بررسی مشکل اصلی بخش مسکن/ آیا وام ۳۰۰ میلیونی مستأجران را خانه‌دار می‌کند؟

در حالی اعطای یک میلیون و ۲۰۰ هزار فقره وام ساخت مسکن به ارزش هر فقره ۳۰۰ میلیون تومان به شبکه بانکی ابلاغ شده که پیش بینی می شود تاثیری در افزایش قدرت خرید متقاضیان نداشته باشد.

مسکن از اساسی ترین نیاز خانوار است که هرساله سیاست گذار در جهت تسهیل در تامین آن مواردی را در قالب تسهیلات بانکی به منظور خرید یا ساخت در قانون بودجه لحاظ می کند، آنچه امسال در راستای سیاست فوق به بانک ها ابلاغ شده اجرای بسته رونق مسکن است.

25 بانک و 2 موسسه مالی و اعتباری مکلفند امسال  یک میلیون و 200 هزار فقره وام ساخت مسکن به ارزش هر فقره 300 میلیون تومان با اولویت مناطق و محله های محروم پرداخت کنند.

پیش بینی می شود نرخ سود این نوع وام همان نرخ مصوب شواری پول و اعتبار یعنی 18 درصد باشد.

بسته رونق مسکن سال 1400 را می توان، بزرگترین بسته تامین مالی بخش مسکن کشور بعد از تامین مالی پروژه مسکن مهر معرفی کرد چرا برای پروژه مسکن مهر 50 هزار میلیارد تومان و برای بسته رونق مسکن بودجه 1400، 360 هزار میلیارد تومان منابع مالی در نظر گرفته شده است.

در این گزارش ضمن بررسی ابعاد بسته تامین مالی سیاست گذار در بخش مسکن به توان مالی شبکه بانکی می پردازیم.

ناتوانی بانک ها در پرداخت وام 360 هزار میلیارد تومانی ساخت مسکن

طبق بررسی های انجام شده شبکه بانکی در طی 6 سال کذشته بطور میانگین سالیانه 60 هزار میلیارد تومان تسهیلات در حوزه های ساخت و خرید مسکن اعطا کرده است این در حالیست که رقم پیش بینی شده برای امسال و فقط  در بخش ساخت مسکن 6 برابر رقم پرداختی طی 6 سال گذشته است از اینرو کارشناسان بخش مسکن بر این باورند که در حالیکه مجموع پرداختی سالیانه تسهیلات مسکن در بخش ساخت و خرید به 100 هزار میلیارد هم نمی رسد چگونه در طول یکسال بانک ها مکلف به پرداخت 360 هزار میلیارد تومان در بخش ساخت شده اند؟

بیشتر بخوانید:

واگذاری زمین ساخت ۸۱ هزار واحد مسکن ملی به بنیاد مسکن

وام ۱۲۰ میلیون تومانی بافت فرسوده ابلاغ شد

همچنین در حالی سهم بخش مسکن از تسهیلات بانکی در سال 1400 و طبق قانون بودجه 20 درصد تعیین شده است که این سهم در سالهای 95 تا 99 به طور میانگین کمتر از 8 درصد بوده است  .

سهم 8 درصدی بخش مسکن در تسهیلات اعطایی شبکه بانکی در سالهای گذشته از جهت دیگر نیز جای تامل دارد به عنوان نمونه سال گذشته و در راستای اجرای طرح ملی مسکن با اینکه بانک‌ها مکلف به پرداخت 40 هزار فقره وام 100میلیون تومانی شده بودند اما  در مجموع حدود 50هزار فقره وام به واحدهای مسکن ملی پرداخت شد که از این تعداد حدود 40هزار فقره تنها توسط یک بانک تامین شده بود، همچنین به هنگام اجرای طرح مسکن مهر از مجموع یک میلیون و 600 هزار فقره تسهیلات تنها یک بانک به تکلیف خود عمل کرد که این موضوع به معنای عدم ایفای تعهدات مجموعه بانکی تلقی می شود.

مشکل بخش مسکن تامین مالی خریدار است

یکی از انتقادات وارد شده به سیاست اتخاذ شده در بخش مسکن امسال مسئله تامین مالی در حوزه ساخت مسکن است، صاحبنظران اقتصادی معتقدند که در شرایط فعلی مشکل اصلی قدرت خرید متقاضیان مصرفی است نه افزایش قدرت ساخت و ساز انبوه سازان.

همچنین انبوه سازان می گویند وقتی بیش از 60 درصد هزینه ساخت و ساز را هزینه تامین و خرید زمین شامل می شود و فرآیند دریافت وام قطعا بعد از تامین زمین است بنابراین تسهیلات ساخت مسکن نمی تواند تاثیر چندانی در کاهش هزینه های تولید داشته باشد.

همچنین فعالان عرصه ساخت و ساز مسکن می گویند وقتی قدرت خرید وجود ندارد، افزایش عرضه و فروش واحد مسکونی معنایی ندارد و این مسئله باعث می شود سرمایه گذاری در بخش ساخت و ساز کاهش یابد، از اینرو بسته رونق مسکن امسال نمی تواند مشوقی برای انبوه سازان باشد.

 برخی از کارشناسان حتی انتقال کل رقم وام 300 میلیون تومانی به خریداران را موثر در افزایش قدرت خرید متقاضیان مصرفی نمی دادند چرا که بعد از اتمام دوره ساخت یعنی گذر 2 سال رقم 300 میلیون تومان بر حسب تورم و ... تنها 50 درصد هزینه خرید را شامل می شود.

بهرحال رونق در بخش مسکن زمانی می تواند نیاز متقاضیان مصرفی به ویژه خانه اولی ها را برطرف کند که توان خرید آن وجود داشته باشد بنابراین سیاستگذار باید به تقویت قدرت خرید بخش تقاضا بیندیشد.

انتهای پیام/

به اشتراک گذاری این مطلب!

پیام هشدار یک ایرانی خارج از کشور برای یحیی گل محمدی

از کیست هیداتید چه می دانید؟

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه