آخرین اخبار
۰۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۹
بازدید:۱۵۸۵
پیش‌بینی اولیه سازمان حج بر این بود که عمره تا ربیع‌الاول، یعنی مهرماه ۱۴۰۲ برقرار شود، اما پیگیری‌ها حاکی از این است که هنوز شرایط برای سفر ایرانی‌ها به عربستان و شرکت در عمره فراهم نشده و زمان دقیق برقراری آن مشخص نشده است.
کد خبر : ۴۹۸۶۵

 با گشایش سفارت ایران در عربستان، آخرین مانع برای بازگشت ایرانی‌ها به عمره پس از حدود هشت سال وقفه، برداشته شد. مسئولان حج و زیارت همزمان با حج ۱۴۰۲ برای بازگشت ایرانی‌ها به عمره با عربستان مذاکراتی داشتند و آنچنان که گفته شد مانعی بر سر آن وجود نداشت.

 

 


پیش‌بینی سازمان حج و زیارت در مردادماه ۱۴۰۲، پس از پایان حج این بود که ایرانی‌ها از ربیع‌الاول و اوایل پاییز (مهرماه) ۱۴۰۲ می‌توانند در عمره شرکت کنند، اما تا کنون این شرایط فراهم نشده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز چندی پیش به یکی از رسانه‌ها گفته بود که تا پایان ماه آبان زائران ایرانی برای عمره به عربستان اعزام می‌شوند. محمدمهدی اسماعیلی اما در تازه‌ترین اظهارات خود این زمان را جابه‌جا کرده و گفته که عمره در آماه‌های آینده آغاز می‌شود.

 

 

این در حالی است که سازمان حج و زیارت هنوز زمان دقیقی را برای برقراری عمره مشخص نکرده، ضمن این‌که برقراری عمره به تأمین امکاناتی همچون مسکن زائران، پروازها و ارز مورد نیاز برای دیگر خدمات این سفر منوط است، که با توجه به آخرین اعلام سازمان حج و زیارت، لازم است هیأتی از ایران به عربستان برود تا قراردادهای مسکن و حمل و نقل داخلی را به نتیجه برساند، که این هیأت فعلا در انتظار ویزای عربستان است.

 

 

افزون بر این، هنوز برنامه پروازی عمره و قیمت بلیت آن مشخص نشده و هیچ اطلاعیه‌ای برای ثبت‌نام زائران در کاروان‌های عمره صادر نشده و به دلیل نامشخص بودن وضعیت مسکن و پرواز، قیمت سفر عمره هم مشخص نشده است، در نتیجه زمان ثبت‌نام و اعزام زائران از سوی سازمان حج و زیارت تا کنون تعیین نشده است.

 

 

طبق آخرین آمار سازمان حج و زیارت، در حال حاضر حدود پنج میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از سال ۱۳۹۵ در نوبت عمره هستند. تا پیش از وقفه هشت‌ساله عمره که به دلیل تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده و پس از آن، قطع روابط سیاسی ایران و عربستان به دلیل حمله به سفارت این کشور رخ داد، ایران سالانه کمتر از یک میلیون زائر به عمره اعزام می‌کرد. پیش‌بینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر این بوده که با برقراری دوباره عمره، امکان اعزام ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر از میان افرادی که در نوبت مانده‌اند، وجود دارد. هرچند سازمان حج و زیارت هنوز تعداد زائرانی را که با برقراری عمره می‌توانند به این سفر بروند، مشخص نکرده است.

 

 

انتهای پیام/21111qwes

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها