آخرین اخبار
۰۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۷
بازدید:۷۵۳
صد آنلاین | مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی از ثبت مراسم بی‌بی‌گردی در تقویم رویدادهای گردشگری کشور با شماره ۲۰۲۰۹۴۸ خبر داد و گفت: این آیین با شماره ۱۴۵۷ در فهرست میراث معنوی کشور (ناملموس) نیز به ثبت رسیده است.
کد خبر : ۴۹۷۵۹
 

به گزارش صد آنلاین ، هادی شاه‌وردی صبح امروز با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: گواهینامه مراسم بی‌بی‌گردی در تقویم رویدادهای گردشگری جمهوری اسلامی ایران با شماره 2020948 به ثبت رسید و به استان ابلاغ شد. 

 

 

 

 


مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: بی‌بی‌گردی از جمله آیین‌ها و مراسم ابتدای سال است که هنوز هم در برخی مناطق شهرستان قاینات مانند خضری دشت بیاض، کارشک و بسکاباد برگزار می‌شود. 

شاه‌وردی افزود: برای این مراسم که در روز 12 فروردین و براساس یکی از داستان‌های قدیمی انجام می‌شود زنان سالخورده (بی‌بی) را برای گردش به خارج از روستا می‌برند. در این مراسم یکی از زنان سالخورده روستا خشت خامی را برداشته و سطح خشت را گل می‌پوشاند زنان و دختران جوان هم با یک قطعه چوب و پنبه فتیله‌ای شمع درست کرده و آن را روی خشت روشن می‌کنند.  

وی بیان کرد: سپس یکی از زنان سالخورده خشت را بالای سرش گرفته و در جلو و زنان و دختران همراه با شادی و دایره‌زنان پشت سر او از روستا خارج می‌شوند و در محلی که قبلا قنات و چشمه آبی بوده است و فعلا متروکه شده جمع می‌شوند و این خشت را داخل چاه انداخته و بر این اعتقاد و باور هستند که غم و غصه‌ها را در چاه می‌ریزند و آن سال را همراه با شادی، خوشی و سلامتی شروع خواهند کرد. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: آیین بی‌بی‌گردی با شماره 1457 در فهرست میراث معنوی کشور (ناملموس) نیز به ثبت رسیده است.

 

 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها