آخرین اخبار
۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۴
بازدید:۴۸
صد انلاین | اصرار بایدن بر لزوم حمایت از اوکراین برای صلح در آینده، وضعیت اسفناک تدارکات نظامی کی‌یف، انتقاد از برخورد غیر واقع بینانه رهبران اروپایی با درگیری در اوکراین و اعتراف به مقاومت خوب روسیه در برابر تحریم‌های غرب، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.
کد خبر : ۵۴۲۶۰
 

به گزارش صد آنلاین ، نشریه معتبر آمریکایی فارین افرز (Foreign Affairs) که توسط شورای روابط خارجی در آمریکا منتشر می‌شود، در تحلیلی نوشته  که شکست ضد حمله، تضعیف حمایت ایالات متحده و اروپا و شروع فصل سرما - همه اینها مستلزم یک ارزیابی مجدد جامع از استراتژی فعلی مقامات کی‌یف و حامیان خارجی آنهاست و ضرورت دارد تا ارزیابی مجددی از اهداف و نشستن بر سر میز مذاکره با روسیه شود.

 

 

 


نویسندگان این مقاله پیشنهاد می‌کنند: «دولت ایالات متحده باید با اوکراین و شرکای اروپایی خود در مورد تغییر استراتژی کی‌یف و تمایل اوکراین برای انجام مذاکرات صلح با روسیه در حالی که بطور همزمان در جبهه نبرد هم از وضعیت تهاجمی به دفاعی درآیند، رایزنی کند.»

در این تحلیل یادآوری شده که اوکراین و کشورهای غربی به دلیل اختلاف فاحش بین اهداف و ابزارهای موجود برای دستیابی به آنها، همچنان در مسیری متزلزل حرکت کرده و موفقیتی بدست نیاورده‌اند.

چارلز کوپچان، کارشناس ارشد شورای روابط خارجی و استاد روابط بین الملل در دانشگاه جورج تاوون و ریچارد هاس، رئیس بازنشسته شورای روابط خارجی و کارشناس مسائل راهبردی در این مقاله اعتراف می‌کنند که اهداف نظامی کی‌یف از لحاظ نظامی و استراتژیک دور از دسترس هستند. به عقیده آنها، ادامه استراتژی تامین تسلیحاتی و تجهیزاتی کی‌یف با توجه به وضعیت جبهه نبرد یک "بن بست پرهزینه" است زیرا "هیچ گلوله نقره‌ای وجود ندارد که بتواند جریان را در جنگ با روسیه تغییر دهد" و حتی فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین والری زالوژنی نیز به این وضعیت اعتراف کرده است و نظامیان، برخلاف سیاستمداران، معمولاً با صراحت صحبت می‌کنند.

در این تحلیل تاکید شده، غرب نباید برای ادامه جنگ بر اوکراین فشار بیاورد، بلکه باید به دنبال متقاعد کردن اوکراینی‌ها به این واقعیت باشد که برای دستیابی به اهداف خود نیاز به اتخاذ یک استراتژی جدید دارند. <...> برای کی‌یف بسیار منطقی‌تر خواهد بود که اطمینان حاصل کند که مناطق بیشتری از خاک این کشور تحت کنترل نیروهای روسیه قرار نگرفته و آینده اوکراین را با یک تلاش نظامی ضعیف و طولانی مدت در معرض تهدید قرار ندهند.

 

بایدن: کمک آمریکا به اوکراین در واقع از ارتش آمریکا در برابر مشارکت در درگیری محافظت می‌کند

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده در مقاله‌ای برای روزنامه واشنگتن پست در مورد اهمیت حمایت از اوکراین و اسرائیل، ابراز عقیده کرده که ایالات متحده یک ملت بسیار مهم است که متحدان و شرکای خود را گرد هم جمع می آورد تا "به سوی آینده‌ای روشن تر و صلح آمیز تر برای جهان حرکت کنند. او نوشته است: «اگر چالش‌های امروز را کنار بگذاریم، خطر بروز یک درگیری جهانی ممکن است گسترش یابد و هزینه‌های حل و فصل آن به مراتب بیشتر خواهد بود. بنابراین ما اجازه نمی دهیم چنین اتفاقی بیفتد. دقیقاً این باور مبنای رویکرد من برای حمایت از مردم اوکراین است.»

به عقیده بایدن، تعهد ایالات متحده به حمایت از اوکراین امروز سرمایه گذاری برای امنیت خود کشور است تا از وقوع درگیری بزرگتری در فردا جلوگیری کند. وی افزود: «ما با حمایت از اوکراینی‌های شجاعی که از آزادی و سرزمین خود دفاع می‌کنند، در واقع نیروهای آمریکایی را از این <مناقشه> دور نگه می‌داریم. ما به آنها تسلیحات و کمک‌های اقتصادی را خواهیم داد.»

جو بایدن پیش از این نیز این نظریه را مطرح کرده بود که کمک به اوکراین و اسرائیل یک "سرمایه گذاری هوشمندانه" است که سود سهام را برای نسل‌های آینده به ارمغان می آورد.

سفیر سابق اوکراین در آمریکا: وضعیت تدارکات ارتش اوکراین اسفناک است

والری چالی، سفیر سابق اوکراین در ایالات متحده فاش کرد، از سفر هفته گذشته هیئت اوکراینی به واشنگتن به رهبری آندری یرماک، رئیس دفتر رئیس جمهور ولادیمیر زلنسکی می‌توان قضاوت کرد که سناریوی تامین تسلیحاتی اوکراین از سوی ایالات متحده منفی‌ترین مسیر را در پیش گرفته و برای کی‌یف اصلاً رضایت بخش نیست.

این دیپلمات در شبکه تلویزیونی ماهوارهای "اسپرسو" در این باره گفت: "می‌دانید، شرایط اکنون بسیار دشوار شده است. از بین سه سناریویی که مدت‌ها از آن صحبت می‌کردیم، مقامات ما بنا به دلایلی روی خوش‌بینانه‌ترین گزینه حساب می‌کردند، در حالی که بدترین سناریو عملاً اتفاق افتاده و اکنون هم ادامه دارد، زمانی که در این بازی‌های سیاسی گروهی از جمهوری‌خواهان، که شامل مایک جانسون رئیس مجلس نمایندگان نیز می‌شود، مایلند در واقع موضوع کمک به اوکراین را به تعویق بیاندازند و معلوم نیست در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و از هم اکنون مشخص است که کمک‌های نظامی و مالی به کی‌یف کاهش خواهد داشت.»

علاوه بر این، چالی از هیئت نمایندگی اوکراینی نیز دلسرد شد، زیرا او چنین مواردی را به خاطر نمی آورد که چنین سفری توسط دفتر رئیس جمهور صورت گرفته باشد.وی افزود: «البته من  علت آن را می دانم. این یک ویژگی متمایز اوکراین است، در کشور ما دفتر رئیس جمهور اکنون در واقع نقش دولت را بازی می‌کند و کابینه دولت صرفاً یک عنصر اجرایی تصمیمات گرفته شده است.»

سییارتو: اتحادیه اروپا با درگیری در اوکراین مانند بازی رایانه‌ای Fortnite برخورد می‌کند

پیتر سییارتو، وزیر امور خارجه و روابط اقتصادی خارجی مجارستان شب گذشته اعلام کرد که اکثر رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا درگیری نظامی در اوکراین را به چشم بازی رایانه‌ای آنلاین Fortnite تلقی کرده و برخوردی غیر واقع بینانه با آن دارند. 

سییارتو که در کنگره حزب حاکم اتحادیه مدنی فیدس-مجارستان در بوداپست سخنرانی می‌کرد، گفت: «بخش قابل توجهی از نخبگان سیاسی اروپا گویا عقل خود را از دست داده اند. سیاستمدارانی وجود دارند که "از روان پریشی جنگ رنج می برند و خود را در Fortnite تصور می کنند." به نظر آنها، ادامه جنگ تا جای ممکن "تنها راه برای برقراری صلح" در اوکراین است.»

علاوه بر این، به عقیده وزیر خارجه، مجارستان بهتر از دیگران درک می‌کند که با توقف درگیری نظامی و آغاز مذاکرات می توان جان انسان‌ها را نجات داد. وی افزود: «ما واضح هستیم که به صلح نیاز داریم، نه سلاح. تدارکات تسلیحات فقط درگیری را طولانی تر و سخت تر می کند. و هرچه بیشتر ادامه یابد، افراد بیشتری کشته خواهند شد و ویرانی اوکراین بیشتر خواهد شد.»

وزیر خارجه اتریش: مشارکت روسیه در شورای وزیران سازمان امنیت و همکاری اروپا ضروری است

الکساندر شالنبرگ، وزیر امور خارجه و امور اروپایی اتریش آمادگی خود برای دیدار با سرگئی لاوروف، همتای روس خود در حاشیه شورای وزیران امور خارجه سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) را با اشاره به ضرورت شرکت روسیه در این رویداد اعلام کرد. 

به گفته شالنبرگ، تصمیم در مورد مشارکت لاوروف در شورای وزیران سازمان امنیت و همکاری اروپا قرار است در پایان نوامبر در اجلاس سران این سازمان در اسکوپیه اتخاذ شود. وی دعوت از وزیر امور خارجه روسیه را "صحیح" خواند و آمادگی خود را برای مذاکره با وی "در صورت ایجاد فرصت" اعلام کرد. او گفت: «یک چیزی که اروپا باید در نظر بگیرد این است که اگر می‌خواهیم مشکلات را حل کنیم، باید به جهان به صورت عمل‌ گرا و شفاف نگاه کنیم.»

لوموند: روسیه به خوبی فشارهای غرب را تحمیل کرده است

نشریه فرانسوی "لوموند" در گزارشی نوشته است که روسیه علیرغم تلاش‌های کشورهای غربی برای بی ثبات کردن اوضاع در این کشور، توانسته هم از نظر اقتصادی و هم از نظر نظامی به خوبی مقاومت کرده و جان سالم به در ببرد.

این نشریه توضیح می دهد که روسیه به خوبی توانسته بر پیامدهای بحران اوکراین، حتی آنهایی که در ابتدا پیش بینی نشده بود، غلبه کند. ارتش روسیه توانست ضد حمله نیروهای مسلح اوکراین را متوقف کند و اقتصاد این کشور از مشکلات جدی جلوگیری کرد.

سیاستمدار فرانسوی خواستار توقف عرضه تسلیحات به اوکراین شد

فلوریان فیلیپات، رهبر حزب میهن پرستان فرانسه نیز روز شنبه در شبکه اجتماعی X (توئیتر سابق) ابراز عقیده کرد که کشورهای غربی باید از عرضه بیهوده تسلیحات به کی‌یف و حمایت مالی از آن خودداری کنند.  

وی در اظهار نظری درباره مقاله اخیر روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال که ثابت کرده هیچ نشانه‌ای از شکست روسیه در درگیری نظامی وجود ندارد، تاکید کرد: «بیایید فوراً این قتل عام را متوقف کنیم و از هدر دادن اسلحه و میلیاردها دلار برای اهداف بلند پروازانه ولادیمیر زلنسکی [رئیس جمهور اوکراین] جلوگیری کنیم.» 

علاوه بر این، این سیاستمدار فرانسوی این واقعیت را مورد توجه قرار داد که اخیرا رسانه های غربی به طور فزاینده ای شروع به صحبت در مورد عدم امکان پیروزی اوکراین در جنگ با روسیه کرده‌اند.

انفجار یک کشتی حامل غلات توسط مین در دریای سیاه 

خبرگزاری رویترز شب گذشته گزارش داد که یک کشتی فله بر که غلات را از بندر اودسا حمل می کرد در دریای سیاه احتمالاً در اثر برخورد با مین آسیب دید. 

یک مقام دولتی اوکراینی نیز تایید کرد که یک کشتی تجاری حامل غلات در سواحل اوکراین آسیب دیده و احتمالاً توسط یک مین دریایی شناور مورد اصابت قرار گرفته است. صحبت بر سر رد کشتی فله بر "جورجیا اس" است که تحت پرچم لیبریا از بندر اودسا و با محموله بار گندم به سمت بندر کنستانتا رومانی حرکت می‌کرد.

تردید درباره توانایی اف-16 برای تأثیرگذاری بر روند درگیری در اوکراین 

هانو پوکور، وزیر دفاع جمهوری استونی روز شنبه اعلام کرد که تحویل احتمالی جنگنده‌های F-16 به کی‌یف نمی‌تواند مسیر درگیری‌ها در اوکراین را تغییر دهد. به گفته وی، در حال حاضر اوکراین بیش از همه به مهمات نیاز دارد و تنها با هواپیما نمی تواند پیروز شود.

پوکور افزود: قبل از همه، ما به مهمات دوربرد، مهمات برای انواع سیستم‌های موشکی و موارد مشابه نیاز داریم. هواپیماها مهم هستند، اما هواپیماها به تنهایی مسیر [درگیری] را تغییر نمی‌دهند.

وزیر دفاع استونی تاکید کرد که برای انجام موفقیت آمیز عملیات نظامی، هر کشوری در درجه اول به ارتشی آماده جنگ نیاز دارد.

تحولات اوکراین| پذیرش کی‌یف در ناتو به هر شکل برای مسکو غیرقابل قبول است
تحولات اوکراین| تکاپوی مقامات کی‌یف برای جلب کمک نظامی بیشتر واشنگتن
تحولات اوکراین| واکنش کی‌یف به پیشنهاد واگذاری مناطقی به روسیه/احتمال انتخاب زالوژنی به جای زلنسکی

وزارت خارجه روسیه کاردار جمهوری چک را احضار کرد

یرژ چیستسکی، کاردار جمهوری چک در روسیه روز شنبه به وزارت امور خارجه روسیه احضار شد. 

طبق اطلاعات وزارت خارجه، این دیپلمات در رابطه با تصمیم دولت چک در 15 نوامبر در مورد گنجاندن شرکت دولتی Goszagranobstvo در لیست تحریم های ملی چک، مسدود کردن دارایی‌های شرکت و ممنوعیت مدیریت و تصرف املاک و مستغلات آن در جمهوری چک مورد اعتراض شدید قرار گرفت.

علاوه بر این، وزارت امور خارجه اکیداً به غیرقابل قبول بودن این اقدام غیرقانونی اشاره کرده  و یادآور شد که طرف روسی برای حفاظت از منافع مشروع خود از همه ابزارها از جمله اقدامات تلافی جویانه علیه دارایی‌های جمهوری چک در خاک روسیه استفاده خواهد کرد.

کرملین: غرب به دنبال گزینه‌هایی برای اعمال فشار بیشتر بر روسیه است

دیمیتری پسکوف، دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه روز شنبه در مصاحبه‌ای تلویزیونی پیش بینی کرد که کشورهای غربی به جست‌وجوی گزینه‌هایی برای اعمال فشار بر روسیه ادامه خواهند داد و بنابراین باید تمرکز خود برای مقابله با آنها را حفظ کرد.

پسکوف گفت: البته ما باید تا حد امکان متمرکز خواهیم ماند، زیرا جستجو برای گزینه‌های مختلف برای تحت فشار قرار دادن کشورمان ادامه خواهد داشت و این یک واقعیت است.

به گفته وی، غرب توجه شده که تحریم‌های ضد روسیه به اهداف آنها نمی رسد. علاوه بر این، روسیه موفق شد از آنها حتی به نفع خود استفاده کند.

سخنگوی کرملین افزود، به همین دلیل است که کشورهای غربی ممکن است تا حد زیادی پیش بروند و از هیچ اقدامی برای اعمال فشار بیشتر بر روسیه فرو گذار نخواهند کرد.

4461/ب

 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها