آخرین اخبار
۰۲ آبان ۱۴۰۲ - ۰۷:۳۵
دنباله دار غول‌پیکر شیطان به زمین نزدیک می‌شود+عکس
بازدید:۳۹۹۰
«دنباله‌دار شیطان» که اندازه بسیار بزرگی دارد، پس از هفتاد سال، در فروردین ۱۴۰۳ از نزدیکی سیاره زمین خواهد گذشت.
کد خبر : ۴۸۷۲۱

دنباله‌دار شیطان در بهار آینده بیشتر قابل رؤیت باشد. البته این نزدیکی به این معنی نیست که زمین به سمت انقراض پیش می‌رود. طبق صحبت اخترشناسان، این دنباله‌دار در نزدیک‌ترین حالت، همچنان حدود یک و نیم واحد نجومی با زمین فاصله خواهد داشت (حتی دورتر از مسافت زمین تا خورشید). این دنباله‌دار وقتی که به زمین نزدیک شود، با چشم غیرمسلح یا با دوربین‌های چشمی نیز قابل مشاهده خواهد بود. علت آن بیشتر به نورانی‌بودن این دنباله‌دار مربوط می‌شود تا به میزان نزدیکی‌اش.

دنباله دار شیطان

اهمیت دنباله‌دار شیطان برای دانشمندان

این دنباله‌دار هم درخشان و هم بسیار غیرعادی است. «شاخ‌های» آن در واقع دم‌هایی از گاز و غبار هستند که در اثر یک سری انفجارهای عجیب به وجود آمده‌اند که دانشمندان هنوز آن را درک نکرده‌اند. این دنباله‌دار در سال جاری میلادی، دچار دو «طغیان» شده است. طغیان به پدیده‌ای گفته می‌شود که در اثر آن دنباله‌دارها ناگهان بسیار فعال‌تر می‌شوند و چندین تن گاز و غبار را در مدت زمان کوتاهی به بیرون پرتاب می‌کنند. وقتی که طغیان رخ می‌دهد دنباله‌دار به سرعت درخشان می‌شود و پس از آن به روشنایی قبلی خود برمی‌گردد. در دنباله‌دار شیطان به علت طغیان‌های بزرگ شدت این نور بسیار زیاد است. این اتفاق همان چیزی است که این دنباله‌دار را برای دانشمندان جالب می‌کند.

طبق یک نظریه، این طغیان‌ها به دلیل وجود اشکال یخی در دنباله‌دارها است و وقتی که در معرض گرمای خورشید قرار می گیرند، باعث وقوع انفجارهای بزرگ می‌شود. بااین‌حال، دنباله‌دار شیطان اغلب در حال انفجار است و به‌طور گیج‌کننده‌ای، دور از خورشید است. این دنباله‌دار درحال‌حاضر دورتر از مریخ قرار دارد، جایی که دمای بالایی هم ندارد. این پدید باعث طرح سؤال‌هایی شده است، مثلاً: «کدام انرژی موجب این نوع طغیان‌های بزرگ می‌شود؟»

انتظار می‌رود دنباله‌دار شیطان در اواسط آوریل 2024 (فروردین 1403) به اوج درخشندگی خود برسد و به سفر 71.2 ساله خود به دور خورشید ادامه دهد. ستاره‌شناسان، حرفه‌ای یا غیرحرفه‌ای، مشتاقانه منتظر سررسیدن این دنباله‌دار هستند.

نویسنده:
حمید سقای حسینی
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها