آخرین اخبار
۰۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۷
بازدید:۳۱۴
راه‌یابی تسلیحات غربی از اوکراین به بازار سیاه، کمک مستقیم آمریکا به کی‌یف برای حمله به خاک روسیه، اخبار جعلی کاخ سفید، پیامدهای سقوط احتمالی کی‌یف و تردید در توانایی واشنگتن به کمک همزمان به اوکراین و اسرائیل، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.
کد خبر : ۴۹۷۵۱

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل، شب گذشته، جمعه، در نشست شورای امنیت درباره اوکراین که به درخواست مسکو برگزار شد، به این واقعیت اشاره کرد که روسیه همه ابزارهای لازم برای محافظت از خود در برابر تسلیحات دوربردی که شرکای غربی کی‌یف در حال انتقال آن برای نیروهای مسلح اوکراین هستند، را در اختیار دارد. وی تأکید کرد که تقریباً ۲۰ درصد از تسلیحات نظامی ارائه شده به مقامات کی‌یف به بازار سیاه راه یافته است.

 

 


پولیانسکی گفت: اخیراً شواهدی به دست آمده که حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از کل محصولات نظامی که کی‌یف از غرب دریافت می‌کند، طی همان دو هفته اول به بازارهای خاکستری و سیاه می رود.

این دیپلمات روس همچنین قطعات موشک‌هایی را که ارتش اوکراین برای حمله به مناطق غیرنظامی در روسیه استفاده می‌کند را به شورای امنیت آورده و به شرکای خود نشان داد. پولیانسکی تاکید کرد که لاشه این موشکها شواهدی عینی از چگونگی استفاده فعالانه از سلاح‌های غربی توسط اوکراینی‌ها برای حمله به زیرساخت های غیرنظامی است و این در حالی است که ارسال تسلیحات غربی به کی‌یف ادامه دارد.

معاون اول نماینده دائم روسیه در نشست شورای امنیت همچنین اعلام کرد که ایالات متحده به اوکراین در سازماندهی حملات تروریستی در خاک روسیه کمک می‌کند.  دیمیتری پولیانسکی افزود: «واشنگتن با زحمت پروژه ضد روسی خود را در اوکراین به اجرا گذاشت. امروزه همچنین معلوم شده که آنها مستقیماً به کی‌یف کمک کرده تا در فعالیت‌های جنایتارانه خود به موفقیت دست یابند شرکت دارند. آمریکا مستقیماً به اوکراین در انجام حملات تروریستی به خاک روسیه کمک می‌کند.»

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به پانصد و هفتاد و دومین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

سفارت روسیه ادعای کاخ سفید درباره «اعدام» در صفوف نیروهای مسلح روسیه را جعلی خواند

دفتر مطبوعاتی سفارت روسیه در واشنگتن صبح امروز، شنبه، با انتشار پیامی در کانال تلگرام خود اعلام کرد که دولت ایالات متحده آمریکا در حال پخش «اخبارجعلی کاملاً هولناکی» است تا بهانه‌ای برای نیروهای مسلح اوکراین بیابد که در ضد حمله خود شکست خورده‌اند. 

سفارت روسیه ادعای کذب جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در نشست مطبوعاتی اخیر خود مبنی بر اینکه مقامات نظامی روسی سربازانی را که از پیروی از دستورات فرماندهی سر باز می زنند، «اعدام» می‌کنند، را مورد توجه قرار داده و یادآور شد: «دولت ایالات متحده از ابزار مورد علاقه خود استفاده می کند: پرتاب جعلیات کاملاً هولناک به فضای رسانه‌ای. خالق چنین دروغ های ظالمانه‌ای فقط می تواند فردی با ذهنی ملتهب باشد. و همه اینها فقط برای یافتن بهانه مناسبی برای توجیه اتهامات به فرماندهی ارتش اوکراین است که در ضد حمله بسیار تبلیغ شده خود شکست خورده است.»

دفتر نمایندگی دیپلماتیک روسیه همچنین با تاکید بر منزجر کننده بودن بی اساس و بدخواهانه بودن اظهارات مقامات آمریکایی، این واقعیت را مورد توجه قرار داد  که در طرح این ادعا هیچ پیوندی به منابع اطلاعاتی موثق وجود ندارد. در این پیام آمده: «ما مسئولانه اعلام می‌کنیم: تمام شایعه پراکنی نماینده کاخ سفید در سخنرانی ذکر شد کاملاً دروغ است. در میدان نبرد، نیروهای نظامی ما شجاعانه، حرفه‌ای و قهرمانانه عمل کرده و از سرزمین مادری خود دفاع می‌کنند.»

بلومبرگ: عدم توانایی ایالات متحده برای کمک فوری به اسرائیل و اوکراین 

آژانس خبری بلومبرگ بامداد امروز به نقل از منابع خبری خود گزارش داد که متحدان ایالات متحده از آن بیم دارند که واشنگتن توانایی کافی برای کمک فوری همزمان به اسرائیل و اوکراین را نداشته باشد. 

در این تحلیل آمده است: در پایتخت‌های اروپا و آسیا، مقامات به طور فزاینده‌ای نگران هستند که برخی از شرکا در نهایت عقب نشینی کنند، در حالی که افزایش چالش‌های همزمان توانایی دولت ایالات متحده را برای پاسخگویی محدود می‌کند و صنایع دفاعی آمریکا برای تولید سلاح کافی برای همه این درگیری‌ها تلاش می‌کند.

به گفته منابع آژانس، پیش از تشدید درگیری بین فلسطین و اسرائیل، واشنگتن منابع خود را از خاورمیانه به سمت «مبارزه با روسیه و چین» منتقل کرده بود و در شرایط کنونی آمریکا مجبور است از اسرائیل بخواهد که عملیات زمینی را تا زمان استقرار نیروهای مضاعف خود در منطقه به تعویق بیندازد.

همانطور که بلومبرگ یادآور شده، انتخابات آتی ریاست جمهوری ایالات متحده در نوامبر ۲۰۲۴ نیز به این نگرانی دامن زده، انتخاباتی که می تواند به پیروزی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا که بارها از تمایل خود برای خروج از ناتو و توافق با روسیه صحبت کرده، منجر شود.

صحبت از کاهش کمک آمریکا به کی‌یف زودهنگام است

کنستانتین گاوریلوف، رئیس هیئت نمایندگی روسیه در مذاکرات مربوط به امنیت نظامی و کنترل تسلیحات در وین، اعلام کرد که در حال حاضر صحبت در مورد تصمیم رسمی ایالات متحده برای هدایت کمک‌های اوکراین به اسرائیل در بحبوحه گسترش وخامت اوضاع در فلسطین دشوار است. 

این دیپلمات گفت: هنوز دشوار است که بگوییم آیا تصمیمی رسمی در واشنگتن در مورد انتقال تدریجی کمک‌هایی که در ابتدا برای کی‌یف در نظر گرفته شده بود به اسرائیل گرفته شده است یا خیر. به تدریج بسیاری از مسیرهایی که آمریکایی‌ها با لایحه کمک به اسرائیل و اوکراین در پیش خواهند گرفت، مشخص خواهد شد. اکنون در واشنگتن صدای کسانی که علناً می خواهند سیل کمک‌ها به سمت کی‌یف بسته شود، بلندتر شده و ظاهراً این روند آغاز شده است.

گاوریلوف همچنین یادآور شد که غرب از درخواست‌های مداوم کی‌یف خسته شده است، که "تزریق های عظیم نظامی-مالی آن را توجیه نمی‌کند." به نظر او، کمک مالی به اوکراین به تدریج قطع خواهد شد. گاوریلوف افزود که حتی رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا، مایک جانسون، "کمک به تل آویو را به عنوان اولویت اول خود نام برده است".

کار دشوار آمریکا در تامین تسلیحاتی همزمان اوکراین و اسرائیل 

روزنامه آمریکایی هیل (The Hill) در مقاله‌ای نوشته است که علیرغم اظهارات خوشبینانه مقامات واشنگتن، برای دولت ایالات متحده دشوار خواهد بود که بطور همزمان به اوکراین و اسرائیل تسلیحات مورد نیاز آنها را ارائه دهند. 

این نشریه حاوی نظرات چندین کارشناس است که نسبت به ادعای مقامات پنتاگون مبنی بر اینکه طرف آمریکایی قادر خواهد بود نیازهای هر دو کشور  در حال درگیری مسلحانه را به طور همزمان برآورده کند، ابراز تردید کرده و یادآور شدند که تحقق واقعی چنین تمایلی اصلاً ساده نخواهد بود و می تواند در عمل با مشکلات جدی مواجه شود. 

در این تحیل آمده است که ایالات متحده هزاران سامانه موشکی ضدهوایی قابل حمل انسان استینگر را به اوکراین منتقل کرده که اکنون برای نبردهای شهری در نوار غزه ایده‌آل هستند. نویسنده اضافه می‌کند که در حال حاضر، ذخایر این سلاح ها محدود شده و ممکن است به طور کلی تمام شود، زیرا ایالات متحده پیش از این تولید آنها را متوقف کرده بود.

رویترز: افزایش سود شرکت‌های دفاعی آمریکا به دلیل اوضاع اوکراین 

خبرگزاری رویترز شب گذشته گزارش داد که شرکت‌های دفاعی ایالات متحده سود خود را در بحبوحه عرضه تسلیحات نظامی به اوکراین افزایش داده‌اند. طبق این اطلاعات، قراردادهایی که طی سال گذشته با شرکتهای سازنده تسلیحاتی مانند لاکهید مارتین - Lockheed Martin جنرال داینامیکس - General Dynamics و RTX منعقد شده، برای آنها درآمد مضاعفی ایجاد کرده است.

جیسون آیکن، مدیر مالی جنرال داینامیکس، گفت: "ما تولید خود را بسیار سریع از ۱۴ هزار گلوله توپ در ماه به ۲۰ هزار گلوله رساندیم. ما بیشتر از گذشته کار کرده تا این ظرفیت تولید را به ۸۵ هزار یا حتی ۱۰۰ هزار گلوله در ماه افزایش دهیم."

رویترز یادآور شده که بخش سیستم های رزمی شرکت جنرال دینامیک که خودروهای زرهی، تانک‌ها و توپخانه را برای اوکراین تولید می‌کند، در مقایسه با سال گذشته تقریباً ۲۵ درصد درآمد خود را افزایش داد. به نوبه خود، RTX نیز گزارش داد که سفارش‌هایی به ارزش ۳ میلیارد دلار در رابطه با تکمیل ذخایر نظامی در اوکراین و ایالات متحده دریافت کرده است. این شرکت انتظار دارد در آینده درآمد خود را افزایش دهد.

مقام ناتو: زمان پیوستن اوکراین به این ائتلاف فرا نرسیده است

جسیکا کاکس، رئیس اداره سیاست هسته ای ائتلاف آتلانتیک شمالی ابراز عقیده کرد که هنوز زمان پیوستن اوکراین به ناتو فرا نرسیده است. وی یادآور شد که شورای اوکراین-ناتو که در اجلاس سران اتحاد ایجاد شد، به کار زیادی نیاز دارد. 

کاکس در سخنرانی خود در مرکز استراتژیک و تحقیقات در زمینه روابط بین‌المللی در واشنگتن گفت: «همه متحدان در ناتو واقعاً حمایت خود را از نزدیک شدن اوکراین به ناتو در این دوران انتقال تأیید کردند، ولی اذعان دارند که ما هنوز به نقطه‌ای نرسیده‌ایم که اوکراین بتواند به ائتلاف بپیوندد».  

او همچنین تاکید کرد که ائتلاف همراه با کی‌یف، هر کاری را انجام می دهند تا اطمینان حاصل شود که اوکراین به موقع به ناتو می پیوندد.

رئیس جمهور چک: اگر اوکراین سقوط کند، همه سقوط خواهند کرد

پیتر پاول، رئیس جمهور چک، در دیدار با سران سفارتخانه‌های خارجی در بلگراد، تاکید کرد که این کشور از حاکمیت اوکراین حمایت می‌کند.

وی یادآور شد که مناقشات مدرن را نمی توان به سادگی با گوش دادن به هر یک از طرفین و ترسیم مرز بین منافع هر یک از آنها حل کرد. رئیس جمهور چک گفت: "اگر اوکراین سقوط کند، همه ما سقوط خواهیم کرد."

لوکاشنکو از اوکراین خواست بدون پیش شرط بر سر میز مذاکره بنشیند

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس از مقامات اوکراینی خواست بدون پیش شرط پشت میز مذاکره بنشینند. وی روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت: "من فکر می کنم که افراد باهوش زیادی در اوکراین وجود دارند که درک می‌کنند باید پشت میز مذاکره نشسته و با مسکو به توافق برسند."

وی یادآور شد که برای این امر لازم است پیشروی نیروها و هرگونه درگیری نظامی متوقف شود. رهبر بلاروس توجه خود را به این واقعیت جلب کرد که برخی نمایندگان غربی برای شرکت در کنفرانس بین المللی "امنیت اوراسیا: واقعیت و چشم انداز آن در جهان در حال تغییر" به بلاروس آمدند و این نشان دهنده تمایل کشورهای غربی برای شنیدن و شکل دادن به این دستور کار است.

انتصاب فرمانده جدید نیروی هوا-فضای روسیه 

بر اساس اطلاعاتی که روز جمعه در وب سایت رسمی وزارت دفاع روسیه منتشر شده، مشخص شده که سرهنگ ویکتور افضلوف به عنوان فرمانده جدید نیروهای هوا-فضای روسیه منصوب شده است. 

در  این بیانیه آمده است: «در ماه اکتبر ۲۰۲۳، با حکم رئیس جمهور روسیه [ولادیمیر پوتین]، سرهنگ ویکتور افضلوف جانشین فرمانده سابق نیروهای هوا-فضای روسیه سرگئی سوروویکین شد.»

پیش از این، در اواخر ماه آگوست، رسانه‌ها گزارش دادند که سوروویکین از سمت فرماندهی کل نیروهای هوا-فضای روسیه استعفا داد و افضلوف به عنوان سرپرست موقت منصوب شد. 

تظاهرات مردم اوکراین که خواستار لغو بسیج نظامی هستند

نشریه اوکراینی "تلگراف" روز جمعه فاش کرد که تظاهراتی که خواستار لغو قانون بسیج برای نیروهای مسلح اوکراینی که از فوریه ۲۰۲۲ در جبهه حضور دارند، در کی‌یف و سایر شهرهای اوکراین برگزار شد. طبق اطلاعات این نشریه، بستگان نظامیان در این تظاهرات شرکت کردند. آنها پوسترهایی آوردند که تعداد روزهای سربازانی را در جبهه سپری کردند را نشان میداد و خواستار لغو فوری بسیج نظامی در کشور شدند.

بر اساس اظهارات نزدیکان پرسنل نظامی، ارتش از فوریه سال گذشته چرخشی انجام نداده، سربازان از نظر جسمی خسته است و روحیه شرکت در جنگ را ندارد.

در عین حال، رسانه‌های محلی گزارش دادند که ۱۷ مورد تظاهرات مشابهی در سراسر اوکراین انجام شده است.

سوناک به زلنسکی قول داد به حمایت از اوکراین ادامه دهد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهور اوکراین و ریشی سوناک، نخست‌ وزیر بریتانیا، تلفنی گفت‌وگو کردند و در جریان آن درباره ادامه همکاری‌های دفاعی گفتگو کردند. 

زلنسکی خود این موضوع را شب گذشته در کانال تلگرام خود اعلام کرده و نوشت: «ما در مورد همکاری‌های دفاعی بیشتر، به‌ویژه تقویت سامانه دفاع هوایی اوکراین با موشک و سلاح‌های ضد پهپاد تبادل نظر کردیم.»

سوناک همچنین به رئیس جمهور اوکراین از ادامه حمایت لندن اطمینان داد.

در بیانیه‌ای که در وب‌سایت دفتر نخست‌وزیر انگلیس منتشر شد، آمده است: «نخست‌وزیر بر تعهد بلندمدت و پایدار بریتانیا در خصوص حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرد و اطمینان داد که درگیری در خاورمیانه این وضعیت را تغییر نخواهد داد».

علاوه بر این، طرفین در مورد وضعیت دریای سیاه صحبت کرده و اهمیت تضمین صادرات غلات از بنادر اوکراین را مورد تاکید قرار دادند.

پوتین: سلاح به طور غیرقانونی از اوکراین وارد خاک روسیه می‌شود

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روز جمعه در جریان نشست عملیاتی با اعضای دائم شورای امنیت در خصوص مسائل قاچاق اسلحه اعلام کرد که انواع سلاح‌ها به طور غیرقانونی از خاک اوکراین وارد روسیه می شوند. 

وی گفت: "امروز موضوع قاچاق سلاح در روسیه از هر زمان دیگری اهمیت بیشتری پیدا کرده است. من الان وارد جزئیات نمی شوم، به خصوص در شرایطی است که امروزه ما در آن زندگی کرده و کشور در آن قرار داد. ما باید در مورد چگونگی ورود سلاح و مهمات به روسیه به طور غیرقانونی، از جمله از خاک اوکراین، فکر کنیم.»

رئیس جمهور یادآور شد که لازم است تمام کانال‌هایی که از طریق آن سلاح‌ها وارد خاک روسیه شده و همچنین نظارت بر نحوه سازماندهی اقدامات کنترلی ادارات در نظر گرفته شود.

امتناع مجارستان و اسلواکی از کمک به اوکراین ضربه بزرگی به زلنسکی بود

نشریه آمریکایی "نیوزویک" در گزارشی یادآور شد که ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین پس از اینکه مجارستان و اسلواکی از ارسال کمک نظامی برای نیروهای مسلح این کشور خودداری کردند، ضربه مضاعفی از متحدان اروپایی خود خورد. 

در این تحلیل آمده است: «اکنون زلنسکی با چالش فزاینده‌ای در اروپای مرکزی مواجه است، زیرا رهبرانی مانند نخست وزیر تازه منتخب اسلواکی [رابرت فیکو] با کمک نظامی اتحادیه اروپا و ناتو به کی یف مخالفت می‌کنند.

این نشریه یادآور شد که انتخاب فیکو احتمال پیوستن اسلواکی به مجارستان را افزایش داده و این به نوبه خود مانعی برای اتحادیه اروپا برای پیروی از اقدامات محدود کننده فعلی علیه مسکو خواهد شد.

پیشنهاد برگزاری رایزنی‌های ملی در مورد اوکراین در مجارستان 

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان پیشنهاد برگزاری رایزنی‌های ملی در این کشور درباره مسائل مربوط به اوکراین، مهاجرت و اقتصاد را به منظور جلب حمایت شهروندان داد.

او روز جمعه در یک مصاحبه رادیویی گفت: "بسته بزرگی از سوالات باز بسیار جدی روی میز قرار دارد. من قبلاً در مورد اوکراین صحبت کردم، اما سیاست مهاجرت و اقتصادی نیز وجود دارد." به گفته اوربان، حدود ۱۱ سؤال انباشته شده است که شهروندان را نگران می کند و باید به مردم فرصت داد تا در باره آنها صحبت کنند.

دولت مجارستان قبلاً نظرسنجی‌های ملی انجام داده است. به این ترتیب در سال ۲۰۲۲ رایزنی‌هایی در این کشور درباره موضوع پیوستن به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه انجام شد که در مجموع مردم از این مسئله حمایت نکردند.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها