صد آنلاین | محمود شجاعی معتقد است که در صورت رسیدن پیشنهاد دستیاری کی‌روش برای برادرش مسعود، او می تواند به تیم ملی کمک کند.

 پس از جدایی رضا پرکاس از صنعت نفت، حالا گزینه های مختلفی برای قبول هدایت این تیم مطرح شده است. رضا عنایتی و علیرضا منصوریان پیشنهاد نشستن روی نیمکت نماینده آبادان را رد کرده اند و گفته می شود عبدالله ویسی و سهراب بختیاری زاده دو گزینه نهایی مدیران جدید این تیم هستند.

محمود شجاعی برادر بزرگتر مسعود شجاعی بازیکن فعلی نساجی، که مدتی را در کادرفنی تراکتور مشغول فعالیت بود، اعتقاد دارد که بهتر است مدیران جدید صنعت نفت، به مربیان آبادانی نیز فرصت دهند تا با قبول هدایت این تیم، فرصتی برای عرض اندام داشته باشند.

علاوه بر این، شجاعی می گوید که در صورت رسیدن پیشنهاد مربیگری تیم ملی برای برادرش یعنی مسعود، او حتما به آن پاسخ مثبت خواهد داد تا در کنار کارلوس کی روش روی نیمکت تیم ملی بنشیند.

در زیر این گفتگو را می خوانیم:

* درباره وضعیت شرایط صنعت نفت صحبت کنید.
همانطور که می دانید، صنعت نفت در 6 هفته نخست نتایج خیلی خوبی نگرفت. ما با آن تیم زندگی نکرده ایم و نمی دانیم چه اتفاقاتی رخ داده که این نتایج به دست آمده است. ولی فکر نمی کنم 6 هفته معیار خوبی برای سنجش کار یک سرمربی باشد. به نظر من باید زمان بیشتری به آقای پرکاس می دادند. به هر شکل مدیریت تیم عوض شد و آقای پارو مدیرعامل شدند. به هر حال ایشان به فوتبال اشراف کامل دارند، مدرس AFC هستند و در مجموعه امور ورزشی پالایشگاه دوره مدیریت را گذرانده اند و همه جوره به امورات صنعت نفت واقف هستند. به هر شکل هیئت مدیره صلاح دانسته با آقای پرکاس قطع همکاری کند و آنها به این نتیجه رسیده اند که این تغییرات باعث روند صعودی تیم خواهد شد که امیدوارم مثمر ثمر باشد. همانطور که می دانید، تنها دلخوشی مردم آبادان، تیم صنعت نفت است و امیدوارم این تغییرات باعث روند رو به رشدی برای تیم شود.

* چرا در سال های اخیر، بازیکن مطرح و تاپی مانند مسعود شجاعی از آبادان به فوتبال ایران معرفی نشده است؟
این قضیه دلایل خیلی زیادی دارد که یکی از آنها، نخواستن مسئولین بوده است. خود من به شخصه از مدیران قبلی شنیده ام که گفته اند بهتر است تیم های پایه در داخل استان بازی کنند. خود من اعلام کردم که این بازیکنان وارد لیگ برتر شوند و با بازیکنان بزرگ تنه به تنه شوند برای آینده صنعت نفت بهتر خواهد بود یا در داخل استان بازی کنند؟ که دلیل آن نیز این است که هزینه بازی در استان کمتر است. بخواهیم درباره این موضوع صحبت کنیم، باید زمان زیادی اختصاص داد.

* آیا در صنعت نفت اینگونه رویکردی وجود دارد که از بازیکنان پایه استفاده شود؟
همانطور که گفتم برای صحبت درباره این بحث، به زمان زیادی نیاز است. فقط می دانم تیم امیدهای صنعت نفت با مربیگری شریفی نسب به لیگ برتر آمد و نتایج خوبی کسب کرد. وگرنه سایر تیم های پایه صنعت نفت در زیرگروه و لیگ یک هستند. روزگاری تمام تیم های پایه صنعت نفت در لیگ برتر کشور بازی می کردند. منظورم از روزگاری، همین پنج، شش سال گذشته است و نه سالهای خیلی دور. بحث مدیریت و اهمیت ندادن به این موضوع، یکی از دلایل اصلی است. در یک مقطع، تیم نونهالان صنعت نفت در کشور دوم شده است. این بدان معناست که آنها بهترین های کشور بوده اند. هر چند که من در بخش پایه ها به مقام و رتبه اهمیتی نمی دهم و بحث خروجی مهم تر است، اما از میان آن بازیکنان، فکر می کنم محمدرضا غبیشاوی و یکی، دو نفر دیگر در حال بازی کردن هستند و از دیگر نفرات خبری نیست.

* فکر می کنید بهترین گزینه برای جانشینی پرکاس چه کسی است؟
من در این سالها بارها گفته ام و اکنون نیز دوباره تکرار می کنم، اجازه دهند یک فرصت برابر برای بچه های آبادان با بقیه ایجاد شود. به اندازه مربیانی که در 4، 5 سال پیش فرصت داده ایم، به همان میزان نیز به مربیان بومی فرصت داده شود. باشگاه سه نفر از بهترین خارجی های تاریخ فوتبال ایران را استخدام کرده است، 52 روز زندگی اردویی پیش فصل داشته اند تا زمین تمرین و استادیوم آماده شود، تیم در خارج از آبادان و در ترکیه، کردان، بروجرد و... تمرین کرده است. همین شرایط را برای مربیان آبادانی فراهم کنند و ببینند چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ مگر مربیان دیگر تیم را قهرمان کرده اند یا سهمیه آسیایی گرفته اند؟
* البته بحث حضور آقای عبدالله ویسی در صنعت نفت نیز مطرح شده است.
آقای ویسی نیز مربی بومی است و زحمت زیادی کشیده است. ولی منظور من مربیان آبادانی بود. ما در اینجا مربیانی داریم که می توانند این کار را انجام دهند. به نظر من مدیریت باید به بچه های بومی اعتماد کند. به هر حال در نهایت این آقای پارو هستند که تصمیم می گیرند. حالا تصمیمش نیز با خودشان است که مربی را از خارج شهرستان بیاورند یا داخل. به هر حال تیم در موقعیت حساسی قرار دارد.

* در بحث مربیان استانی، آقایان بختیاری زاده، ویسی و ... هستند. اگر قرار نیست مربی از آبادان باشد، می تواند از داخل استان خوزستان باشد؟
در فوتبال مرزها برداشته شده است، ولی می گویم توانایی بچه های خودمان در آبادان نیز سنجیده شود. اگر یک مربی خارج از آبادان آمده و تیم را به رتبه نهم یا دهم رسانده، خب همین کار را نیز مربیان آبادانی می توانند انجام دهند. در ضمن آن پولی که بابت آن کادر فنی هزینه می شود، از این شهر بیرون نمی رود. خواهشی که دارم این است هر مربی که می آید و سکان هدایت صنعت نفت را در دست می گیرد، باید بپذیرد با این شرایط به آبادان آمده و می خواهد مربیگری کند. آخر فصل نگوید من تیم را نبستم یا تیم خوب بسته نشده بود. زمانیکه منِ محمود شجاعی قبول می کنم هدایت صنعت نفت را در دست بگیرم، یعنی تمام مسائل را پذیرفته ام. یعنی می دانم این تیم چطوری بسته شده است. قرار نیست بازیکنی از کره مریخ به تیم اضافه شود. دارایی و بودجه تیم همین است. زمانیکه قراردادش را امضا کرد، خواهشا در آخر فصل بهانه ای نداشته باشد.

* فکر می کنید مسعود شجاعی می تواند به عنوان مربی به تیم ملی کمک کند؟ آیا او تمایل دارد در کنار کارلوس کی روش فعالیت کند؟
همانطور که مسعود سالها به عنوان کاپیتان در تیم ملی انجام وظیفه می کرد، این باعث افتخار است که به عنوان مربی نیز بتواند به تیم ملی کمک کند. همانطور که می دانید، انتخاب دستیار، حق طبیعی یک سرمربی است و کسی نمی تواند دستیاری را به سرمربی تحمیل کند. قطعا آقای کی روش بهترین گزینه را انتخاب خواهد کرد. اگر آقای نکونام قصد ندارد در تیم ملی حضور پیدا کند، اگر پیشنهادی مطرح شود، مسعود مشکلی برای کمک به تیم ملی نخواهد داشت.

*  پس اگر پیشنهادی مطرح شود، مسعود مشکلی برای دستیاری ندارد؟
به هر حال مسعود سیزده، چهارده سال سرباز تیم ملی بوده است و هر کجا که گفته اند، خدمت گرفته است. هر زمانی هم که در تیم ملی نبوده، آرزوی موفقیت کرده است. هر زمانی هم که در تیم ملی حضور داشته، با تمام توان کمک کرده است. قطعا اگر از مسعود بخواهند، حتما به تیم ملی کمک خواهد کرد. مسعود در سه دوره جام جهانی و چهار دوره جام ملت های آسیا حضور داشته و فکر می کنم از این حیث رکورددار باشد. او با بسیاری از بازیکنان تیم ملی هم تیمی بوده و روی آنها شناخت کافی دارد و برای مسعود احترام ویژه ای قائل هستند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

زائران اربعین از این مرزها به کشور بازگردند

کری سنگین طاها برای قهرمان ایرانی فوق سنگین

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه