آخرین اخبار
۱۷ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۱
بازدید:۱۸۹۰
صد آنلاین | اعضای یک باند حرفه‌ای که از استان‌های غربی کشور وارد مشهد می‌شدند و با دستبرد به آپارتمان‌های تک واحدی فقط طلا و جواهر به سرقت می‌بردند، با تلاش کارآگاهان اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی دستگیر شدند.
کد خبر : ۱۰۵۶۱

رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی روز گذشته با تشریح پرونده «دزدان طلایی» گفت: اوایل سال گذشته یکی از باند‌های فامیلی سرقت از منازل که اهل یکی از استان‌های غربی کشور بودند در مشهد متلاشی شد و تا مدتی دیگر سرقتی با شیوه دیلم زنی یا توپی زنی در مشهد رخ نداد، اما بررسی‌های کارآگاهان نشان داد که برخی از اعضای باقی مانده باند که به صورت فامیلی اقدام به سرقت می‌کنند در شهر‌های دیگر کشور همچنان فعال هستند که مراتب به دیگر مراکز انتظامی گزارش شد.

 

 

سرهنگ کارآگاه «جواد شفیع زاده» افزود: اما طولی نکشید که دوباره سرقت با شیوه «دزدان طلایی» در مشهد نیز شروع شد و پرونده‌هایی در پایگاه‌های پلیس آگاهی مورد بررسی قرار گرفت؛ بنابراین با توجه به اهمیت موضوع و احتمال حضور دزدان غرب کشور در مشهد، گروهی تخصصی از کارآگاهان با نظارت و هدایت مستقیم سرهنگ محمدرضا افتخاری (رئیس اداره عملیات ویژه آگاهی) تحقیقات میدانی را با بازدید‌هایی از محل وقوع جرم آغاز کردند که در نتیجه مشخص شد گروه دیگری از «دزدان طلایی» وارد مشهد شده و پس از انجام سرقت‌های متعدد با شگرد‌های زیرکانه در مناطق برخوردار شهر، اموال سرقتی را به غرب کشور انتقال داده اند.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: با به دست آمدن این اطلاعات، بلافاصله ردیابی سارقان در دستور کار قرار گرفت تا این که مشخص شد آن‌ها وارد استان سمنان شده اند و به سرقت‌های خود در شهر‌های مختلف ادامه می‌دهند. در این شرایط، بی درنگ مراتب به عوامل انتظامی در استان سمنان گزارش شد و سپس گروهی از کارآگاهان به سرپرستی سرهنگ خداوردی نژاد با راهنمایی و کسب دستورات محرمانه‌ای از قاضی بابایی (قاضی شعبه ۲۱۰ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد) عازم سمنان شدند.

 

 

سرهنگ کارآگاه شفیع زاده ادامه داد: کارآگاهان در نیمه شب بیست و هشتم اسفند سال گذشته، مخفیگاه سارقان را در منطقه ساختمان‌های مسکن مهر شاهرود شناسایی کردند و در حالی به کمین دزدان نشستند که طبق گزارش‌های ۱۱۰، مشخص شد دزدان مذکور به ۳ واحد آپارتمانی در همان شب دستبرد زده اند!

وی گفت: هنگامی که سارقان به مخفیگاه بازگشتند ناگهان در محاصره کارآگاهان اعزامی از مشهد قرار گرفتند و پس از درگیری و مقاومت در برابر قانون، سرانجام دست بند‌های پلیس بر دستان ۳ عضو این باند در حالی گره خورد که بررسی‌ها نشان داد این باند از اعضای خانواده خود برای انتقال طلا‌های سرقتی به استان‌های غربی کشور استفاده می‌کنند. همسران سارقان، طلا‌های سرقتی را به سروگردن خود می‌آویختند تا در مراکز بازرسی پلیس مورد توجه قرار نگیرند و بدین ترتیب طلا‌های سرقتی را از شهر‌های مختلف کشور خارج می‌کردند.

 

 

رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: با انتقال ۳ متهم و دو خودروی دناپلاس و ال ۹۰ به مشهد، بازجویی‌های تخصصی از آنان ادامه یافت و مشخص شد اعضای این باند که برخی دیگر از بستگان شان قبلا در مشهد دستگیر شده اند، با اجاره منازل شخصی در منطقه پنجراه، آپارتمان‌های تک واحدی در مناطق فارغ التحصیلان، جلال آل احمد، دندان پزشکان، هفت تیر، هاشمیه و ... را شناسایی می‌کردند و در فرصت مناسب به این واحد‌های آپارتمانی دستبرد می‌زدند.

سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده با اشاره به این که از دزدان مذکور مقادیری طلا و ابزار سرقت کشف شده است، افزود: آن‌ها پس از ورود به مشهد منزلی را اجاره می‌کردند و سپس در تاریکی شب به دنبال ساختمان‌هایی می‌گشتند که چراغ واحد آپارتمانی خاموش است، در همین حال یکی از اعضای باند زنگ آیفون واحد مذکور را به صدا درمی آورد و در صورتی که کسی پاسخگو نبود، مرحله دیگر نقشه سرقت را به اجرا درمی آوردند. وی گفت: آن‌ها حتی کلید‌هایی را برای بازکردن در‌های ضد سرقت تهیه کرده بودند که تمام این ابزار توسط کارآگاهان کشف شده است.

 

 

این مقام انتظامی با تاکید بر این که سارقان پس از دستبرد به تعدادی از واحد‌های آپارتمانی، کلید منزل اجاره‌ای را به گروه دیگری از «دزدان طلایی» می‌سپردند و خود مشهد را ترک می‌کردند، ادامه داد: ریشه یابی این پرونده حساس، بیانگر آن است که سارقان مذکور پلاک چند خودرو را قبل از دستبرد به منازل سرقت می‌کردند و سپس با تهیه پلاک جعلی با شماره‌های مختلف، به محل‌های سرقت می‌رفتند تا خودرو‌های آنان شناسایی نشود.

 

 

سرهنگ شفیع زاده اضافه کرد: اعضای این باند که ۳ جوان به نام‌های «هدایت- ج» ۳۵ ساله، «وحید – الف» ۳۳ ساله و «سعید –الف» ۳۹ ساله هستند تاکنون به ۱۷ فقره سرقت در مشهد و ۳ فقره در شاهرود اعتراف و اظهار کرده اند که از منازل تک واحدی آپارتمانی فقط طلا و جواهر و اشیای با ارزش قابل حمل سرقت کرده اند.

 

 

رئیس پلیس آگاهی با اشاره به کشف محلول و سنگ محک شناسایی طلا از سارقان مذکور خاطرنشان کرد: آن‌ها برای این که طلا‌های تقلبی با خود حمل نکنند در محل وقوع سرقت همه طلا‌ها را آزمایش می‌کردند. بررسی‌های ویژه کارآگاهان درباره سرقت‌های دیگر اعضای این باند حرفه‌ای در اداره عملیات ویژه پلیس آگاهی خراسان رضوی آغاز شده است.

منبع: روزنامه خراسان

 
اشتراک گذاری:
ارسال نظر