چند ساعت تا جلسه سرنوشت ساز کمیته مجوز حرفه‌ای/ ایران با تمام نمایندگان در لیگ قهرمانان ۲۰۲۲؟

عصر امروز جلسه سرنوشت‌ساز درباره مجوز حرفه‌ای ۵ تیم فوتبال ایران برگزار خواهد شد.

 در شرایطی که مدتها از جدایی گابریل کالدرون از پرسپولیس می‌گذرد، قرمزها به تازگی موفق شدند راهی برای پرداخت مطالبات او پیدا کنند. این در حالی است که سرخپوشان پایتخت با پنجره بسته نقل و انتقالاتی مواجه هستند و پرداخت بدهی کالدرون، باعث می‌شود تا فرصت خرید بازیکن را داشته باشند اما این تنها یک سو از وضعیت پرماجرای باشگاه سرخپوش پایتخت است.

 

مسئله دیگر صدور «مجوز حرفه‌ای» است؛ بر اساس آیین نامه کنفدراسیون فوتبال آسیا، باشگاه‌های حاضر در مسابقات قاره‌ای باید تا روز 30 ژوئن (9 تیر ماه) تمام پرونده‌های منجر به رای را مختومه کنند و تا روز 31 آگوست (9 شهریور) این را به ای اف سی اطلاع دهند. در این باره البته مسئولیت برعهده فدراسیون فوتبال هرکشور و کمیته‌ای به نام کمیته صدور مجوز حرفه‌ای است که در ایران نیز فعالیت دارد.

 

هر تیمی که حکم نهایی در دادگاه CAS داشته باشد و نتواند با طلبکار تسویه حساب کند، با عدم تائیدیه ای اف سی روبرو می‌شود و از لیگ قهرمانان کنار می‌رود؛ همان اتفاقی که برای دو نماینده عربستان رقم خورد.

-

 

نکته مهم اینکه از کمیته بدوی خبر رسیده که امروز موعد نهایی برای رسیدگی به پرونده 5 باشگاه ایرانی (چهار نماینده ایران و گل گهر) در راستای صدور مجوز حرفه‌ای است. در همین راستا باشگاه پرسپولیس نیز از هفته گذشته با اطلاع از این زمان، تمام تلاشش را کرده تا روز دوشنبه بدهی خود به گابریل کالدرون را پرداخت کند و مدارکش را به فدراسیون فوتبال ارائه کند.

 

هر باشگاه در 5 شاخصه مدارک خود را در اختیار این کمیته قرار دهد؛ از جمله استقلال باشگاه، ورزشگاه برگزاری مسابقات، مسائل حقوقی و... که در این بین تنها نقطه نگران‌کننده برای پرسپولیس این است که هنوز با طلبکار 700 هزار دلاری خود تسویه حساب نکرده است و در این بین پرسش ویژه درباره راهکار و استراتژی فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش برای جلوگیری از حذف نماینده ایران خواهد بود.

 

چرا که فدراسیون به دلیل تخطی در صدور مجوز حرفه ایی در دوره های قبل از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا به پرداخت 40 هزار دلار جریمه قطعی و 80 هزار دلار جریه تعلیقی مواجه شده است و با عدم پرداخت بدهی کالدرون در زمان مقرر تایید مجوز حرفه ایی  2021 باشگاه پرسپولیس از سوی این ارگان  احتمال نقره داغ شدن سازمان لیگ و ارکان فوتبال کشور  وجود دارد.

 

از کمیته صدور مجوز حرفه‌ای خبر می‌رسد که این بار برخلاف فصول گذشته سختگیری‌های بیشتری اعمال شده و اعضای کمیته قصد دارند که موشکافانه تمام موارد را بررسی کنند. موضوعی که باید دید آیا منجر به یک بحران بزرگ خواهد شد یا همانند فصول گذشته که نمایندگان ایران اغلب بدهی داخلی و خارجی داشتند، این مسئله حل و فصل خواهد شد.

 

نکته مهم این است که نمایندگان ایران (و به خصوص پرسپولیس) در سالهای اخیر رقم قابل توجهی را از حضور در لیگ قهرمانان آسیا به دست آورده‌اند که معادل کل درآمد آنها از اسپانسر نیز بوده است. بنابراین شاید تلاش فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش برای حفظ آنها در لیگ قهرمانان آسیا، در مجموع به سود کلیت فوتبال ایران باشد‌.

 

باید توجه کرد که مجید صدری با عبور از تمام موانع اقتصادی موجود توانسته رقم بدهی به گابریل کالدرون را تامین کند و حالا پرسپولیس به عنوان بهترین نماینده چند سال اخیر ایران حالا نیازمند یک همکاری عمومی برای عبور از این موقعیت است؛ مشابه آنچه که در سالهای گذشته برای دیگر نمایندگان ایران نیز رقم خورد.

 

از طرف دیگر نباید از یاد برد که آنچه سبب شده پرسپولیس حالا نتواند بدهی کالدرون را تسویه کند، بلوکه شدن پاداش سه میلیون دلاری در حساب ای اف سی به خاطر تحریم است. بنابراین همین نکته نیاز قرمز ها برای همراهی از داخل را بیش از گذشته می‌کند.

 

در فاصله یک هفته تا لیگ قهرمانان آسیا این جلسه حساس و سرنوشت ساز برگزار می‌شود و حالا اهالی فوتبال منتظر نتیجه آن هستند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

با این بدن ظریف پنج ثانیه هم در رینگ دوام نمی آورد!/تمسخر رونالدو توسط ستاره مشهور کشتی کچ  

تاریخ سازی در وزنه برداری؛ نقره جهان به دختر ایرانی رسید

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه