آخرین اخبار
۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۰
بازدید:۱۲۳
صد انلاین | شی جین پینگ رئیس جمهور چین اظهار کرد پکن خواستار همکاری با واشنگتن است و دو طرف باید تفاوت‌های خود را برای پاسخ به چالش‌های جهانی، مدیریت کنند.
کد خبر : ۴۹۰۸۶
 

به گزارش صد آنلاین م، رسانه دولتی چین گزارش داد شی جین پینگ رئیس جمهور چین امروز اظهار کرد پکن خواستار همکاری با واشنگتن است و دو طرف باید تفاوت های خود مدیریت کرده و با همکاری یکدیگر به چالش های جهانی، پاسخ دهند.

 

 

 

 


وی در نامه‌ای خطاب به حضار مهمانی شام سالانه کمیته ملی روابط چین و آمریکا که در نیویورک مستقر است، گفت: چین و آمریکا در هر حال می توانند مسیر درستی برای همکاری را انتخاب کنند که این اقدام برای جهان بسیار مهم و حیاتی است.

رئیس جمهور شی خواستار روابط دو جانبه با ثبات‌تر بین دو کشور شد که به عقیده وی باید براساس احترام دو جانبه، همزیستی صلح آمیز و همکاری برد-برد باشد.

این اظهارات در حالی مطرح شد که قرار است وانگ یی وزیر امور خارجه چین، سفر مهمی به واشنگتن داشه باشد. این سفر از پنچ شنبه هفته جاری( 26 اکتبر) تا شنبه(28 اکتبر) انجام می شود که سفری در عالی ترین سطح در آستانه دیدار احتمالی بین جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با شی جین پینگ رئیس جمهور چین در سان فرانسیسکو در اجلاس همکاری اقتصادی آسیا اقیانوسیه در ماه نوامبر خواهد بود.

قرار است برخی مقامات آمریکایی از جمله آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در این نشست با همتای چینی خود دیدار کند.

این در حالی است که اولویت برتر واشنگتن، حصول اطمینان از این موضوع است که رقابت سخت و شدید بین این دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان و اختلافات آنها در مورد برخی موضوعات همچون تجارت با تایوان و دریای چین جنوبی، منجر به وقوع جنگ و درگیری نشود.

در همین حال روزنامه گلوبال تایمز در مقاله ای نوشت ناظران چینی معتقدند سفر وانگ به واشنگتن، مسیر را برای دیدار احتمالی بین روسای جمهور دو کشور را هموار می کند اما خاطرنشان کردند واشنگتن باید تلاش های بیشتری را برای پرداختن به نگرانی های پکن انجام داده و حسن نیت خود را نشان دهد.  

این در حالی است که چند روز پیش آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگویی تلفنی با وانگ یی وزیر امور خارجه چین، بر اهمیت پیشگیری از گسترش جنگ در خاورمیانه تاکید کرد.

در این تماس تلفنی دو طرف بر اهمیت حفظ کانال های باز ارتباطی و مدیریت مسئولانه رابطه آمریکا و چین تاکید کردند.

همچنین در اواسط ماه سپتامبر جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و وانگ یی وزیر خارجه چین در مالت با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند تا خطوط ارتباطی بین دو کشور برای مدیریت روابط حفظ شود. در این دیدار دو طرف متعهد به حفظ کانال راهبردی ارتباطی و پیگیری تعامل‌های دیگر در سطوح عالی در ماه‌های آینده شدند.

طی یک سال اخیر تنش‌ها بین دو کشور پس از پرواز بالن تحقیقاتی چین بر فراز آسمان آمریکا شدت گرفت. واشنگتن این بالن را که در ایالت مونتانا مشاهده شد، ساقط کرد.

همچنین دیدار مقام‌های ارشد آمریکا از جمله رئیس مجلس نمایندگان این کشور با رئیس تایوان که چین آن را بخشی از سرزمین اصلی خود می‌داند، باعث اوج گرفتن تنش‌ها شده است.

 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها