آخرین اخبار
۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۲
کشف شیوه ای برای زنده و فعال نگه داشتن مغز بدون ارتباط با بدن
بازدید:۱۶۸۰
صد آنلاین |محققان دانشگاه تگزاس شیوه ای برای زنده و فعال نگه داشتن مغز بدون ارتباط با بدن برای چندین ساعت ابداع کردند.
کد خبر : ۵۴۶۶۶

محققان مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس ساوت وسترن در دالاس دو خوک را تحت مطالعه قرار دادند؛ آن ها اتصال بین سر و بدن را قطع کرده و مغز را به دستگاهی به نام کنترل گردش خون ضربانی خارج بدنی (EPCC) متصل کردند.

 

این مطالعه در مقاله ای در مجله Scientific Reports منتشر شده است. این دستگاه به تلمبه زدن خون در مغز ادامه می دهد و جریان طبیعی خون را همانند هنگامی که مغز به بدن متصل است، تقلید می کند.

 

هدف از این روش، مطالعه مغز مستقل از عملکرد سایر قسمت های بدن است که ممکن است بر آن تأثیر بگذارد، ولی این سیستم امکان دارد به طراحی بهتر بای پس قلبی ریوی که طی آن دستگاه عملکرد قلب و ریه را هنگام جراحی کنترل می کند، بینجامد.

 

خوان پاسکوال محقق ارشد این مطالعه گفت: این روش جدید امکان تحقیقات با تمرکز بر مغز مستقل از بدن را میسر می سازد و به ما اجازه می دهد به سوالات فیزیولوژیکی در این زمینه پاسخ دهیم.

 

در این روش محققان دو خوک را بیهوش کردند در حالی برای کنترل علایم حیاتی به دستگاه مانیتور متصل بودند.

 

محققان سپس جمجمه خوک ها را گشودند تا پروب های الکترودی در مغزشان بگذارند و شریان های مهمی را که مغز را به بدن متصل می کند، جدا کردند و آن ها را به دستگاه EPCC متصل کردند. این دستگاه به شکل یک سیستم پیچیده از لوله ها و یک تلمبه است که نرم افزاری جریان خون طبیعی در مغز را تقلید می کند.

 

محققان با وجود قطع ارتباط مغز با بدن توانستند مغز را به مدت پنج ساعت در حالت عادی حفظ کنند.

 

این تیم تحقیقاتی موفق شد تأثیر قند را بر مغز مستقل از سایر مکانیسم های بدن که ممکن است این فرآیند را تغییر دهد، مطالعه کند.

 

این فرآیند جدید برخلاف دستگاه های بای پس قلبی ریوی موجود که خون را در یک جریان مداوم به بدن ارسال می کند، خون را مانند قلب انسان تلمبه می کند.

 

محققان حدس می زنند بای پس قلبی ریوی که بیشتر شبیه قلب انسان عمل می کند، از عوارض دستگاه های بای پس موجود جلوگیری می کند.

654789

نویسنده:
حمید سقای حسینی
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها