آخرین اخبار
۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۲:۵۳
بازدید:۱۲۷۷
وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در پی نگرانی ایرلند و اسپانیا نسبت وخامت بحران انسانی در غزه، درباره نقض تعهدات حقوق بشری اسرائیل تحت توافقنامه این رژیم با اتحادیه و تاثیر آن بر آینده روابط با تل‌آویو رایزنی خواهند کرد.
کد خبر : ۷۶۷۰۷

 پیتر استانو روز جمعه به خبرنگاران در بروکسل گفت: همانطور که نماینده عالی (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا) در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد این مساله مهم روز دوشنبه در نشست شورای وزیران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 


 

وی عنوان کرد که در این مقطع قادر نیست جزییات بیشتری را ارائه دهد، اما تعلیق هرگونه توافق مشارکت نیازمند تصمیم تمام ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپاست.

ایرلند و اسپانیا بهمن‌ماه گذشته طی نامه‌ای به اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا نگرانی عمیق خود را نسبت به وخامت اوضاع انسانی در غزه ابراز کرده و «بازنگری فوری» در مورد اینکه آیا اسرائیل به تعهدات حقوق بشری تحت توافقنامه خود با اتحادیه اروپا عمل می‌کند یا نه، خواستار شدند.

در نامه لئو وارادکار نخست‌وزیر ایرلند و پدرو سانچز نخست‌وزیر اسپانیا به خانم فون در لاین، همچنین از کمیسیون اروپا خواسته شده که در صورت مشاهده نقض تعهدات از سوی اسرائیل در توافقنامه مشترک این رژیم با اتحادیه اروپا، «اقدامات مناسبی» که می‌توان انجام داد را پیشنهاد کند.

گفتنی است که ماده ۲ «موافقتنامه مشارکت اتحادیه اروپا و اسرائیل» بیان می‌دارد که روابط اتحادیه اروپا و اسرائیل - و همچنین مفاد خود این موافقتنامه - «بر اساس احترام به حقوق بشر» استوار است و این اصل «عنصر اساسی»‌ این رابطه را تشکیل می‌دهد.

در نامه مذکور آمده است: با توجه به خطر وقوع فاجعه‌ای انسانی حتی بزرگتر [از یک فاجعه]، ناشی از تهدید قریب الوقوع عملیات نظامی اسرائیل در رفح و با توجه به آنچه که از اکتبر ۲۰۲۳ (مهر ۱۴۰۲) در غزه رخ داده و همچنان ادامه دارد، علاوه بر نگرانی گسترده در مورد نقض احتمالی حقوق بین‌المللی بشردوستانه (IHL) و قوانین بین‌المللی حقوق بشر (IHRL) توسط اسرائیل، از کمیسیون اروپا می‌خواهیم بررسی فوری درباره پایبند بودن اسرائیل به تعهدات خود، از جمله بر اساس «توافقنامه مشارکت اتحادیه اروپا و اسرائیل» که احترام به حقوق بشر و اصول دموکراتیک را به یک عنصر اساسی در روابط تبدیل می‌کند، انجام دهد.

در نامه نخست‌وزیر ایرلند و اسپانیا همچنین آمده است که آنها «به شدت نگران وخامت اوضاع در غزه هستند، به ویژه تاثیری که درگیری‌های جاری بر فلسطینیان بی‌گناه به ویژه کودکان و زنان می‌گذارد».

در همین حال، روزنامه «آیریش تایمز» اوایل ماه جاری میلادی گزارش داد که ایرلند به دنبال حمایت کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای بازنگری در موافقتنامه با اسرائیل است.

بر اساس این گزارش، این مداخله [از سوی ایرلند و اسپانیا] در بحبوحه ترس از تهاجم زمینی [رژیم] اسرائیل به رفح صورت می‌گیرد، جایی که بیش از یک میلیون فلسطینی در جنگ جاری در آنجا پناه گرفته‌اند.

این درحالی است که دیوان بین‌المللی دادگستری در حکمی که اخیرا صادر کرد نسبت به نقض «کنوانسیون نسل‌کشی» از سوی اسرائیل ابراز نگرانی و اعلام کرد که این رژیم باید اقدامات لازم را برای ممانعت از کشتار فلسطینی‌ها اتخاذ کند. تل‌آویو همچنین باید عدم ارتکاب به جنایت نسل‌کشی توسط نیروهایش را تضمین و اقداماتی در راستای بهبود اوضاع انسانی در غزه اتخاذ کند.

رژیم صهیونیستی با حمایت تمام قد غرب و برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ نیروهای مقاومت، کشتار گسترده‌ای را در غزه به راه‌ انداخته است. این رژیم تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است. بر اساس گزارش‌ها، تاکنون افزون بر ۳۱ هزار فلسطینی شهید و بیش از ۷۲ هزار نفر دیگر مجروح شده‌اند.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها