۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۳
بازدید:۲۰۸
صد آنلاین | رئیس‌پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران، گفت: در تهران کشفیات کوکائین جدی نیست و بیشترین کشف از اتباع خارجی انجام می‌شود؛ این مخدر از چند کشور خاص وارد می‌شود و قاچاقچیان از هر روشی مانند مسافری و زمینی استفاده می‌کنند.
کد خبر : ۴۹۲۱۶

به گزارش صد آنلاین ، جام جم نوشت: این روزها تب مصرف کوکائین در میان قشر مرفه بالا گرفته و مواد مصرفی لاکچری‌بازها شده است. با این‌که مصرف آن نسبت به موادمخدر دیگر پایین است، اما تمایل جوانان به آن، زنگ خطر را به صدا درآورده است. افزایش میزان کشفیات پلیس هم نشان‌دهنده این است که مافیای مواد مخدر در کنار ترانزیت موادمخدر سنتی و صنعتی، گوشه چشمی به کوکائین دارد و در حال وارد کردن این مخدر لاکچری به صورت سازمان‌یافته به کشور است.

 

 

 

 
مسعود زاهدیان، مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر هم این موضوع را تایید کرده و از کشف یک محموله ۵۰ کیلوگرمی کوکائین در کشور خبر داد. محموله‌ای که از آمریکای‌جنوبی به کشور وارد شده بود. به گفته وی کوکائین به علت قیمت بالایش هنوز در قشر مرفه مصرف می‌شود و به یک مخدر خیابانی تبدیل نشده است. چندی قبل هم پلیس شیراز موفق شد در فرودگاه این شهر سه کیلوگرم کوکائین را از دو قاچاقچی که قصد داشتند به صورت هوایی این محموله را از جنوب ایران وارد کشور کنند، کشف و متهمان را بازداشت کند. براساس آخرین آمار، دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل، تولید کوکائین در سال ۲۰۲۰ به بالاترین سطح رسید و با ۱۱درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۹ به ۱۹۸۲ تن رسید. کشفیات کوکائین هم افزایش داشت و به رکورد ۱۴۲۴ تن در سال ۲۰۲۰ رسید. داده‌های کشفیات حاکی از آن است که قاچاق کوکائین به آفریقا و آسیا، در حال گسترش است.

 

کوکائین را لاکچری‌ها مصرف می‌کنند


چند سالی است که توبه کرده و دیگر مواد مخدر نمی‌فروشد. خودش می‌گوید ساقی کوکائین بوده و چند سالی زندگی لاکچری را تجربه کرده است. «به‌واسطه رفقایم در قهوه‌خانه با مرد پولداری آشنا شدم. او به من پیشنهاد داد ساقی شوم و در اوایل دهه ۹۰ روزی ۶۰۰ هزار تومان حقوق بگیرم. پیشنهادش وسوسه‌کننده بود و نمی‌توانستم رد کنم. او برای محکم‌کاری یک راننده که از اعضای باندش بود را با من همراه کرد. با خودرو ولوو شاسی‌بلند مشکی روبه‌روی مجتمعی تجاری در غرب تهران می‌ایستادیم و مشتری‌ها می‌آمدند و از ما مواد می‌گرفتند. در کارم خبره شده بودم و زندگی لاکچری داشتم. بعد از مدتی خسته شدم و این کار را رها کرده، توبه کردم.»


وقتی از او در مورد خریداران کوکائین و مشتریانش سؤال می‌کنیم، می‌گوید: «همه مصرف‌کنندگان، بالای شهری بودند. کسی که میلیونی پول خرج چند گرم مواد می‌کند، باید در شمال شهر و مناطق بالاشهر زندگی کند و جیبش پر پول باشد. کوکائین بیشتر در مهمانی بچه‌پولدارها مصرف می‌شود. الان کوکائین گرمی سه تا ۵میلیون تومان است. قیمت این مخدر به دلار بستگی دارد. گرمی سه میلیون خالص نیست و قاطی دارد.»

 

سود خوب کوکائین


میثم چندی قبل هنگام وارد کردن ۲۵۰ گرم کوکائین به ایران دستگیر شد. او می‌گوید: «هر گرم کوکائین یک میلیون تومان برای قاچاقچی سود دارد. البته برای سود بیشتر وقتی مواد را به تهران می‌آوردم، پودر تالک یا ملین‌های کودک به کوکائین اضافه می‌کردم تا هم رنگ سفیدتری به آن بدهد و هم وزنش بیشتر شود و سود کنم. قاچاقچیان کوکائین در چند سال گذشته چمدانی و مسافری مواد وارد کشور می‌کردند، اما با تجهیزاتی که این روزها پلیس از آن استفاده می‌کند، از روش ترانزیت استفاده می‌کنند و کوکائین کیلویی ازطریق مرزهای زمینی شمال‌غرب وارد ایران می‌شود. از طریق زمینی ریسک لو رفتن محموله کمتر از قاچاق هوایی است.

 

کوکائین تمام زندگی‌ام را برد


برای ترک اعتیاد به لاکچری‌ترین مرکز ترک در شمال شهر آمده است. خودش می‌گوید دهه ۸۰ از یکی از شهرهای غربی به تهران آمده، شرکت طراحی دکوراسیون منزل داشته و پول پارو می‌کرده است. پسر ۳۶ ساله، اما از لحظه گرفتاری در دام کوکائین و نابودی زندگی‌اش می‌گوید. اولین بار کنار چند دختر و پسر در مهمانی این مواد را کشیدم. حس خوبی داشتم و چند روزی سرحال بودم. کم کم از کشیدن در مهمانی‌ها تبدیل به مصرف شخصی شد. روزی به خودم آمدم و دیدم ماهی ۱۰۰ میلیون هزینه کوکائین می‌کنم. من از طریق کارم این پول را در می‌آوردم و برایم مهم نبود. بعد از دو سال متوجه شدم گوشه‌گیر شده‌ام. از خودم بدم می‌آمد. کم‌کم افسردگی سراغم آمد و کارم را از دست دادم. شانس آوردم خانواده‌ام فهمیدند که کوکائین می‌زنم و به دادم رسیدند.

هیچ‌وقت قیافه شما با کشیدن کوکائین تابلو نمی‌شود، اما هم‌رده معتادان کارتن‌خواب می‌شوید. تاثیر این مخدر از تریاک و شیشه روی روان بدتر است و شما را به سمت تنهایی، افسردگی و حتی بستری در بیمارستان روانی می‌برد. فکر نکنید با دو خط اسنیف کردن در دام این مخدر نمی‌افتید. من با سابقه مصرف زیاد می‌گویم از شیشه و هروئین بدتر است و همه چیز شما را می‌گیرد.»

 

مصرف کوکائین شیوع ندارد


سرهنگ حسین باباپور، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران در گفتگو با جام‌جم با بیان این‌که ورود و مصرف کوکائین محدود و نگران‌کننده نیست، گفت: در حال حاضر نگرانی در رابطه با افزایش مصرف این مخدر وجود ندارد، البته که یک مصرف‌کننده مخدر هم نباید باشد و ما با هر نوع مخدری برخورد و اجازه ورود و مصرف نمی‌دهیم.

وی با بیان این‌که کوکائین شیوعی در میان مصرف‌کنندگان مخدر ندارد، گفت: حدود یک‌دهم مصرف‌کنندگان مخدر را افرادی تشکیل می‌دهند که کوکائین مصرف می‌کنند.

وی در مورد سن مصرف‌کنندگان گفت: بیشترین مصرف‌کنندگان مخدر کوکائین افراد بزرگسال هستند و نوجوانان و جوانان خیلی کم و انگشت‌شمار به سمت این مخدر می‌روند.

رئیس‌پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران در مورد کشفیات این مخدر هم گفت: در تهران کشفیات این مخدر جدی نیست و بیشترین کشف از اتباع خارجی انجام می‌شود. این مخدر از چند کشور خاص وارد می‌شود و قاچاقچیان از هر روشی مانند مسافری و زمینی استفاده می‌کنند تا این مخدر را وارد کنند. به گفته باباپور، قیمت این مخدر از گرمی سه میلیون تومان آغاز شده و بسته به نوع مواد تشکیل‌دهنده و خلوص تا پنج میلیون تومان هم معامله می‌شود.

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها