آخرین اخبار
۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۹:۴۵
بازدید:۱۵۰
صد آنلاین |  این روزها که سن ازدواج بالا رفته است؛ باید با دقت بیشتری به شرایط باروری زوجین دقت کرد.
کد خبر : ۴۰۵۱۵

اگر این روش‌هایی که در ادامه برای‌تان توضیح می‌دهیم را رعایت کنید لازم نیست نگران دوران ناباروری و مراجعه به کلینیک‌های ای وی اف باشید. این روش‌های ساده برای سبک زندگی خود را پیاده کنید. خواهید دید که چطور با برنامه ریزی دقیق در اسرع وقت باردار خواهید شد. در ادامه این مطلب 5 نکته مهم درباره افزایش شانس باروری زوجین را توضیح داده‌ایم.

 

 

 

نتخاب سبک زندگی می تواند بر توانایی زن برای باردار شدن تأثیر بگذارد. اگر امیدوارید باردار شوید، چند قدم ساده را در نظر بگیرید.

اگر امیدوارید باردار شوید، ممکن است در مورد باروری خود و اینکه آیا می توانید آن را بهبود ببخشید تعجب کنید. برخی از عوامل ممکن است خارج از کنترل شما باشند، مانند مسائل پزشکی که بر توانایی باردار شدن تأثیر می گذارد. اما انتخاب های سبک زندگی شما می تواند بر باروری شما نیز تأثیر بگذارد.

 

 

باروری زنان چیست؟
باروری زنانه توانایی زن برای بچه دار شدن بیولوژیک است. اگر حداقل یک سال - یا حداقل شش ماه اگر بزرگتر از 35 سال هستید - سعی در باردار شدن با رابطه جنسی مکرر و محافظت نشده داشته باشید، ممکن است باروری خود را زیر سوال ببرید.

 

 

چه چیزی باعث مشکلات باروری زنان می شود؟
مسائل پزشکی مختلف می تواند به مشکلات باروری زنان کمک کند، از جمله:

اختلالات تخمک گذاری که بر آزاد شدن تخمک از تخمدان تأثیر می گذارد. اینها شامل اختلالات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک، هیپرپرولاکتینمی و مشکلات تیروئید (پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید) است.
ناهنجاری های رحم یا دهانه رحم، مانند پولیپ یا فیبروم در رحم.
آسیب یا انسداد لوله فالوپ که اغلب ناشی از بیماری التهابی لگن است.
آندومتریوز، زمانی رخ می دهد که بافتی که به طور معمول داخل رحم را می پوشاند در خارج از رحم رشد می کند.
نارسایی اولیه تخمدان (یائسگی زودرس)، که زمانی رخ می دهد که تخمدان ها از کار می افتند و قاعدگی قبل از 40 سالگی به پایان می رسد.
چسبندگی لگن - نوارهایی از بافت اسکار که اندام ها را پس از عفونت لگن، آپاندیسیت، یا جراحی شکم یا لگن به هم متصل می کند.
شرایط پزشکی مرتبط با عدم قاعدگی، مانند دیابت کنترل نشده، بیماری سلیاک و برخی بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس.
سن نیز نقش دارد. تاخیر در بارداری می تواند احتمال باردار شدن را کاهش دهد. کاهش کمیت و کیفیت تخمک های شما با افزایش سن، باردار شدن را سخت تر می کند.

 

 

برای تقویت باروری زنان چه کاری می توانم انجام دهم؟
انتخاب سبک زندگی سالم می تواند به تقویت باروری کمک کند. اقدامات لازم را انجام دهید:

وزن سالم را حفظ کنید. اضافه وزن یا کم وزنی قابل توجه می تواند تخمک گذاری طبیعی را مهار کند.
از عفونت های مقاربتی جلوگیری کنید. عفونت هایی مانند کلامیدیا و سوزاک یکی از دلایل اصلی ناباروری در زنان هستند.
در صورت امکان از شیفت شب خودداری کنید. کار منظم در شیفت شب ممکن است شما را در معرض خطر ناباروری قرار دهد، احتمالاً با تأثیر بر تولید هورمون. اگر در شیفت شب کار می کنید، سعی کنید زمانی که کار نمی کنید به اندازه کافی بخوابید.
در حالی که استرس شما را از باردار شدن باز نمی‌دارد، زمانی که می‌خواهید باردار شوید، استرس را به حداقل برسانید و روش‌های مقابله سالم - مانند تکنیک‌های آرام‌سازی - را تمرین کنید.

 

 

 

خارج از محدوده چیست؟
انتخاب های سبک زندگی سالم نیز در اینجا مهم است. برای محافظت از باروری:

سیگار نکش مصرف دخانیات با باروری کمتر مرتبط است. سیگار باعث پیری تخمدان ها و تخلیه زودرس تخمک ها می شود. اگر سیگار می کشید، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بخواهید که به شما در ترک سیگار کمک کند.
مقدار الکلی که می نوشید را محدود کنید. نوشیدن زیاد الکل با افزایش خطر اختلالات تخمک گذاری مرتبط است. اگر می خواهید باردار شوید، به طور کامل از الکل اجتناب کنید. پرهیز از بارداری و در دوران بارداری به طور کلی توصیه می شود زیرا سطح ایمن مصرف الکل جنینی ثابت نشده است.
کافئین را مهار کنید. به نظر نمی رسد باروری زنان تحت تأثیر مصرف کافئین زیر 200 میلی گرم در روز باشد. مصرف کافئین خود را به یک یا دو فنجان قهوه 6 تا 8 اونس در روز محدود کنید.
مراقب ورزش بیش از حد باشید. فعالیت بدنی بیش از حد شدید می تواند تخمک گذاری را مهار کرده و تولید هورمون پروژسترون را کاهش دهد. اگر وزن مناسبی دارید و به زودی باردار شدن فکر می کنید، فعالیت بدنی شدید را به کمتر از پنج ساعت در هفته محدود کنید.
از قرار گرفتن در معرض سموم خودداری کنید. آلاینده ها و سموم محیطی - مانند آفت کش ها، حلال های خشک شویی و سرب - می توانند بر باروری تأثیر منفی بگذارند.

 


نتیجه چیست؟
اگر به باردار شدن فکر می کنید و نگران تأثیر انتخاب های سبک زندگی خود بر باروری خود هستید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید. او می تواند به شما در شناسایی راه هایی برای بهبود باروری و افزایش شانس باردار شدن کمک کند.

اشتراک گذاری:
ارسال نظر