آخرین اخبار
۱۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۰۵
بازدید:۵۰۶
سازمان هواشناسی با صدور هشدار وقوع طوفان گرمسیری خیلی شدید در جنوب شرق کشور از تداوم ناپایداری‌های جوی در ۶ استان از جمله تهران طی امروز خبر داد.
کد خبر : ۱۹۵۹۱

 براساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، دامنه‌های جنوبی البرز در شرق تهران، سمنان و برخی مناطق نیمه شرقی اصفهان، یزد، نیمه شمالی کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان افزایش ابر، رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید با احتمال ریزش تگرگ پیش‌بینی شده است. اوایل شب نیز در شمال آذربایجان غربی رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید روی می‌دهد. شدت بارش‌های امروز برای خراسان شمالی، گلستان و ارتفاعات البرز شرقی است.

 

 


فردا شنبه در برخی مناطق استان‌های اصفهان، شمال فارس،‌ غرب یزد و کرمان در ساعات بعد از ظهر رشد ابر و رگبار روی می‌دهد، ضمن این‌که با گذر امواج کم‌دامنه تراز میانی جو از نوار شمالی کشور در شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز واقع در قزوین، البرز، تهران و ساعات بعد از ظهر در ارتفاعات و دامنه‌های شمالی البرز رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید روی می‌دهد.

فردا شنبه در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل بارش شدت خواهد داشت. یکشنبه آینده این وضعیت در مناطق ذکر شده ادامه خواهد داشت. همچنین روزهای شنبه و یکشنبه در نوار شمالی کشور به‌ویژه در سواحل شمالی روند افزایش نسبی دما حاکم می‌شود.

دوشنبه شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، برخی مناطق سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز و برخی مناطق استان‌های البرز، تهران و سمنان، ارتفاعات شمال فارس و هرمزگان ابرناکی و بارش پراکنده انتظار می‌رود.

سه‌شنبه در برخی مناطق آذربایجان غربی،‌آذربایجان شرقی، زنجان، دامنه‌های شمالی البرز در گیلان و مازندران بارش پراکنده روی می‌دهد.

امروز  دریای خزر و روزهای یکشنبه و دوشنبه آینده دریای عمان مواج است. همچنین طی سه روز آینده در شرق کشور وزش باد شدید و گرد و خاک روی می‌دهد. 

توصیف سامانه: تشدید ناپایداری محلی و رشد ابرهای همرفتی (به‌ویژه درساعات بعد از ظهر و اوایل شب)

نوع مخاطره: رگبار، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در نقاط مستعد گرد و خاک و تگرگ

زمان و منطقه اثر: جمعه 1402/03/19: ارتفاعات شمال شرق تهران، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شمالی سمنان، ارتفاعات کرمان، نیمه شمالی خراسان رضوی.

اثر مخاطره: آبگرفتگی معابر عمومی و جاری شدن روان‌آب، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل‌ها، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ.

توصیه: اجتناب از هر گونه تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای بین شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، رعایت فاصله از ساختمان های در دست ساخت یا نیمه‌کاره، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی و پارک خودروها در مناطق مسقف.

توصیف سامانه: پتانسیل تقویت طوفان شدید گرمسیری ("Sever Cyclone Storm "BIPARJOY) به طوفان خیلی شدید گرمسیری ( "Very Sever Cyclone Storm "BIPARJOY) 

زمان شروع: بعدازظهر جمعه 1402/03/19

زمان پایان: جمعه 1402/03/26

نوع مخاطره:

عصر جمعه تا ظهر یکشنبه (19 تا 21 خرداد) وزش باد شدید، رگبار، رعدوبرق شدید، مواج شدن دریا و افزایش ارتفاع امواج بیش از 2.5 متر در نواحی دور از ساحل استان سیستان و بلوچستان و تا 2 متر در نواحی ساحلی.

عصر یکشنبه تا جمعه (21 تا 26 خرداد) وزش باد شدید تا خیلی شدید، رگبار، رعدوبرق شدید، طوفانی شدن دریا و افزایش ارتفاع امواج بیش از 3 متر در نواحی دور از ساحل و تا 3 متر در نواحی ساحلی از در منطقه فعالیت طوفان در استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان.

منطقه اثر: شمال اقیانوس هند، دریای عرب و دریای عمان

جمعه 1402/03/19 و شنبه 1402/03/20: نواحی دور از ساحل دریای عمان، در استان سیستان و بلوچستان.

یکشنبه 1402/03/21: نواحی ساحلی و دور از ساحل استان سیستان و بلوچستان و نواحی دور از ساحل استان هرمزگان، در دریای عمان.

دوشنبه 1402/03/22، سه‌شنبه 1402/03/23، چهارشنبه 1402/03/24، پنج‌شنبه 1402/03/25 و جمعه 1402/03/26: نواحی ساحلی و دور از ساحل استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران، آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، آسیب شدید به قایق‌ها و شناورهای کوچک و متوسط و سنگین اختلال در فعالیت‌های دریایی در سواحل، غرق شدن کشتی ها و شناورهای تجاری و ماهیگیری در منطقه فعالیت طوفان

توصیه: خودداری از فعالیت های تفریحی و صیادی در سواحل، خودداری از تردد کشتی های تجاری و لنج های ماهیگیری در منطقه فعالیت توفان(دریای عمان و دریای عرب) پیگیری اخبارهواشناسی و هشدارهای رسمی صادر شده توسط سازمان هواشناسی کشور و ادارات کل هواشناسی استان های ساحلی سیستان و بلوچستان و هرمزگان.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان پایان: عصر جمعه 1402/03/19

نوع مخاطره: افزایش وزش باد شمال غربی تا 24نات و افزایش ارتفاع موج در سواحل تا حداکثر 1.2 متر و در نواحی دوراز ساحل تا حداکثر 2 متر

منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران و گلستان

اثر مخاطره: اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، آسیب به قفس ها و تورهای صیادی و قفس های پرورش ماهی، خسارت به قایق ها و شناورهای کوچک و اختلال در تردد های دریایی شناورهای سبک،صیادی و مسافربری .

توصیه: منع شنا و تفریحات دریایی، اتخاذ تمهیدات لازم در ترددهای دریایی به ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتیهای تجاری فعالیت های دریایی فراساحل و در صورت لزوم خودداری از تردد شناورهای سبک.

انتهای پیام/211111

اشتراک گذاری:
ارسال نظر