آخرین اخبار
۱۹ آبان ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۱
بزرگ‌ترین «تبر عصرحجری» جهان در العلای عربستان کشف شد
بازدید:۷۱۶
صد آنلاین |ارزیابی اولیه نشان می‌دهد که قدمت این مصنوع غول‌پیکر به دوره پارینه سنگی اولیه و میانی می‌رسد و احتمالا بیش از ۲۰۰ هزار سال قدمت دارد.
کد خبر : ۵۲۵۵۹

این تیشه که از جنس سنگ بازالت ریزدانه ساخته شده، ۵۱.۳ سانتیمتر طول دارد و از هر دو طرف لب‌پر شده تا لبه‌هایی تیز و برنده پیدا کند.

 

این تیشه یا تبر ماقبل تاریخ در دشت القرح، یک منطقه بیابانی در جنوب العلا، توسط یک گروه بین‌المللی از باستان‌شناسان کشف شد. این گروه پیش از این نیز بیش از ده‌ها تیشۀ دستی دیگر پیدا کرده‌اند که همه آنها کوچکتر از این نمونه غول‌پیکر بودند.

 

تبر عصرحجری,بزرگ‌ترین تبر عصرحجری جهان در العلای عربستان

دکتر عمر آکسوی، مدیر پروژه، گفت: «این تبر دستی یکی از مهم‌ترین یافته‌های بررسی مداوم ما از دشت القرح است. این ابزار سنگی شگفت‌انگیز بیش از نیم متر طول دارد و بزرگترین نمونه از یک سری ابزارهای سنگی کشف‌شده در این سایت است. طبق جستجوهای ما هنوز هیچ تبری به این اندازه در هیچ کجای جهان یافت نشده و به این ترتیب این ممکن است بزرگترین تبر دستی باشد که تاکنون کشف شده است».

 

به عنوان مثال، تبر دستی ۳۰۰ هزارساله‌ای که اوایل سال جاری در شهرستان کِنت انگلستان کشف شد و بزرگترین تبر یافت شده در بریتانیا به شمار می‌رود، تنها ۲۹.۵ سانتی متر (۱۱.۶ اینچ) طول دارد. البته تبر دستی العلا در پایه باریک‌تر است (۳.۷ اینچ در مقابل ۴.۴ اینچ)، که باعث می‌شود گرفتن آن با دو دست راحت‌تر بوده باشد.

 

123456
نویسنده:
حمید سقای حسینی
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها