بارسلونا - چیزی بالاتر از مسی می‌خواهد

بارسلونای بدون مسی حقیقتی بود که حتی با تمدید قرارداد دو ساله هم خیلی زود اتفاق می افتاد

بارسلونا ۲۱_۲۲ قطعا یکی از کم ستاره ترین تیم های چند دهه اخیر خودش را در اختیار دارد . دیگر از مثلت های ترسناک خط حمله و ستاره های درآمده از لاماسیا خبری نیست ، این فصل با تیمی روبه‌رو هستیم که از دل یک بحران مالی وارد رقابت ها شده ، از کاهش دستمزد ها گرفته تا خروج بازیکنان با حقوق بالا همه نشان از وضعیت نامناسب این باشگاه حکایت می کند . بحران کرونا و مدیریت  بارتامئو در چند سال اخیر بیش از یک میلیارد یورو بدهی برای بارسلونا به ارمغان آورده که این تیم را تا مرز ورشکستگی هم پیش برد .


اما این چیزی نیست که لاپورتا قبل از آمدن از آن خبر نداشته باشد . او با وعده تمدید قرارداد مسی ریاست باشگاه را بر عهده گرفت و حالا با رفتن مسی و حتی گریژمن احترام چند ماهه اول خودش را از بین رفته میبیند و محبوبیتش نزد هوادارن بارسلونا به شدت کاهش پیدا کرده است . هواداران او را یک دروغگوی بزرگ می دانند . لاپورتا از ماه ها قبل می‌دانست که تمدید قرارداد مسی حتی با کاهش پنجاه درصدی دستمزد او هم غیر ممکن است اما همیشه در مقابل خبرنگاران با اطمینان از تمدید قرارداد صحبت میکرد . 


اگر واقع بینانه نگاه کنیم شاید چاره ای جز این نبوده ، فوتبال نسبت به سالهای گذشته تفاوت های زیادی کرده و مالک های ثروتمند و درآمد های نفتی رقابت را برای تیم هایی مثل رئال و بارسا بسیار سخت کرده اند پروژه سوپرلیگ شاید بهترین راه نجات باشگاه ها از این بحران بود که با مخالفت باشگاه های انگلیسی ناکام ماند و سری آ و لالیگا بزرگترین بازنده های این داستان بودند . 

 

-


در ایتالیا دوناروما بهترین دروازه بان لیگ به پاریس رفت ، رومرو بهترین مدافع به تاتنهام پیوست و رونالدو و لوکاکو بهترین مهاجم و بهترین بازیکن هم به ترتیب به منچستر یونایتد و چلسی پیوستند . در اسپانیا هم خبری از خرید بزرگی نبود و بهترین ستاره این لیگ هم بارسلونا را به مقصد پاریس سن ژرمن ترک کرد . در شرایط فعلی تیم هایی مثل رئال و بارسا برای درآمد بیشتر چاره ای جز کم کردن هزینه ها و فروش ستاره ها ندارند .


لاپورتا در این چند ماهه نشان داده که بر خلاف رؤسای قبلی باشگاه نه تنها با فلورنتینو پرز رئیس باشگاه رئال مادرید دشمن نیست بلکه او را الگوی مدیریت خودش قرار داده ، ابتدا همکاری با پرز برای برگزاری سوپرلیگ و حالا دعوا بر سر cvc با لالیگا و اجازه جدایی به بازیکنانی که در آینده نقش زیادی در باشگاه نخواهند داشت از جمله لیونل مسی .


در این که مسی حتی در ۳۴ سالگی یکی از بهترین بازیکنان دنیا است هیچ شکی نیست ، ولی اگر دو سال دیگر هم می ماند چه دستاوردی برای باشگاه داشت ؟ بارسلونای بدون مسی حقیقتی بود که حتی با تمدید قرارداد دو ساله هم خیلی زود اتفاق می افتاد . 


آنها از سال ۲۰۱۵ قهرمان لیگ قهرمانان نشده اند و به نظر می رسد برای قهرمانی در این رقابت ها چیزی بیشتر از لیونل مسی نیاز دارند ؛ شاید یک روح تیمی جدید یا یک سرمربی بزرگ و برنده ؛ چیزی که اگر در وجود رونالد کومان نباشد دوره او هم زود به اتمام خواهد رسید.

به اشتراک گذاری این مطلب!

واگذاری امتیاز شاهین؛ تایید نشد 

در لیگ برتر با سپاهان به میدان می‌روم/ منصوریان: ووشو خانه اول و آخر من است

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه