۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۵۴
بازدید:۲۷۴
 صد آنلاین | شدت بارش‌های چهارشنبه برای چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، پنجشنبه کرمان،‌هرمزگان و جنوب فارس و روز جمعه برای کرمان و سیستان و بلوچستان است و در این مناطق بارش تگرگ نیز پیش‌بینی شده است.
کد خبر : ۴۸۷۹۳

به گزارش صد آنلاین ،  ،سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور و بارش ۴ روزه باران، برف و رعدوبرق در ۲۲ استان در خصوص خسارت به کشاورزان هشدار صادر کرد.

 

 

 


داده‌های سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، برخی مناطق ایلام،‌لرستان، مرکزی، شمال خوزستان،‌ چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات شرقی تهران و فردا در برخی مناطق لرستان،‌ خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان،‌شمال فارس، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، ارتفاعات کرمان،‌ هزمرگان، شمال سیستان و بلوچستان و ارتفاعات البرز مرکزی رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

 

روز پنجشنبه در چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمان،‌ شرق یزد، خراسان جنوبی،‌ سیستان و بلوچستان، و جمعه در کرمان،‌ سیستان و بلوچستان و هرمزگان رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و در برخی مناطق گردوخاک پیش‌بینی می‌شود.

شدت بارش‌های چهارشنبه برای چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، پنجشنبه کرمان،‌هرمزگان و جنوب فارس و روز جمعه برای کرمان و سیستان و بلوچستان است و در این مناطق بارش تگرگ نیز پیش‌بینی شده است.

 

 

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: جمعه 1402/08/05

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، احتمال گردوخاک، در مناطق مستعد احتمال تگرگ و در ارتفاعات برف

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/08/02: چهارمحال و بختیاری، خوزستان، لرستان، ایلام، جنوب مرکزی، شمال غرب و غرب اصفهان، آذربایجان غربی، جنوب سیستان و بلوچستان و شرق و شمال هرمزگان.

چهارشنبه 1402/08/03: چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس، خوزستان، ایلام، مرکزی، تهران، قم، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، اصفهان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و هرمزگان.

پنجشنبه 1402/08/04: کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، فارس، بوشهر، نوار شرقی خوزستان، هرمزگان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی.

جمعه 1402/08/05: سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، یزد، نیمه شرقی فارس و خراسان جنوبی

اثر مخاطره: احتمال لغزندگی جاده‌ها، احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقتی، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهن‌سال و احتمال تاخیر در پرواز.

توصیه: عدم اسکان در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره.

هشدار هواشناسی به کشاورزان

زمان پایان: جمعه 1402/08/05

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، احتمال گردوخاک، در مناطق مستعد احتمال تگرگ و در ارتفاعات برف

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/08/02: چهارمحال و بختیاری، خوزستان، لرستان، ایلام، جنوب مرکزی، شمال غرب و غرب اصفهان، آذربایجان غربی، جنوب سیستان و بلوچستان، شرق و شمال هرمزگان،

چهارشنبه 1402/08/03: چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال فارس، خوزستان، ایلام، مرکزی، تهران، قم، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، اصفهان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، هرمزگان،

پنج‌شنبه 1402/08/04: کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، فارس، بوشهر، نوار شرقی خوزستان، هرمزگان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی،

جمعه 1402/08/05: سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، یزد، نیمه شرقی فارس و خراسان جنوبی

اثر مخاطره: احتمال خسارت به محصولات باغی، زراعی، سازه‌های موقت و ماشین‌آلات کشاورزی

توصیه: تسریع در کشت محصولات پاییزه و انتقال نهاده های کشاورزی با اماکن مسقف، زهکشی و پاک‌سازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به وقوع بارش، عدم انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی با توجه به وقوع بارش، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان‌های مسقف (چغندرقند، سیب زمینی ، انگور، صیفی جات، مرکبات، خرما و ...)، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت، جهت جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی، بسته نگهداشتن دریچه‌های گلخانه‌ها در هنگام کاهش دما و بارش، جلوگیری از نفوذ روان‌آب به داخل سالن‌های پرورشی، تنظیم دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها با توجه به رخداد بارندگی و خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‌ ها و مسیل‌ ها با توجه به وقوع بارش.

 

اشتراک گذاری:
برچسب ها :
ارسال نظر
پربیننده‌ها پربحث‌ها