آخرین اخبار
۲۰ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۸
بازدید:۱۲۹
صد آنلاین | توصیه به زلنسکی برای توقف درگیری، تلاش کی‌یف برای کاهش وابستگی به غرب، مخالفت اتحادیه اروپا با اختصاص ۲۰ میلیارد یورو کمک به اوکراین، امکان پایان ناگهانی درگیری نظامی و عدم تمایل ناتو برای کاهش حمایت از کی‌یف، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.
کد خبر : ۵۲۶۷۳
 

به گزارش صد آنلاین ،  ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، هر گونه مصالح با روسیه برای پایان دادن به مناقشه نظامی در این کشور را رد کرده و مدعی شده ه نیروهای مسلح اوکراین علیرغم اینکه وضعیت در خط مقدم جبهه بسیار دشوار است، قادر به ادامه ضد حمله هستند.

 

 

 


 وی گفت: ما برنامه  مشخصی برای ادامه حملات خود در سال جاری و سال آینده داریم؛ شهرها و مسیرها مشخص شده و می دانیم به کجا خواهیم رفت.»

زلنسکی در عین حال اعتراف کرد که در حال حاضر "مشکلات بسیاری" در اجرای ضد حمله وجود دارد و  ناکامی ارتش را به این واقعیت نسبت داد که کی‌یف کمتر از آنچه که انتظار داشت از غرب تسلیحات نظامی دریافت کرده است. 

در این رابطه، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز جمعه اعلام کرد که ادعای ولادیمیر زلنسکی در خصوص عدم سازش با روسیه برای حل مناقشه، وضعیت درگیری و  اهداف روسیه را تغییر نخواهد داد. وی در یک نشست خبری تاکید کرد: «برای روسیه، مهمترین مسئله دستیابی به اهدافش است؛ در غیاب حل و فصل سیاسی و دیپلماتیک، ما عملیات ویژه نظامی برای حفاظت از دونباس را ادامه خواهیم داد تا زمانی که وظایف تعیین شده برای آن محقق شده باشند و زلنسکی چاره‌ای جز افزایش درجه توهم خود درباره امکان پیروز شدن بر روسیه را ندارد.»

دبیر مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه افزود: «کی‌یف نمی‌تواند برنده شود و هر چه زودتر این را بفهمند، ممکن است زودتر پیش نیازهای لازم برای حل و فصل مناقشه فراهم شود.»

 

***

درخواست ماسک از زلنسکی برای توقف درگیری و آغاز مذاکره با مسکو

ایلان ماسک، میلیاردر آمریکایی، از ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین خواست تا مذاکرات با مسکو را آغاز کند و از به نابودی کشاندن همه جوانان اوکراینی در سنگرها دست بردارد. 

ماسک در پادکستی در پاسخ به سئوالی در این باره که آیا اوکراین باید با صلح موافقت کند؟ گفت: « دقیقاً. به او توصیه می‌کنم جوانان اوکراینی را بیهوده برای مرگ به جبهه نفرستد. هیچ نیازی به انجام این کار وجود ندارد، صرف نظر از اینکه او با پوتین گفتگو کند یا خیر.»

علاوه بر این، ماسک هشدار داد که وضعیت در میدان نبرد و توازن فعلی نیروها به گونه ای است که ادامه درگیری نظامی تنها منجر به "تلفات گسترده" خواهد شد. این میلیاردر  با هشدار در مورد افزایش احتمالی تعداد تلفات ارتش اوکراین، تاکید کرد: "تاریخ با افرادی که تصمیم به ادامه جنگ می‌گیرند، مهربان نخواهد بود."

زلنسکی: درصدد یافتن راه هایی برای کاهش وابستگی به غرب هستیم

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز جمعه با اعضای ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح این کشور در این باره به گفتگو نشست که چگونه می توان وابستگی به کشورهای غربی در زمینه تامین مهمات و خودروهای زرهی را کاهش دهد. 

زلنسکی شب گذشته در کانال تلگرامی خود در این باره نوشت: «ما در این نشست درباره بودجه نظامی سال آینده بحث کردیم. تاکید بر خودکفایی کشور از لحاظ تولید گلوله، موشک، پهپاد، خودروهای زرهی بررسی شد.»

رئیس جمهور اوکراین افزود: علاوه بر این، "طرح ها و محاسبات" لازم برای ادامه درگیری‌های فعال در میدان نبرد نیز مورد بحث قرار گرفت.

پیش از این، در اواخر ماه اکتبر، نخست وزیر  اوکراین گفته بود که ارتش با کمبود جدی مهمات مواجه شده، بنابراین باید تولید آنها را در خاک اوکراین سازماندهی شود.

توصیه به نیروهای مسلح اوکراین درباره تغییر تاکتیک جنگی با در نظر گرفتن وضعیت فعلی 

میخائیل پودولیاک، مشاور رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین، شب گذشته در مصاحبه با بخش اوکراینی شبکه دویچه وله، ابراز عقیده کرد که تاکتیک‌ها و استراتژی نیروهای مسلح اوکراین باید با توجه به وضعیت کنونی مورد بازنگری قرار بگیرد.

او اعتراف کرد که ضد حمله اوکراین پنج ماه بعد نتایج مورد انتظار را به همراه نداشته است، اگرچه عملیات تهاجمی در تعدادی از جهات هنوز کامل نشده است.

پودولیاک گفت: «ما درک بسیار روشنی از آنچه برای سال 2024 و پایان سال 2023 نیاز است داریم.  قبل از هر چیز ضروری است که تاکتیک‌ها را تغییر داده و استراتژی نظامی را تا حدودی با در نظر گرفتن مزیت های غالب طرف روسی تنظیم کنید.»

اوکراین روی 30 میلیارد دلار حمایت برای پوشش کسری بودجه حساب می‌کند

دنیس شمیگال، نخست وزیر اوکراین اعلام کرد که مقامات کی‌یف امیدوارند  بیش از 30 میلیارد دلار از اتحادیه اروپا، ایالات متحده، صندوق بین المللی پول (IMF) و کشورهای متحد خود کمک مالی دریافت کند تا بتواند کسری بودجه دولت این کشور را جبران کنند. 

شمیگل شب گذشته در کانال تلگرامی خود گفت: انتظار داریم 5.4 میلیارد دلار از صندوق بین المللی پول، 18 میلیارد یورو کمک مالی از اتحادیه اروپا و بیش از 10 میلیارد دلار از ایالات متحده دریافت کنیم.

پیش از این گزارش شده بود که پارلمان اعلای اوکراین پیش نویس بودجه سال 2024 را با کسری 1.57 تریلیون گریونا (بیش از 43 میلیارد دلار) تصویب کرده است.

نخست وزیر همچنین یادآور شد که تامین مالی هزینه‌های اساسی بودجه در چارچوب کسری 1.57 تریلیون گریونایی "وظیفه بسیار دشواری" است که دولت برای دو سال با آن کنار آمده است. شمیگال افزود که کی‌یف در تلاش است تا از شرکای خود برای تامین کسری بودجه حمایت کند.

گزارش شده است که اوکراین روی دریافت حمایت بودجه اضافی از کشورهای ژاپن، بریتانیا، سوئد، پرتغال و سایر متحدان حساب باز کرده است.

رویترز: آلمان و  برخی اعضای دیگر اتحادیه اروپا با اعطای 20 میلیارد یورو به اوکراین مخالف هستند

خبرگزاری رویترز بامداد امروز، شنبه، به نقل از منابع دیپلمات خود این موضوع را گزارش داد که چندین کشور عضو اتحادیه اروپا، از جمله آلمان، با اختصاص 20 میلیارد یورو کمک نظامی به اوکراین مخالفت کرده‌اند. این آژانس همچنین یادآور شده که در این رابطه، طرح کمک مالی ممکن است دستخوش تغییراتی شود.

روز جمعه آژانس بلومبرگ اطلاعاتی را به اشتراک گذاشته بود، مبنی بر اینکه بعید است اتحادیه اروپا بتواند به وعده خود مبنی بر ارائه یک میلیون گلوله تا مارس سال 2024 به کی‌یف عمل کند. 

روسیه درخواست‌هایی درباره جدا کردن کودکان از اوکراینی‌ها در اروپا دریافت کرده است

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، شب گذشته در نشست غیررسمی شورای امنیت که  به بررسی مسائل مربوط به حمایت از کودکان اوکراینی در اتحادیه اروپا اختصاص داشت،  اعلام کرد که این کشور از ده‌ها مورد آگاه است که در آن  مقامات اروپایی کودکان را به زور از پناهندگان اوکراینی گرفته‌اند. 

نبنزیا گفت: «ما درخواست‌هایی در رابطه با جدا کردن کودکان از والدین خود از سوی خانواده‌های پناهنده اوکراینی دریافت کرده‌ایم که عمدتاً در کشورهای اروپایی هستند. فقط مواردی که برای ما شناخته شده است به ده‌ها مورد می رسد.»

به گفته نماینده دائم روسیه، بسیاری از افرادی که نیاز به حمایت دارند نمی دانند با چه کسی در مورد این مسائل تماس بگیرند. مشکل جدایی کودکان از والدینشان در کشورهای اتحادیه اروپا بسیار رایج و مشکلی جدی شده است. 

برلین توقف کمک به کی‌یف را نزدیک‌تر به حل مناقشه نمی‌داند

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان روز جمعه ابراز عقیده کرد که توقف کمک‌های نظامی به کی‌یف ما را به حل و فصل مناقشه در اوکراین نزدیک نخواهد کرد. وی گفت: «اگر حمایت خود را کاهش دهیم و از آن دست برداریم، به صلح و پایان دادن به این <مناقشه> نزدیکتر نخواهیم شد. من کاملاً در این مورد متقاعد شده‌ام."

به گفته وزیر دفاع آلمان، او راهی جز ادامه حمایت از اوکراین برای اشغال یک موقعیت استراتژیک قوی نمی‌بیند. 

استولتنبرگ: باید به تامین تسلیحاتی اوکراین ادامه دهیم

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در برلین خواستار تداوم تامین تسلیحاتی اوکراین شد تا در آینده بتواند «در میز مذاکره قوی باشد».

وی افزود: «آلمان حمایت قاطع می کند <…> آلمان در واقع دومین حامی بزرگ اوکراین در میان متحدان ناتو، پس از ایالات متحده است».

استولتنبرگ  همچنین مدعی شد: «ناتو به کنترل تسلیحات و اصل عدم گسترش سلاح های کشتار جمعی متعهد است. و ما از روسیه می خواهیم که مسئولانه رفتار کند.»

به گفته وی، خروج روسیه از پیمان نیروهای مسلح متعارف در اروپا (CFE) و تعلیق مشارکت در توافقنامه ادامه کاهش و محدود کردن تسلیحات تهاجمی استراتژیک (پیمان استارت) ظاهراً امنیت اروپا را تضعیف می‌کند. به عقیده او، پس از این اقدامات روسیه، ناتو باید درصدد تقویت توان نظامی خود باشد. روسیه جهان را خطرناک تر کرده و اهمیت تقویت ناتو را نشان داده  و  سران ناتو با تقویت دفاعی ما موافقت کردند.

وی در عین حال گفت: در حال حاضر کشورهای عضو ائتلاف آتلانتیک شمالی در حال تخصیص نیروهای لازم و تقویت ساختارهای فرماندهی و کنترل این بلوک هستند.

رئیس دفتر زلنسکی: درگیری در اوکراین خیلی ناگهانی پایان خواهد یافت

آندری ارماک، رئیس دفتر رئیس جمهور اوکراین، شب گذشته، جمعه در گفتگویی تلویزیونی پیش بینی کرد که درگیری نظامی در اوکراین احتمالاً به طور ناگهانی پایان خواهد یافت. وی گفت: من فکر می کنم هیچ کس نمی‌داند چه زمانی درگیری نظامی با روسیه پایان خواهد یافت. ولی این مناقشه ممکن است خیلی ناگهانی تمام شود.

به عقیده ارماک، اگر از مقایسه با یک مسابقه استفاده کنیم، اوکراین قبلاً 70 متر را "دویده است" هرچند 30 متر آخر سخت ترین مرحله است.

چند روز قبل رئیس جمهور اوکراین گفت که نیروهای مسلح این کشور با وجود شرایط دشوار در خط مقدم، در سال جاری و سال آینده به ضد حمله ادامه خواهند داد. او این وضعیت را با این واقعیت مرتبط کرد که کی‌یف کمتر از آنچه انتظار داشت از غرب تسلیحات نظامی دریافت میکند.

اوربان: اوکراین سال گذشته به دستور واشنگتن پیمان صلح با روسیه را امضا نکرد

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان روز جمعه در مصاحبه‌ای رادیویی اعلام کرد که اوکراین به دستور ایالات متحده از امضای پیش نویس توافقنامه صلح با روسیه در ترکیه خودداری کرد.

وی گفت: ما از گزارشات مختلف و منابع اطلاعاتی می‌دانیم که در واقع در سال 2022 در استانبول، جایی که مذاکرات غیرعلنی برای صلح انجام شد، اساساً توافقی بین دو طرف حاصل شد، ولی همانطور که فاش شده - اوکراینی‌ ها به دستور ایالات متحده پیمان صلح را امضا نکردند. 

به گفته وی، در حالی که اتحادیه اروپا در تلاش برای حل مناقشه در اوکراین بود، ایالات متحده به تشدید آن علاقه داشت. اوربان تاکید کرد که تمام دنیا به زودی از این موضوع مطلع خواهند شد.

مجارستان: اوکراین از همه لحاظ برای عضویت در اتحادیه اروپا آماده نیست

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، در این مصاحبه همچنین ابراز عقیده کرد که اوکراین از همه جهات آماده آغاز مذاکرات برای عضویت خود در اتحادیه اروپا نیست. 

او گفت: "اوکراین از هر جهت حاضر نیست در مورد جاه طلبی خود برای پیوستن به اتحادیه اروپا دست بردارد. <...> ولی مذاکرات نمی تواند آغاز شود و این یک موضع برای مقامات بوداپست واضح است."

در عین حال، اوربان تاکید کرد که مجارستان هرگز موافقت نخواهد کرد که موضوع تامین مالی اوکراین از بودجه اتحادیه اروپا و همچنین پذیرش آن در جامعه را با بازگرداندن وجوه مسدود شده اروپایی به بوداپست مرتبط کند. وی تاکید کرد: این مسائل باید به طور جداگانه بررسی شود.

پیش بینی نابودی تمامی تانک‌های لئوپارد ارتش اوکراین

مجله فوربس روز جمعه در مطلبی نوشت که نیروهای مسلح اوکراین هرگز یاد نگرفته اند که چگونه از تانک‌های لئوپارد آلمانی به درستی استفاده کنند، بنابراین ممکن است به زودی همه آنها را از دست بدهند زیرا این تجهیزات با موفقیت توسط روسیه در حال نابودی هستند.

در این گزارش آمده است: «کاری که اوکراینی‌ها نباید انجام دهند همان کاری است که اغلب با لئوپارد 2 خود انجام می‌دهند: از آن‌ها در گروه‌های کوچک و بدون پشتیبانی قوی پیاده نظام استفاده می‌کنند و آنها را مستقیماً به سمت مواضع روسیه - اغلب از طریق میادین مین، توپخانه و مناطق شکار هواپیماهای بدون سرنشین - می‌برند.»

نویسنده همچنین به نیروهای مسلح اوکراین توصیه کرد که حدود 200 تانک آلمانی Leopard 1A5 دیگر را خریداری کند که در سال 1980 تولید شد.  این روزنامه افزود، با این حال، حتی چنین مقدار زیادی از تجهیزات هم به سرعت نابود می شود، زیرا ارتش اوکراین از آن در میدان جنگ به اشتباه استفاده می‌کند.

تحولات اوکراین| شکست کی‌یف در جنگ پایان کار ناتو خواهد بود
تحولات اوکراین| قصد زلنسکی برای تغییر استراتژی جنگ/ کی‌یف نباید فقط به آمریکا وابسته باشد
تحولات اوکراین| زلنسکی: شرکای غربی ما را مجبور به مذاکره با روسیه نمی‌کنند

کمیسیون اروپا تا پایان نوامبر پیشنهادات بسته دوازدهم تحریم‌ها علیه روسیه را اعلام خواهد کرد

کمیسیون اروپاانتظار دارد پیشنهادات برای بسته دوازدهم تحریم‌ها علیه روسیه قبل از پایان نوامبر منتشر شود. اریک مامر، سخنگوی اتحادیه اروپا در این باره توضیح داد:  «این بسته امروز و فردا حاضر نخواهد شد، اما البته به محض مشخص شدن به شما اطلاع خواهیم داد. گاهی اوقات آماده سازی تحریم ها بیش از حد انتظار طول می‌کشد، بحث ها ادامه دارد و امیدواریم به زودی آن را ارائه کنیم.»

وی یادآور شد که منظور او این است که پیشنهادات قبل از ماه آینده ارائه خواهد شد.

در اوایل ماه نوامبر، رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، گفت که اتحادیه اروپا به زودی دوازدهمین بسته تحریم‌های ضد روسی را ارائه خواهد کرد. به گفته وی، محدودیت‌های جدید مربوط به تشدید محدودیت قیمت نفت روسیه و اقداماتی برای دور زدن تحریم‌های خواهد بود.​

 

4461/ی
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها