آشنایی با خواص بی نظیر زرشک

زرشک دارای خواص بی نظیری است و همچنین برای زیبایی پوست و مو و سلامت بدن بسیار مفید است، البته اخطارهایی هم در رابطه با مصرف زرشک وجود دارد.

صدآنلاین|زرشک درختی همیشه سبز و پهن برگ است که میوه های سرخ رنگ بیضی شکل دارد. زرشک برای مصارف دارویی بیشتر از 200 سال است که شناخته شده است.این یک گیاه سم زدا است که حاوی خواص دارویی و آرام بخش عالی است و به مبارزه با چندین بیماری کمک می کند.
ارزش تغذیه ای زرشک:

آن ها منبع غنی ویتامین c هستند. زرشک همچنین حاوی ویتامین B , مانند تیامین و مواد معدنی مثل روی می باشد.

در زرشک عناصری وجود دارد که ارزش دارویی زیادی دارد این ماده شیمیایی به عنوان یک آنتی بیوتیک برای کشتن باکتری ها , قارچ ها و پروتوزوآ است.

میوه , ساقه و پوست ریشه زرشک حاوی مواد شیمیایی مانند آلکالوئیدها و ایزوکوئینولین هستند که به اندازه کافی در درمان بیماری های مختلف موثر هستند.
توضیح درمورد گیاه زرشک

گیاه زرشک یک سرده از گونه زرشکیان است، به شکل درختچه می‌روید، روی ساقه‌هایش خار دارد و به‌طور میانگین ارتفاع آن ۴ متر است. چوب ساقه این درخت قهوه‌ای یا زردرنگ است.

برگ‌های آن بیضی شکل بوده، لبه‌های آن‎‌ها دندانه‌های اره‌ای است و گل‌های زردرنگ دارد. میوه زرشک قرمز رنگ، گوشتی، بیضی شکل و ترش مزه است. از ریشه، پوست ریشه و ساقه ، برگ گل و میوه این گیاه در طب سنتی استفاده می‌کنند.

سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

حاوی مقداری از ویتامین ث را دارا می باشد.

خوردن زرشک باعث می شود که خون را تصفیه کند.

مصرف زرشک باعث تنظیم فشارخون و تنظیم قند خون می باشد.

 زرشک باعث پایین آوردن چربی خون می باشد.

 مصرف زرشک پایین آورنده اوره می باشد.

 خوردن زرشک شست و شوی کبد و کلیه را انجام می دهد.

 زرشک باعث روشن کننده پوست می شود.

 مصرف زرشک آفت دهان را درمان می کند.

 مصرف زرشک مفید در درمان سنگ کیسه صفرا

 مصرف زرشک برای رفع عطش
مضرات گیاه زرشک

اگر در مصرف زرشک زیاده‌روی کنید باعث نفخ در شکم می‌شود.

استفاده زیاد از زرشک و مشتقات آن (برگ و ساقه) برای زنان باردار مناسب نیست، چون رحم را تحریک می‌کند و امکان دارد باعث سقط جنین شود.

اگر به مدت طولانی و بسیار زیاد از زرشک استفاده کنید، سبب ناراحتی معده و روده‌ها خواهد شد و جذب کافی ویتامین B در بدن را مشکل می‌کند.

عصاره‌ای که از برگ‌ها و پوست زرشک گرفته می‌شود، اگر بدون محدودیت مصرف شود مسمومیت ایجاد می‌کند.

استفاده بیش از حد زرشک امکان دارد باعث بروز عوارضی مانند شوک، تهوع، استفراغ، کاهش فشارخون، کاهش ضربان قلب، خون دماغ و آسیب به کلیه شود.

انتهای پیام/

به اشتراک گذاری این مطلب!

لحظه وحشتناک حمله خرس به مربی سیرک

نظر سعید جلیلی درباره مسائل خوزستان

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه