های تروریستی در نیجر مستقر کرده بود.

در پایان سال گذشته، دولت نیجر قرارداد‌های همکاری نظامی با فرانسه را نیز لغو کرد و این کشور را مجبور به خروج نیرو‌های خود در تاریخ ۲۲ دسامبر سال گذشته از نیجر کرد.

نیرو‌های گارد ریاست جمهوری نیجر چهارم مردادماه جاری محمد بازوم رئیس‌جمهوری این کشور را در داخل کاخ ریاست جمهوری در بازداشت قرار دادند و سپس او را از مقامش برکنار کردند.

نظامیان نیجر در تلویزیون دولتی این کشور پس از برکناری بازوم از بسته شدن مرز‌ها و برقراری منع آمد و شد خبر دادند. کودتاچیان نیجر ششم مرداد ماه ژنرال عبدالرحمن چیانی را به عنوان رئیس شورای انتقالی این کشور منصوب کردند.

منبع: ایرنا

4561/ب
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها