آخرین اخبار
۰۳ آبان ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۶
بازدید:۱۱۰
صد آنلاین | درحالی که بخش بهداشت غزه در سایه تجاوزات مستمر اشغالگران کاملا در معرض فروپاشی قرار دارد، مردم غزه با خطر بزرگ گرسنگی نیز مواجهند و در سایه نبود سوخت، ده‌ها نانوایی از کار افتاده و ذخایر غذایی درحال اتمام است.
کد خبر : ۴۹۰۳۲
 

به گزارش صد آنلاین ، «اشرف القدره» سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه اعلام کرد که بخش بهداشت غزه کاملا از هم پاشیده و همه بیمارستان‌ها کارآیی خود را از دست داده‌اند و باز بودن درب بیمارستان‌ها به معنای آن نیست که می‌توانند به مردم خدمات ارائه دهند.

 

 

 


بخش بهداشت غزه در مرحله فروپاشی کامل

القدره افزود، 70 درصد قربانیان جنایات رژیم اشغالگر در نوار غزه زنان و کودکان هستند. دشمن همچنین در تجاوزات وحشیانه خود به غزه 65 نفر از اعضای کادر پزشکی را به شهادت رسانده و 25 آمبولانس را به کلی تخریب کرده است. 12 بیمارستان و 32 مرکز درمانی نیز کاملا از کار افتاده‌اند و به دلیل تمام شدن ذخایر سوخت به زودی سایر بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی نیز تعطیل می‌شوند.

دکتر «یوسف ابوالریش» معاون وزیر بهداشت فلسطین در نوار غزه نیز اعلام کرد، با وجود باز بودن درب بیمارستان‌ها اما بخش بهداشت غزه به مرحله فروپاشی کامل رسیده و داروها و تجهیزات پزشکی تمام شده و بیمارستان‌ها دیگر ظرفیتی برای بستری بیماران ندارند.

اتمام سوخت و تعطیلی بیمارستان ها

دکتر «محمد زقوت» مدیر کل بیمارستان‌های نوار غزه نیز به نوبه خود اعلام کرد که نرسیدن سوخت به بیمارستان‌ها خبر از یک فاجعه بزرگ می‌دهد و اشغالگران همچنان درحال تهدید بیمارستان‌ها هستند.

از سوی دیگر با کاهش تدریجی میزان سوخت ژنراتورهای بیمارستانی، کادر پزشکی بیمارستان اندونزی از قطع برق این بیمارستان واقع در منطقه بیت لاهیا (شمال غزه) خبر داده و اعلام کردند که هرلجظه ممکن است این بیمارستان از کار بیفتد.

تصاویری که از بیمارستان اندونزی در نوار غزه گرفته شده نشان می‌دهد که تاریکی مطلق بر این بیمارستان حاکم شده و کادر پزشکی برای رسیدگی به مجروحان از نور چراغ‌قوه گوشی‌های همراه خود استفاده می‌کنند.

شرکت توزیع برق نوار غزه از همه طرف‌های مربوطه بین‌المللی خواست هرچه سریعتر اقدامی برای وصل کردن برق نوار غزه انجام دهند.

این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد که کمبود برق مستقیما موجب توقف کار همه بخش‌های حیاتی می‌شود و این مسئله مصیبت مردم غزه را در سایه بمباران‌های مکرر دشمن افزایش داده و جان بسیاری از مجروحان و بیماران را به خطر می‌اندازد.

 

سازمان جهانی بهداشت درباره وضعیت فاجعه بار بخش بهداشت غزه اعلام کرد که این سازمان به دلیل فقدان تضمین‌های امنیتی، هنوز قادر به توزیع سوخت یا لوازم بهداشتی اولیه برای نجات جان بیمارستان‌های بزرگ در غزه نیست.

 

این سازمان خواستار «آتش‌بس فوری بشردوستانه» شد تا تجهیزات بهداشتی و سوخت به تمام بخش‌های نوار غزه برسد.

آنروا (آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی) نیز به نوبه خود هشدار داد که در صورت عدم ورود سوخت لازم به نوارغزه ، روند کمک رسانی، شیرین سازی آب و عملیات بیمارستان‌ها از امروز چهارشنبه متوقف می‌شود.

«تامارا الرفاعی» سخنگوی آنروا گفت، سوخت یک نیاز حیاتی برای نوار غزه بوده و بدون سوخت هیچ یک از بخش‌ها نمی‌توانند فعالیت کنند. بدون سوخت ژنراتورها نمی‌توانند برای بیمارستان‌ها، نانوایی‌ها و کارخانه آب شیرین کن برق تولید کنند.

نهادهای مختلف وابسته به سازمان ملل به طور مستمر درباره عواقب وحشتناک تجاوزات وحشیانه رژیم اشغالگر به مراکز غیرنظامی و عمومی نوار غزه از جمله بیمارستان‌ها و مدارس هشدار داده و خواستار توقف فوری حملات صهیونیست‌ها شده‌اند.

 

کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه از روز شنبه از گذرگاه رفح به سمت غزه حرکت کرده‌اند اما نهادهای مربوطه در غزه همچنان تاکید دارند که این کمک‌ها اصلا کافی نیست و 10 درصد از نیازها را نیز رفع نمی‌کند.

«ژرمی لورانس» سخنگوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت کمک‌هایی که به نوار غزه می‌رسد در برابر نیازهای مردم این منطقه همچون قطره‌ای در برابر دریاست.

«ریم ندا» سخنگوی برنامه جهانی غذا نیز در همین زمینه اعلام کرد، شرایط غزه فاجعه بار بوده و ذخایر آب و غذا تمام شده است. پناهگاه‌های آوارگان به شدت شلوغ شده و اتمام سوخت موجب قطعی برق و از کار افتادن بخش‌های حیاتی شده است. حملات هوایی به غزه شبکه‌های تولید و توزیع مواد غذایی در غزه و حتی کرانه باختری را به شدت مختل کرده و آب آشامیدنی نیز نایاب شده است.

وی افزود، ذخایر باقی مانده در فروشگاه‌ها نیز درحال تمام شدن بوده و تنها برای چند روز دیگر کافی است. از طرف دیگر قطعی برق و از کار افتادن یخچال‌ها موجب فاسد شدن مواد غذایی باقی مانده می‌شود. تعداد نانوایی‌های فعال نیز بسیار کم بوده و از 5 کارخانه تولید آرد در غزه تنها یک کارخانه هنوز فعالیت دارد. بسیاری از نانوایی‌هایی که برای توزیع نان میان آوارگان با برنامه جهانی غذا قرارداد بسته بودند، بعد از اتمام سوخت دیگر نمی‌توانند کار کنند. از 23 نانوایی که با برنامه جهانی غذا قرارداد داشتند تنها 4 نانوایی هنوز کار می‌کنند.

این مسئول برنامه جهانی غزه با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی در حملات خود نانوایی‌ها را نیز هدف قرار می‌دهد تاکید کرد قبل از شروع این بحران تقریبا یک سوم فلسطینی‌ها از ناامنی غذایی رنج می‌بردند و سطح ناامنی غذایی به ویژه در میان زنان بسیار بالاست. کمک‌هایی که از چند روز قبل وارد غزه می‌شود نیز به شدت کم بوده و اصلا پاسخگوی نیازها نیست.

 

 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها