آخرین اخبار
۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۲
بازدید:۷۰۴
صد آنلاین | یاسمین مقبلی، مهندس پرواز حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی، با وقوع خورشیدگرفتگی حلقوی ۲۲ مهر، تصویر این رویداد از فضا ثبت کرد.
کد خبر : ۴۸۶۶۴

به گزارش صد آنلاین ، تمام علاقه‌مندان به نجوم که از خورشیدگرفتگی هفته‌ی گذشته لذت بردند، از روی زمین نظاره‌گر آسمان نبودند. شنبه ۱۴ اکتبر، مردم ساکن در امتداد باریکه‌ای از سواحل اورگن ایالات متحده به سمت جنوب شرقی این کشور تا آمریکای مرکزی و جنوبی، شاهد خورشیدگرفتگی حلقوی بودند؛ رویدادی که در جریان آن، ماه به‌جز نواری نازک و درخشان که «حلقه آتش» نامیده می‌شود، کل قرص خورشید را مسدود کرد.

 

 

 


بااین‌حال، بسیاری از ساکنان نواحی دیگر با خورشیدگرفتگی جزئی روبه‌رو شدند؛ به‌گونه‌ای که به‌نظر می‌آید ماه بخشی از خورشید را گاز گرفته است. ازجمله‌ی این ناظران آسمان، سرنشینان ایستگاه فضایی بین‌المللی بودند که دست‌کم یکی از آن‌ها، از جایگاه منحصربه‌فرد خود تصویر خورشیدگرفتگی اخیر را ثبت کرد.

شکار لحظه خورشیدگرفتگی از فضا توسط یاسمین مقبلی/ عکس

آن عکاس خوش‌شانس، یاسمین مقبلی، فضانورد ناسا بود که اوایل شهریور به‌عنوان فرمانده‌ی مأموریت کرو ۷ سوار بر فضاپیمای دراگون اسپیس ایکس عازم ایستگاه فضایی بین‌المللی شد. مرکز پرواز فضایی مارشال ناسا در آلاباما، سه‌شنبه‌ی گذشته عکس گرفته‌شده به دست مقبلی را در شبکه‌ی اجتماعی ایکس (توییتر سابق) منتشر کرد.

مرکز پرواز فضایی مارشال در صفحه‌ی توییتر خود نوشت: «خدمه‌ی ایستگاه فضایی، خورشیدگرفتگی حلقوی ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) را از بهترین صندلی خانه (ارتفاع تقریباً ۴۲۰ کیلومتری فراز سیاره زمین) تماشا کردند. وقتی ماه از مقابل خورشید می‌گذشت، یاسمین مقبلی، مهندس پرواز [مأموریت] اکسپدیشن ۷۰ این عکس را گرفت. شما [خورشیدگرفتگی را] از کجا تماشا کردید؟»

 

اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها