آخرین اخبار
۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۰۰:۳۶
بازدید:۲۲۱
هزاران نفر در راهپیمایی کلکته و دیگر شهرهای ایالت بنگال غربی هند در محکومیت حمله اسرائیل به فلسطین و استمرار تجاوز و نسل کشی صهیونیست ها شرکت کردند.
کد خبر : ۵۳۵۵۰

هزاران نفر در راهپیمایی کلکته و دیگر شهرهای ایالت بنگال غربی هند در محکومیت حمله اسرائیل به فلسطین و استمرار تجاوز و نسل کشی صهیونیست ها شرکت کردند.

 

 به مدت سه روز مردم شهرهای مختلف ایالت بنگال غربی از جمله کلکته مرکز این ایالت راهپیمائی ضد امپریالیستی و ضد اسرائیلی برگزار کردند. راهپیمائی مردم کلکته که به دعوت رهبران جناح چپ به خیابان آمده بودند، در مسیری سه کیلومتری امتداد داشت. برنامه ریزان همچنین تظاهرات اعتراضی مشابهی در روزهای پنج شنبه و جمعه در سایر شهرهای ایالت مذکور برگزار کردند.


در این راهپیمائی مردمی که با حضور جمع کثیری از معلمان، دانشجویان و فعالان صلح طلب بر پا شده بود، پلاکاردهایی با مضمون "به جنگ نه بگویید"، و تصاویری از نوار غزه را با خود حمل می کردند و در مخالفت و ضدیت با اسرائیل شعار سر دادند. رهبران احزاب چپ در این تظاهرات از جمله بیمن باسو رئیس جبهه چپ، دکتر سلیم دبیر دولتی حزب کمونیست هند، آبیجت ماجومدار از حزب آزادی CPI (ML)، نارن چاترجی از بلوک پیشرو، سواپان بانرجی از حزب کمونیست، تاپان هوره از حزب سوسیالیست انقلابی، تارون موندال ازحزب سوسیالیست متحد در این گردهمائی اعتراضی سخنرانی کردند.

 

آریندام موکرجی، فعال صلح اهل کلکته که ضمن شرکت در تظاهرات در گفتگویی با سایت خبری نیوزکلیک، این تظاهرات را نشان دهنده علاقه و حمایت اکثریت مردم بنگال غربی نسبت به توقف جنگ امپریالیستی در نوار غزه که مدت هاست تحت اشغال اسرائیل است، دانست.

 

وی افزود: بخشی از رسانه های هند بنا به خواست حزب حاکم بهاراتیا جاناتا از اسرائیل حمایت می کنند که به معنای حمایت از تروریسم دولتی در خاورمیانه است. او همچنین به شدت از علاقه هند که به گفته او شریکی جوان برای آمریکا و ایفاگر نقش ارتجاعی در خاورمیانه است، انتقاد کرد.

 

بیمن باسو رئیس جبهه چپ در سخنانی پس از این راهپیمایی گفت که در فلسطین، اسرائیل پس از مسلح شدن توسط امپریالیسم آمریکا به نسل کشی ادامه می دهد. تاکنون تنها در نوار غزه بیش از ۱۰ هزار نفر کشته شده اند که تعداد زیادی از آن ها زن و کودک هستند. او اشاره کرد که مردم در شهرهای هند همچون مردم شهرهای غربی مانند لندن و پاریس، باید به تعداد زیاد علیه تجاوز اسرائیل و نسل کشی آنها اعتراض کنند.

 

باسو افزود: پس از راهپیمایی اعتراضی در کلکته، راهپیمایی های مشابهی به شیوه غیرمتمرکز در تمام شهرهای این ایالت در روزه ای ۹ و ۱۰ نوامبر برگزار خواهد شد.

 

دکتر سلیم، دبیر ایالتی حزب کمونیست هند در سخنرانی خود نقش تاریخی ضد امپریالیستی مردم کلکته در برابر مداخلات امپریالیستی در سراسر جهان از جمله جنگ ویتنام را به مردم یادآور شد. او گفت که مبارزه آزادی بخش فلسطین ذاتا به جنبش استقلال هند مربوط می شود و افزود که مهاتما گاندی و جواهر لعل نهرو نیز همگی از مردم فلسطین حمایت کرده و مخالف تجاوز صهیونیست ها به اسرائیل بودند.


او همچنین سازمان ملی میهن پرستان (RSS)را که در جریان مبارزات آزادیبخش این کشور با انگلیسی ها مخالفت نکرد، و اکنون طرف اسرائیل را گرفته، به شدت محکوم کرد. رهبر چپ ها گفت: به همین دلیل، هند زمانی که پیشنهادی در سازمان ملل متحد در محکومیت اسرائیل مطرح شد، از رای دادن خودداری کرد.

وی افزود: در حالی که مردم در سراسر جهان اسرائیل را محکوم می کنند، طرفداران هندوگراها با بازیابی شباهت ها و اشتراکات خود با صهیونیست ها از اسرائیل حمایت می کنند. در چنین شرایطی حزب حاکم ایالت بنگال غربی (کنگره ترینامول)، سکوت اختیار کرده است.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها