کاتالوگ کشتی فرنگی قهرمانی جهان؛/ ماجراجویی کشتی فرنگی با بنا (گزارش)

تیم ملی کشتی فرنگی ایران از فردا در قهرمانی جهان ۲۰۲۱ کار خود را شروع خواهد کرد.

 بعد از پایان مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان در اسلو، این شهر از فردا میزبان مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان خواهد بود؛ درخشش قابل توجه آزادکاران ایران در این دوره باعث شده تا فرنگی کاران بار سنگینی را روی دوش خود احساس کنند؛ آنها با محمد بنا راهی نروژ شده اند تا مثل آزادکاران، بهتر از المپیک ظاهر شده و به جمع سه تیم برتر راه یابند.

 

 


شکست دور از انتظار نجاتی (55 کیلو) در یک هشتم نهایی المپیک 2020 یکی از خاطرات تلخ فرنگی بود که در اسلو می توان امیدوار به جبران آن بود.

-

 


بنا تیم ملی کشتی فرنگی را با ترکیب زیر راهی اسلو کرده است:

۶۰ کیلوگرم:
قهرمانی جهان: مهرداد مردانی
المپیک: علیرضا نجاتی (دهم)

۶۷ کیلوگرم:
قهرمانی جهان: محمدرضا گرایی
المپیک: محمدرضا گرایی (طلا)

77 کیلوگرم:
قهرمانی جهان: محمدعلی گرایی
المپیک: محمدعلی گرایی (پنجم)

87 کیلوگرم:
قهرمانی جهان: رامین طاهری
المپیک: ایران نماینده ای در این وزن نداشت.

97 کیلوگرم:
قهرمانی جهان: محمدهادی ساروی
المپیک: محمدهادی ساروی (برنز)

130 کیلوگرم:
قهرمانی جهان: علی اکبر یوسفی
المپیک: امین میرزازاده (پنجم)

 

نمایندگان اوزان غیر المپیکی ایران در اسلو نیز به شهر زیر است:


۵۵ کیلوگرم: سجاد عباس پور
۶۳ کیلوگرم: میثم دلخانی
۷۲ کیلوگرم: محمدرضا مختاری
۸۲ کیلوگرم: پژمان پشتام
۸۷ کیلوگرم: رامین طاهری

 

 


باثبات تر از آزاد...


تیم ملی کشتی فرنگی ایران برخلاف آزاد سرمربی خود را پس از المپیک حفظ کرد و با محمد بنا راهی اسلو شده است. محمد بنا نسبت به توکیو 2 کشتی گیر را تغییر داده، دست به دو مدال آور المپیک نزده و محمدعلی گرایی را به عنوان تنها کشتی گیر بدون مدال حاضر در توکیو به اسلو برده است. کشتی فرنگی ایران در وزن 87 کیلو نماینده ای نداشت اما این بار با رامین طاهری در قهرمانی جهان حاضر شده است.

 

 

ایران می تواند روی سکو برود؟

 

کوبا با کسب ۲ مدال طلا به عنوان قهرمانی کشتی فرنگی المپیک 2020 رسید، مجارستان و اوکراین با یک طلا و یک نقره مشترکا در جایگاه دوم قرار گرفتند و روسیه نیز با یک طلا و ۲ برنز در جایگاه چهارمی ارزش مدال‌ها جای گرفت. تیم ملی کشتی فرنگی ایران نیز با یک طلای محمدرضا گرایی در ۶۷ و برنز محمدهادی ساروی در وزن ۹۷ کیلوگرم به عنوان پنجمی المپیک رسید. اهالی کشتی اما قطعا انتظارات بیشتری از شاگردان بنا در اسلو دارند و باید دید تیم ملی کشتی فرنگی می تواند روی سکوی اسلو برود یا خیر.

 

 

 


تغییر ناخواسته؛ انتقام امین را بگیر علی!

 

یکی از تغییرات مهم در ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی نسبت به المپیک در دسته 130 کیلو است. امین میرزازاده که آخرین کشتی ‌گیری اضافه شده به ترکیب توکیو 2020 بود قهرمانی جهان را به دلیل مثبت اعلام شدن تست کرونایش از دست داد. او در لهستان از امین قاسمی  که سهمیه المپیک را گرفته بود و علی اکبر یوسفی جوان پیشی گرفت و به دوبنده تیم ملی در المپیک رسید اما بازی های قهرمانی جهان را با بدشانسی باید از پای تلویزیون تماشا کند. یوسفی که در المپیک مغلوب میرزازاده شده بود اینک فرصتی طلایی برای اثبات شایستگی های خود دارد؛ او یک طلای آسیا دارد و در رقابت های زیر 23 سال هم طلا و برنز جهان را کسب کرده است. در غیاب لوپز، کشتی گیر افسانه ای این وزن در اسلو، رضا کایالپ از ترکیه جدی ترین شانس طلای 130 کیلو به شمار می ورد؛ کشتی گیری که در المپیک با شکست دادن میرزازاده صاحب مدال برنز شد. علیرضا نجاتی ضعیف ترین عملکرد را در بین فرنگی کاران حاضر در توکیو داشت و دهم شد؛ بنا در وزن 60 کیلوگرم مهرداد مردانی را جانشین این کشتی گیر کرده است.

 

 


در غیاب لوپز کوبایی، میرزازاده می توانست انتقام شکست توکیو را زا کایالپ گرفته و طلای جهان را مال خود کند؛ او در توکیو با کم تجربگی مقابل این او دو حریف قدر شکست خورد و از کسب مدال بازماند.

 

 

از توکیو تا اسلو؛ سه یار ثابت فرنگی

 

 

شماره یک تیم ملی کشتی فرنگی ایران در اسلو، محمدرضا گرایی است؛ کشتی گیر دسته 67 کیلو که موفق به کسب مدال طلای المپیک توکیو شد. او بعد از دو ماه به دنبال کسب اولین طلای خود در رقابت های جهانی است؛ گرایی طلای امیدهای جهان، طلای قهرمانی آسیا و برنز بازی‌های آسیایی را نیز دارد. دیگر فرنگی کار مدال آور ایران در توکیو، محمدهادی ساروی بود. او بعد از کسب برنز توکیو به دنبال کسب اولین مدال جهانی خود است؛ ساروی در 2019 پنجم شده بود. محمدعلی گرایی در حالی که کاملا مستحق کسب مدال در المپیک بود با ناباوری پنجم شد و اینک در غیاب مدال آوران توکیو، به دنبال جبران است. او دو برنز جهان دارد اما اینک به کمتر از طلا راضی نیست. نماینده وزن غایب ایران در توکیو بعد از اینکه طاهری، نوری و علیزاده موفق به کسب سهمیه 87 کیلوی المپیک نشدند، رامین طاهری در اسلو خواهد بود.

 

 

 


ماجراجویی بنا در اوزان غیر المپیکی

 

در اوزان غیرالمپیکی هم رقابت برای دوبنده تیم داغ بود؛ سجاد عباسپور در ۵۵ کیلوگرم با شکست علیرضا ده‌بزرگی (3-0 و 4-1) به دوبنده تیم ملی رسید. او در اولین تجربه جهانی اش به دنبال کسب اولین مدال این وزن برای این بعد از سوریان است. میثم دلخانی، دارنده نقره و برنز آسیا نماینده 63 کیلوی ایران در جهانی خواهد بود؛ او یک حضور ناموفق در قهرمانی جهان 2019 داشته اما این بار مصمم به کسب مدال است. محمدرضا مختاری که مثل سجاد عباسپور اواخر امسال طلای جام وهبی امره را کسب کرد انتخاب بنا برای وزن 72 کیلوگرم است. طی این سال ها معمولا وزن 82 کیلو را سعید عبدولی و بدبیاری هایش می شناختیم و این بار محمد بنا پژمان پشتام را برای این وزن انتخاب کرده است. پشتام بعد از تغییر وزن از 77 به 82 کیلو در پی اولین مدال جهانیست.

 


برنامه کلی مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان 2021 اسلو به شرح زیر است:


پنج شنبه ۱۵ مهر:
ساعت ۸:۱۵ تا ۸:۴۵: مراسم وزن کشی اوزان ۵۵، ۷۲، ۷۷ و ۸۲ کیلوگرم کشتی فرنگی
ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۴:۳۰: مسابقات مقدماتی اوزان ۵۵، ۷۲، ۷۷ و ۸۲ کیلوگرم کشتی فرنگی
ساعت ۱۶:۴۵ تا ۱۷:۴۵: مسابقات نیمه نهایی اوزان ۵۵، ۷۲، ۷۷ و ۸۲ کیلوگرم کشتی فرنگی

 

جمعه ۱۶ مهر:
ساعت ۸ تا ۸:۱۵: وزن کشی مجدد اوزان ۵۵، ۷۲، ۷۷ و ۸۲ کیلوگرم کشتی فرنگی
ساعت ۸:۱۵ تا ۸:۴۵: وزن کشی اوزان ۶۰، ۹۷ و ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی
ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۴:۳۰: مسابقات مقدماتی اوزان ۶۰، ۹۷ و ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی و شانس مجدد اوزان ۵۵، ۷۲، ۷۷ و ۸۲ کیلوگرم کشتی فرنگی
ساعت ۱۷ تا ۱۷:۴۵: مسابقات نیمه نهایی اوزان ۶۰، ۹۷ و ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی
ساعت ۱۸ تا ۲۱: مسابقات رده بندی و فینال اوزان ۵۵، ۷۲، ۷۷ و ۸۲ کیلوگرم کشتی فرنگی

 

شنبه ۱۷ مهر:
ساعت ۸ تا ۸:۱۵: وزن کشی مجدد اوزان ۶۰، ۹۷ و ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی
ساعت ۸:۱۵ تا ۸:۴۵: وزن کشی اوزان ۶۳، ۶۷ و ۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی
ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۴:۳۰: مسابقات مقدماتی اوزان ۶۳، ۶۷ و ۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی و شانس مجدد اوزان ۶۰، ۹۷ و ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی
ساعت ۱۷ تا ۱۷:۴۵: مسابقات نیمه نهایی اوزان ۶۳، ۶۷ و ۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی
ساعت ۱۸ تا ۲۰:۳۰: مسابقات رده بندی و فینال اوزان ۶۰، ۹۷ و ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی

 

یکشنبه ۱۸ مهر:
ساعت ۸ تا ۸:۱۵: وزن کشی مجدد اوزان ۶۳، ۶۷ و ۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی
ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰: مسابقات شانس مجدد اوزان ۶۳، ۶۷ و ۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی
ساعت ۱۸ تا ۲۰:۳۰: مسابقات رده بندی و فینال اوزان ۶۳، ۶۷ و ۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی

 

 

 

به اشتراک گذاری این مطلب!

داستان جالب بازگشت رونالدو به منچستریونایتد/ امضای قرارداد در باغ پشتی خانه مجری معروف

روسیه خوشحال از آشفتگی گازی در اروپا

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه