آخرین اخبار
۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۱
بازدید:۳۳۵
صد آنلاین | «منصور براتی»، پژوهشگر حوزه رژیم صهیونیستی در ویدئویی تحلیلی، مهم ترین پیامد های جنگ طوفان الاقصی در سپهر سیاست داخلی اسرائیل را مورد بررسی قرار می دهد.
کد خبر : ۴۸۶۶۳
 

به گزارش صد آنلاین  منصور براتی، تحلیلگر مسائل رژیم صهیونیستی در ویدئوی تحلیلی به واکاوی مهم ترین پیامدهای عملیات طوفان الاقصی بر صحنه سیاست های داخلی این رژیم و آشکار شدن زمینه های شکاف و انشقاق در میان مقامات ارشد اسرائیلی پرداخته است. 

 

.

 

 


براتی با اشاره به آشکار شدن نشانه های شکاف در درون ساختار سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی اظهار داشت: هرتسی هالوی، فرمانده ارتش اسرائیل، نخستین مقامی بود که در روزهای نخست جنگ به این شکست اعتراف کرد. پس از هالوی، تساحی هنگبی، مشاور امنیت ملی نتانیاهو تحلیل نادرست خود از اوضاع را پذیرفت و  بتصلائل اسموطریچ، وزیر دارایی رژیم اسرائیل نیز اعلام کرده مسئولیت ناتوانی در پیش بینی حمله حماس را می پذیرد. با این وجود بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی هنوز در این مورد هیچ موضعی نگرفته است.

وی در ادامه افزود: این شکست قطعاً در ماه های بعد باعث تشکیل کمیته های حقیقت یاب درون ارتش، دستگاه های امنیتی و نیز وزارت خانه های مختلف این رژیم خواهد شد. همچنین انتظار می رود در ماه های آتی حتی کار به محاکمه مقامات هم بکشد و ریزش محبوبیت مسئولان از جمله نتانیاهو به شدت افزایش یابد.

براتی   تشکیل کابینه اضطراری را یکی دیگر از پیامد داخلی نبرد عملیات طوفان الاقصی در سرزمین های اشغالی دانست که نشان از عمق بحران در نتیجه جنگ طوفان الاقصی دارد. با وجود تشکیل کابینه اضطراری اما انسجام سیاسی درون اسرائیل به اوج نرسیده و فقط بنی گانتز وارد کابینه جنگی شد. علاوه بر این یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون و حزب یش عتید و آویگدور لیبرمن، رهبر حزب اسرائیل خانه ما علی رغم شعار های اولیه وارد این کابینه نشدند.

از سوی دیگر جنگ طوفان الاقصی باعث ریزش شدید محبوبیت نتانیاهو و کابینه او شده و بنی گانتز را به شدت تقویت کرده است. 

 

 

 

این کارشناس مسائل رژیم صهیونیستی در بخش پایانی تحلیل ویدئویی خود گفت: به نظر می رسد بحران بی اعتمادی نسبت به سیاستمداران و نهادهای اسرائیلی در ماه های بعد در سرزمین های اشغالی افزایش یابد و برخی مقامات کابینه کناره گیری کنند. این وضعیت ممکن است باعث انحلال کابینه نتانیاهو و برگزاری انتخابات زودهنگام در سرزمین های اشغالی شود.

 

 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر
تازه‌ها
پربیننده‌ها پربحث‌ها