آخرین اخبار
۲۸ دی ۱۴۰۲ - ۰۰:۳۱
بازدید:۸۲۴
در تیرماه سال ۱۴۰۲ رئیس بانک مرکزی از طرف رئیس‌جمهور مکلف شده بود تا پایان شهریورماه صف وام ازدواج را به صفر برساند اما طبق گزارشات بیش از ۲۶۸ هزار متقاضی به بهانه‌ کمبود منابع، همچنان در نوبت دریافت وام ازدواج قرار دارند.
کد خبر : ۶۵۵۱۷

 در تیرماه سال 1402 رئیس بانک مرکزی از طرف رئیس‌جمهور مکلف شده بود تا پایان شهریورماه صف وام ازدواج را به صفر برساند اما طبق گزارشات بیش از 268 هزار متقاضی به بهانه‌ کمبود منابع، همچنان در نوبت دریافت وام ازدواج قرار دارند.

 

 

 


با وجود تورم موجود، مبلغ تسهیلات درنظر گرفته شده برای اجاره‌ مسکن و تهیه‌ جهیزیه مناسب و کافی است. طبق برآورد صورت گرفته، مبلغ مورد نیاز برای خرید 60 قلم لوازم ضروری جهیزیه در فروشگاه آنلاین دیجی‌کالا، با شیوه مرتب‌سازی بر مبنای ارزان‌ترین، پرفروش‌ترین و در گروه پرفروش‌ها گران‌ترین، به ترتیب 34، 67 و 103 میلیون تومان برآورد می‌شود.

 

 

زوج‌های جوانی که دغدغه‌ تأمین لوازم اولیه زندگی را دارند، برای فراهم کردن (اجاره مسکن 60 متری+60 قلم ضروری جهیزیه) در تهران 351 میلیون تومان و در سایر شهرستان‌ها کمتر از 140 میلیون تومان نیاز دارند؛ که می‌توانند روی مبلغ تسهیلات بانکی حساب کنند. چراکه طبق قانون بودجه 1402، به هر یک از زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها از ابتدای سال 98 بوده در مجموع 360 میلیون تومان پرداخت می‌شود و زوج‌های زیر بیست و پنج سال و زوجه‌های زیر بیست و سه سال در کل 440 میلیون تومان می‌توانند دریافت ‌کنند.

 

 

در این خصوص، برای سال آینده نیز، مصوب شده که مبلغ تسهیلات ازدواج بیش از 60 درصد افزایش یابد. در همین زمینه، رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه درباره مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه، گفت: مصوب شد که وام ازدواج برای زن زیر 23 و مرد زیر 25 سال 350 میلیون تومان و بالای این سقف سنی، 300 میلیون تومان باشد، بازپرداخت‌های وام، 10 ساله تعیین شده است.

 

 

اما نکته اینجاست که بانک‌ها در پرداخت این تسهیلات که بنا دارد مشوقی برای تشکیل خانواده باشد، تعلل کرده و باعث کاهش اثربخشی این سیاست می‌شوند!

 

 

 

 

کمبود منابع؛ بهانه‌ پرداخت نکردن فوری وام ازدواج

براساس گزارش روابط عمومی بانک مرکزی سال گذشته تا 24 آذر به 720 هزار نفر تسهیلات ازدواج پرداخت شده و امسال با وجود تاکید رئیس جمهور بر پرداخت فوری این تسهیلات، تا پایان آذرماه فقط 618 هزار نفر وام ازدواج دریافت کرده‌اند و بیش از 268 هزار نفر هنوز در صف هستند. در حالی که منابع موجود در حساب‌های جاری بانک مرکزی بیش از 2250 همت و موجودی حساب‌های پس‌انداز قرض‌الحسنه حدود 583 همت در شهریور ماه امسال اعلام شده است، یعنی با وجود رقم اقساط برگشتی تسهیلات ازدواج، در مجموع بیش از 2500 همت شبکه بانکی موجودی قابل پرداخت دارد.

 

 

 

این بدین معنا است که حتی با در نظرگرفتن میانگین مبلغ 215 میلیونی وام ازدواج در سال 1402، برای پرداخت ضربتی و آنی تسهیلات به تمام متقاضیان کمتر از 58 همت نیاز هست. رقمی که کمتر از 4درصد منابع موجود در سپرده‌های جاری و پس انداز قرض‌الحسنه برآورد می‌شود. بنابراین برای پرداخت فوری این تسهیلات مانعی نیست و بهانه‌ کمبود منابع که از سوی مدیران شبکه‌ بانکی مطرح می‌شود، پایه و اساس معتبر ندارد!

انتهای پیام/

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر