آخرین اخبار
۱۸ آبان ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۸
بازدید:۲۶۳
نخست‌وزیر کانادا به جای درخواست برای آتش‌بس در غزه خواستار اعمال آنچه که «وقفه بشردوستانه چشمگیر» در این باریکه خوانده است، شد.
کد خبر : ۵۲۲۹۳

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا در یک مصاحبه خواستار «وقفه بشردوستانه چشمگیر» در غزه با این هدف که «همه اسرای یهودی آزاد شوند، شهروندان خارجی از غزه خارج شوند و کمک‌های واقعی، چشمگیر و کافی تحویل داده شوند» شد.

متحدان غربی رژیم صهیونیستی به رغم تظاهرات مردم کشورهایشان در حمایت از آتش‌بس در غزه و مشاهده تداوم جنایات این رژیم در این باریکه همچنان با آتش‌بس مخالفت می‌کنند اما از سوی دیگر برای آنکه ژست انسان دوستانه بگیرند خواستار آنچه که «وقفه بشردوستانه» در غزه می خوانند شده‌اند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، نخست وزیر کانادا در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: «نیازی نیست که اتفاقات وحشتناک را توصیف کنم. ما خواستار اجرای یک وقفه بشردوستانه چشمگیر که به ما اجازه آزادی همه اسرای یهودی و تداوم خروج شهروندان خارجی از غزه را بدهد هستیم.»

ترودو ادامه داد: «این وقفه باید اجازه به تحویل کمک‌های چشمگیر و واقعی را بدهد؛ کمکهایی که برای تسکین این بحران انسانی نفرت انگیز برای مردم و شهروندان در غزه کافی باشند.»

ترودو بدون اشاره به موج رو به گسترش تظاهرات در حمایت از فلسطین و محکومیت رژیم صهیونیستی در سراسر جهان مدعی آنچه که او «افزایش وحشتناک یهودستیزی در سطح جهان و در کانادا و افزایش اسلام هراسی» را محکوم می‌کند.

نخست‌وزیر کانادا همچنین از آنچه که او «تلاش فراوان به سمت راه حل دو دولتی» برای مساله فلسطین خواند، حمایت کرد.

ترودو این مواضع را در حالی مطرح کرد که چند روز پیش در جریان یک تماس تلفنی با «بنیامین نتانیاهو» به این همتای صهیونیست خود اطمینان داد که از حق این رژیم برای دفاع از خود «مطابق با قوانین بین‌المللی» حمایت می‌کند.

ترودو پیش از این در اوایل ماه اکتبر درست یک روز پس از آغاز عملیات طوفان الاقصی حماس علیه مواضع صهیونیست‌ها، با نتانیاهو گفت‌وگو و عملیات حماس را محکوم کرده بود و برای مرگ صهیونیست‌ها به نتانیاهو تسلیت گفته بود.

ترودو در شرایطی به نتانیاهو تسلیت گفت و از مرگ صهیونیست‌ها ناراحت شد که مرگ هزاران کودک و زن فلسطینی هیچ تأثیری بر او و شرکای غربی‌اش از جمله آمریکا و انگلیس نگذاشته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ترودو نیز از امضاکنندگان بیانیه مشترک رهبران چندین کشوری است که برای صهیونیست‌ها حق دفاع از خود قائل شده‌اند و در اقدامی متناقض در عین حال بر لزوم حفاظت از جان غیرنظامیان تأکید کرده است.

پایان پیام

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها