آخرین اخبار
۳۰ آبان ۱۴۰۲ - ۲۰:۳۹
افشای راز اشکال هندسی عجیب در بستر دریا
بازدید:۴۱۶۷
صد آنلاین |دایره های مرموزی که در بستر دریا یافت شدند، لانه های موجوداتی هستند که احتمالا اصلا نمی توانید حدس بزنید
کد خبر : ۵۴۸۹۴

به گزارش فرادید، چندین سال پیش ، در آب های نیمه گرمسیری جنوب ژاپن، غواصان اشکال هندسی بزرگی را در بستر شنی دریا مشاهده کردند. دایره ها تقریبا دو متر عرض داشتند و از دو حلقه متحدالمرکز با پره هایی که از مرکز به اطراف پراکنده شده بودند، تشکیل شده بودند.

 

آن ها نسخه آبی حلقه های کشتزار غیرقابل توضیح در خشکی بودند. هیچ کس نمی توانست بفهمد چه چیزی یا چه کسی این اشکال مرموز را ساخته است؛ اما پاسخ بسیار ساده و در عین حال غیر منتظره بود:یک بادکنک ماهی کوچک.

 

سپس، تیمی از دانشمندان، خالقان این آثار هنری در بستر دریا را در حال عمل دیدند. آنها یک بادکنک ماهی نر کوچک از جنس Torquigener را دیدند که حدود ۱۲ سانتی متر طول داشت، روی ماسه ها می چرخید، باله هایش را تکان میداد و الگوهایی روی در شن ها ایجاد می کرد. پس از آن، بادکنک ماهیان بیشتری مشاهده شدند که دایره هایی را روی بستر دریا ترسیم می کردند و هر کدام یک سری مراحل مشابه را انجام می دادند.

 

اشکال هندسی عجیب در بستر دریا,شکل های هندسی در دریا

آن ها چگونه این آثار هنری را خلق می کنند؟

ابتدا، یک نر اشکال دایره ای اصلی را دنبال می کند، سپس با شنا کردن به سمت داخل دایره از زوایای مختلف، آن ها را با برآمدگی ها تزئین می کند. سپس، دایره را با خط خطی هایی از خطوط پیچ خورده تصادفی پر می کند.

 

برای پرداخت نهایی، نر تکه های مرجان مرده و صدف های دریایی را جمع آوری می کند تا اثر هنری اش را در بستر دریا تزئین کند. کل فرآیند حداقل یک هفته زمان می برد.

 

دایره های زیر آب کاربردی هم هستند

هدف این اشکال زمانی مشخص می شود که بادکنک ماهی ماده ظاهر می شود و اثر هنری نر را بررسی می کند. مشخص شد این اشکال در واقع لانه هستند.

 

به نظر می رسد این طرح دایره ای، آب تازه را به سمت وسط لانه هدایت می کند، بنابراین مهم نیست جریان اب از کدام طرف باشد، آب غنی از اکسیژن تازه به منطقه مرکزی لانه هدایت می شود و شرایط ایده آلی را برای رشد تخم ایجاد می کند.

 

بادکنک ماهیان نر بسیار سخت کوش هستند

اگر یک بادکنک ماهی ماده از ظاهر لانه خوشش بیاید، وسط لانه تخم ریزی می کند و سپس شنا می کند و نر سخت کوش را تنها می گذارد تا شش روز دیگر در اطراف لانه بچرخد و از لانه و تخم های در حال رشد درون آن محافظت کند. این لانه زیبا به تدریج فرو می ریزد و از بین می رود. هر بار که نر بخواهد جفت دیگری را جذب خود کند، باید لانه جدیدی بسازد.

369852

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها