آخرین اخبار
۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۲
تاریخ سازی ایلان ماسک؛ پرتاب موفق آمیز فضاپیمای استارشیپ
بازدید:۱۷۵۹
صد آنلاین | فضاپیمای استارشیپ پرتاب شد و دو بخش خود را از یکدیگر جدا کرد، اما درنهایت نتوانست به زمین بازگردد.
کد خبر : ۵۴۶۲۹

اسپیس ایکس پس از گذشت نزدیک به ۷ ماه از اولین آزمایش پرواز مداری استارشیپ، قدرتمندترین راکت تاریخ، دیروز برای دومین بار فضاپیمای غول پیکر خود را آزمایش کرد. در این آزمایش، پرتاب فضاپیما با موفقیت انجام شد و دو بخش بالایی و پایینی از هم جدا شدند، اما درنهایت هم بوستر و هم فضاپیما در هوا منفجر شدند.

 

در آزمایش دوم فضاپیمای استارشیپ، بخش مرحله اول و دوم با موفقیت در ساعت ۱۶:۳۳ به وقت ایران از زمین بلند شدند و به آسمان رفتند. پس از حدود دو دقیقه، بوستر سوپر هوی ۳۳ موتور رپتور خود را خاموش کرد و از فضاپیمای بخش بالایی خود جدا شد. بااین حال ، چند ثانیه بعد از روشن شدن موتورهای رپتور و دورشدن سوپر هوی از استارشیپ، این بوستر که قرار بود به اقیانوس برگردد، در آسمان منفجر شد.

 

دومین آزمایش پرواز مداری استارشیپ اسپیس ایکس

در ادامه بخش بالایی فضاپیما که با نام استارشیپ شناخته می شود، دقایقی به پرواز و ارتفاع گرفتن ادامه داد اما درنهایت ارتباط مرکز کنترل با فضاپیما قطع و اعلام شد که ظاهراً سیستم نابودسازی خودکار وارد عمل شده است. بدین ترتیب بخش بالایی استارشیپ نیز پیش از بازگشت و فرود در اقیانوس در آسمان منفجر گردید.

 

مسوولان اسپیس ایکس می گویند با وجود انفجار استارشیپ و سوپر هوی، جداسازی این دو قسمت از یکدیگر برای آن ها اهمیت زیادی داشته است و در این زمینه موفق بوده اند. بااین وجود، آن ها به گردآوری داده ها ادامه خواهند داد تا ببینند چه مشکلاتی موجب انفجار شده است و نگذاشته که تمامی مراحل به درستی طی شود و بوستر و فضا پیما (Spacecraft) به اقیانوس برگردند.

 

فضاپیمای استارشیپ پیش تر در تاریخ ۳۱ فروردین ماه اولین آزمایش مداری خود را انجام داده بود که با شکست همراه شد. در آن آزمایش به دلیل بروز مشکل در سیستم فضاپیما، بوستر سوپر هوی از استارشیپ جدا نشد و درنهایت این فضاپیما پس از چندبار چرخش در آسمان، به طور کامل منفجر شد.

 

به دنبال پرتاب ناموفق قبلی، تغییراتی در خود فضاپیما و البته در سکوی پرتاب انجام گرفت. این سکو بر اثر نیروی عظیم واردشده به شدت تخریب شده بود. درنتیجه اسپیس ایکس طراحی آنرا تغییر داد و از مواد قوی تری استفاده کرد. افزون براین، در آزمایش دوم از سیستم خنک سازی با آب استفاده شد تا مشکل آزمایش قبلی به وجود نیاید.

 

بوستر سوپر هوی از ۳۳ موتور رپتور استفاده می کند که نیروی عظیمی برابر با حداکثر ۷۵ میلیون نیوتن را ایجاد می کنند. این قوی ترین راکتی است که تاکنون توسط بشر ساخته شده و تقریبا ۲ برابر قوی تر از راکت «سامانه پرتاب فضایی» (SLS) ناسا است.

 

شرکت فضایی ایلان ماسک با فضاپیمای استارشیپ رؤیای سفرهای میان سیاره ای را در سر دارد و می خواهد انسان را به مریخ (Mars) ببرد. البته فضانوردان پیش از رسیدن به مریخ، به ماه خواهند رفت و از استارشیپ برای سفرهای خود به قمر زمین استفاده خواهند کرد.

369856

نویسنده:
حمید سقای حسینی
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها