اشراف راهبردی، عملیاتی و اجرایی علیرضا مبارک وزارت ارتباطات را متحول می کند

اختصاصی صدآنلاین|دکتر حسن پارسا دارای مدرک دکترای مدیریت فناوری اطلاعات(DBA) می باشد.  آخرین مسئولیت ایشان قائم مقام معاون فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) سازمان پدافندغیرعامل کشور بوده است و تجربه و اشراف خوبی در حوزه زیرساختهای مبتنی بر فناوری اطلاعات در سطح دستگاههای اجرایی کشور دارد. از آنجا که دکتر مبارک گزینه مطرح برای وزارت ارتباطات و فناوری است با ایشان گفتگوی کوتاهی داشتیم و از نظراتشان جویا شدیم.

دکتر حسن پارسا دارای مدرک دکترای مدیریت فناوری اطلاعات(DBA) می باشد.  آخرین مسئولیت ایشان قائم مقام معاون فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) سازمان پدافندغیرعامل کشور بوده است و تجربه و اشراف خوبی در حوزه زیرساختهای مبتنی بر فناوری اطلاعات در سطح دستگاههای اجرایی کشور دارد. از آنجا که دکتر مبارک گزینه مطرح برای وزارت ارتباطات و فناوری است با ایشان گفتگوی کوتاهی داشتیم و از نظراتشان جویا شدیم


 نظرشما  درباره  دکتر مبارک به عنوان کاندیدای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات چیست؟
ایشان فردی است که از لایه های کارشناسی تا لایه های مدیریتی  را به صورت گام به گام طی کرده و به صورت تخصصی در حوزه مهندسی برق و الکترونیک وبه مرور زمان فناوری اطلاعات و ارتباطات کار کرده و فضای تخصصی خودش را به خوبی می شناسد و اشراف دارد و مدیری است که در شرایط مختلف انعطاف لازم برای پیشبرد ماموریت سازمانی خود را دارد؛ چون مدیری است که با گذشت زمان در جایگاههای مختلف رشد کرده است. ایشان فردی خوش فکر و توانمند از نظر ارائه طرح و برنامه است که می تواند برنامه های خوبی مبتنی بر پیشرفت و توسعه پایدار در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات داشته باشد. 


به نظر شما ایشان در کسوت وزارت چه مزیت و مشخصه ای دارد؟
با توجه به اینکه ایشان استانداردهای حوزه دفاعی و امنیتی را برای مدیریت فضای سایبری گذراند مزیتی که ایشان می تواند به عنوان  وزیر ارتباطات داشته باشد این است  در طول مدیریت به دنبال ایجاد ساختمان شیشه ای(فضای مجازی) شکننده و آسیب پذیر نیست بلکه به دنبال ایجاد ساختاری پایدار برای تداوم خدمات به مردم می باشد چون فضای مجازی مبتنی برفناوری اطلاعات و ارتباطات، تیغ دو لبه ای است که نه تنها برای کشورهای صاحب فناوری بلکه برای کشورهایی نظیر کشور ما در کنار همه مواهبی که دارد نیز تهدیداتی به همراه دارد ضمن اینکه ما وابسته به کشورهای صاحب فناوری هم هستیم، لذا نیازمند استفاده هوشمندانه از تجهیزات هوشمند سایبری هستیم بنابراین برای ارائه یک برنامه جامع باید نقاط قوت و ضعف و فرصت و تهدید را شناسایی کنیم و براساس آن یک برنامه راهبردی ترسیم کنیم و مسیر آینده  در سه سطح راهبردی، عملیاتی و اجرایی مشخص کرد و آقای مبارک  این مدیریت و درایت را دارد.


آیا دکتر مبارک این توانایی ها را دارد ؟
 بله من طی چند سالی که با ایشان کار کردم می توانم بگویم ایشان ظرفیت و توانمندی لازم  در این عرصه مهم را دارد.

به نظر شما بزرگترین چالش پیش روی ایشان در صورت وزارت ارتباطات چیست؟
بحث شبکه ملی اطلاعات است که درخواست مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تا خود مردم در سطح جامعه را به عنوان بهره بردار نهایی در پی دارد؛ موضوع شبکه ملی اطلاعات باید درست تعریف و تبیین شود و به سرعت اجرایی گردد و این یکی از مهمترین چالش هایی است که در دولت گذشته بوده و در دولت آینده هم خواهد بود به جهت اینکه شبکه ملی اطلاعات اگر کاملا عملیاتی بشود بخش زیادی از وابستگی ما را به کشورهای صاحب فناوری کم می کند و کنترل آن در اختیار ما قرار می گیرد به گونه ای که اینترنت با پهنای باند بالا، با کیفیت، امن، ایمن و پایدار به مردم ارائه کنیم  و این واقعیتی است که ایشان یا هر کسی که این مسئولیت را به عهده بگیرد با آن چالش خواهد داشت چون از یک طرف باید توسعه  واز طرف دیگر امنیت را تامین کرد که اینها در کنار همدیگر به راحتی مهیا نمی شود و نیازمند درک صحیح از تهدیدات و تخصص و درایت وعلاقه و انگیزه به این دو حوزه می باشد.


وقتی بحث امنیت مطرح می شود ممکن است این طور به نظر برسد که حریم خصوصی افراد خدشه دار می شود آیا چنین چیزی صحت دارد؟
نه اصلا امنیت به این معنا نیست بلکه منظور ایجاد لایه امن در برابر افراد هکر و سودجو و در نهایت کشورهای متخاصم خارجی است که زیرساختهای سایر کشورها به تجهیزات و فناوری های روز وابسته کرده و هر وقت بخواهند می توانند اختلالهای جدی در زیرساختهای کشورهای مصرف کننده ایجاد کنند. مثلا در جنگ بین امریکا و عراق در کسری از زمان کل زیرساختهای مبتنی بر الکترونیک عراق را کامل از کار انداخته و عراق به خاموشی فرو رفت و در یک جنگ سخت چند روزه بر کشور عراق مسلط شدند، لذا منظور از امنیت سرویس دهی کامل و مطلوب به مردم است .

پس وزارت ارتباطات در جایگاه مهم قرار دارد که نیاز به فردی متخصص و متعهد دارد درست است؟
بله قطعا همین است البته پیشرفت واقعی و صحیح برنامه جامع توسعه پایدار وابسته به تشکیل تیمی قوی، متخصص، متعهد، مجرب و ولایت مدار است که ایشان این ویژگیها را دارد.
 

به اشتراک گذاری این مطلب!

در متن و حاشیه المپیک/ مصدومیت عجیب جودوکای اسپانیایی (عکس)

شرط تمدید قرارداد هافبک پرسپولیس/ شماره ۱۱ سرخ ها پیشنهاد وسوسه انگیزی ندارد

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه