آخرین اخبار
۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۲۸
بازدید:۳۲۹
صد آنلاین | کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد، اشغالگری اسرائیل و سیطره آن بر منابع طبیعی فلسطین مانع از بهره‌مندی آنها از ده‌ها تا صدها میلیارد دلار از عواید آن می‌شود.
کد خبر : ۵۳۲۹۱

به گزارش صد آنلاین ، نوار غزه دارای میلیاردها دلار ثروت و منابع طبیعی است که همین امر از عوامل هجوم قدرت‌های بزرگ و در راس آن آمریکا برای حمایت از رژیم صهیونیستی در تخریب غزه و آواره کردن مردم آنجا است.

 

 

 


بر اساس گزارش تازه کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد(آنکتاد)  (UNCTAD)، ذخایر نفت و گاز در سرزمین‌های فلسطین حدود ۱.۵ میلیارد بشکه نفت خام و ۱.۴ تریلیون فوت مکعب سوخت آبی یا «Blue Gas»تخمین زده می‌شود، در حالی که اسرائیل، فلسطینی‌ها را از بهره‌برداری و بهره مندی از درآمدهایش محروم می‌کند.

این کنفرانس در گزارش خود آورده است: زمین شناسان و اقتصاددانان در زمینه منابع طبیعی تایید کرده‌اند که سرزمین اشغالی فلسطین بر فراز مخازن بزرگ نفت و گاز طبیعی در منطقه C  یا ج کرانه باختری اشغالی و سواحل نوار غزه در دریای مدیترانه قرار دارد.

در این گزارش آمده است: بهره برداری اسرائیل اشغالگر از منابع طبیعی فلسطین از جمله نفت و گاز طبیعی آن هزینه‌های هنگفتی را بر مردم فلسطین تحمیل می‌کند که با ادامه اشغالگری تشدید می‌شود.

کنفرانس توسعه و تجارت سازمان ملل افزود: این امر، نه تنها با قوانین بین المللی مغایرت دارد، بلکه عدالت طبیعی و قوانین اخلاقی را نیز نقض می‌کند. تا به امروز، هزینه‌های واقعی اشغالگری اسرائیل در منابع طبیعی فلسطین منحصراً در نفت و گاز به ده‌ها، میلیارد دلار می‌رسد البته اگر نخواهیم به صدها میلیارد دلار اشاره کنیم.

میدان غزه مارین که در حدود ۳۰ کیلومتری ساحل غزه بین میدان‌های گازی غول پیکر «لویاتان»(تحت تصرف اسرائیل) و «ظهر»(در آب‌های ساحلی مصر) قرار دارد، یکی از میدان‌های مهم انرژی در منطقه شرق مدیترانه است.

میدان غزه مارین حاوی بیش از یک تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی است و در گذشته وظیفه اکتشاف این میدان به شرکت بریتیش گاز واگذار شده بود، اما به دلیل اختلافات سیاسی و مداخلات اسرائیل، کار این شرکت متوقف شد، به ویژه اینکه تل آویو عمدا هرگونه تلاشی را برای توسعه میدان ناکام می گذاشت تا فلسطین را در زمینه انرژی وابسته به خود نگاه دارد.

میدان دریایی غزه توسعه نیافته باقی مانده است، در حالی که اسرائیل سال‌هاست در شرق مدیترانه گاز طبیعی تولید می‌کند. اسرائیل همچنین مقداری گاز به همسایگان خود صادر می‌کند و به دنبال ارسال محموله‌های بیشتری به اروپا است که به شدت به سوخت آبی نیاز دارد و همین هم از جمله دلایل مهم حمایت بزرگ غرب از تل آویو است.

آنکتاد همچنین برای نشان دادن اهمیت موقعیت نوار غزه تاکید کرد که اکتشافات نفت و گاز طبیعی در حوضه شام(حوضه شام شامل آب های سرزمینی ترکیه، سوریه، لبنان، رژیم اسرائیل، نوار غزه، مصر، قبرس ) به میزان ۱۲۲ تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی، تقریباً ۴۵۳ میلیارد دلار ارزش دارد.

بر اساس قوانین و توافقات بین المللی، فلسطینی‌ها حق بهره برداری از منابع طبیعی و زیرزمینی خود را دارند، اما رژیم صهیونیستی با تداوم اشغالگری و تجاوز علیه فلسطینیان و منابع آنها مانع از این امر می‌شود.

4461/ب

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها