سرمربی تیم بسکتبال نوجوانان ایران با بیان اینکه با هدف کسب سهمیه جهانی مسئولیت این تیم را قبول کرد، گفت: به خاطر زمان کم وعدم بازی تدارکاتی نتوانستیم به هدف برسیم.

 تیم بسکتبال نوجوانان ایران که با کسب عنوان قهرمانی غرب آسیا مجوز حضور در مسابقات قهرمانی آسیا (قطر) را به دست آورد در حالی به کار خود در این رقابت‌ها پایان داد که به خاطر ناکامی در صعود به مرحله نیمه نهایی نتوانست یکی از چهار سهمیه جهانی را از آن خود کند.

شاگردان محسن شاه علی که دیدارهای خود در مسابقات قهرمانی آسیا را از گروه B آغاز کردند در پایان مسابقات قهرمانی آسیا با ۲ پیروزی برابر اندونزی و لبنان (مرحله مقدماتی) و متحمل شدن ۳ شکست برابر نیوزلند، هند و فیلیپین در میان ۱۳ تیم شرکت کننده صاحب جایگاه هشتم شد.

محسن شاه علی سرمربی تیم بسکتبال نوجوانان می‌گوید زمان کمی که تیمش برای تمرین داشت و اینکه نتوانست دیدارهای تدارکاتی داشته باشد بیشترین تاثیر را در ناکامی برای کسب سهمیه جهانی داشت. وی در حال تاکید دارد که بازیکنانش کم فروشی نکردند و مسئولیت تمام نتایج با خودش است.

این مربی در گفتگو با با یادآوری اینکه مسابقات قهرمانی آسیا در رده سنی نوجوانان طی دو سال گذشته به دلیل برگزار نشده بود، خاطرنشان کرد: در قطر با تیم‌هایی روبرو شدیم که هیچ شناختی از آنها نداشتیم چون نه دیداری برگزار شده بود که در جریان عملکردشان قرار بگیریم و نه در کل از وضعیت تمرینی حریفان مطلع بودیم. در کل تیم‌ها کاملاً متحول شده نسبت به همیشه در مسابقات حاضر شدند. اگرچه رده سنی نوجوانان همیشه غیرقابل پیش بینی است.

وی که پیش از مسابقات قهرمانی غرب آسیا هدایت تیم نوجوانان ایران را برعهده گرفت، اظهار داشت: در مجموع از زمانی که وارد کادر فنی شدم تا مسابقات قهرمانی آسیا فرصت خیلی کمی داشتیم. بعضی از مربیان می‌توانند در مدت زمان کوتاه هم به لحاظ ایجاد آمادگی در تیم به نتیجه برسند اما من مدت زمان بیشتری نیاز داشتم. طی این مدت ۷۰ جلسه تمرینی برگزار کردیم اما فکر می‌کنم این میزان تمرین برای حضور در مسابقات قهرمانی آسیا آن هم با ویژگی‌هایی که این دوره داشت، کافی نبود.

سرمربی تیم بسکتبال نوجوانان در ادامه مروری بر دیدارهای برگزار شده این تیم در مسابقات قهرمانی آسیا داشت و یادآور شد: بعد از پیروزی برابر اندونزی موفق به شکست لبنان آن هم با اختلاف امتیاز بالا شدیم اما من کماکان نگران وضعیت تیم بودم به خصوص که بدون دیدار تدارکاتی در مسابقات حاضر شده بودیم. این نگرانی بیشتر هم شد زمانی که برخلاف تصورمان کره جنوبی به عنوان حریف سوم ایران مشخص شد.

شاه علی ادامه داد: این گونه پیش بینی می‌کردیم که کره جنوبی مقابل نیوزلند نتیجه را واگذار کند و به عنوان حریف ما معرفی شود. اما خلاف این انتظار رقم خورد و نیوزلند حریف ما شد. این تیم از بسکتبال سطح بالایی برخوردار است و در کل بازیکنانشان بدن‌های ورزیده‌ای داشتند. با همه اینها جریان بازی مقابل این تیم را خوب پیش می‌بردیم اما اشتباهاتی که در دفاع و حمله بازیکنان مرتکب شدند و مشکلاتی که زیر سبد داشتیم باعث شد مقابل این تیم شکست بخوریم.

وی تصریح کرد: با شکست برابر نیوزلند، ناکامی از صعود به نیمه نهایی و عدم دستیابی به یکی از چهار سهمیه جهانی، بازیکنان به طور کامل انگیزه خود را از دست دادند. البته خود ما مربیان هم واقعاً از این موضوع شوک زده شده بویدم. اما به هر حال به سختی تیم را برای دیدارهای تعیین رده پنجم تا هشتم آماده کردیم. در این مرحله ابتدا با هند بازی کردیم. در نیمه اول مقابل این تیم حتی تا برتری ۴۰ به ۲۰ هم پیش رفتیم اما در نیمه دوم در کل جریان تغییر کرد و نتیجه را واگذار کردیم. به خاطر زمان در زمینه‌ای مانند دفاع منطقه‌ای تمرین نداشتیم و همین مسئله در نیمه دوم دیدار برابر هند دردسرساز شد و گریبان تیم را گرفت.

سرمربی تیم بسکتبال نوجوانان با یادآوری اینکه آخرین دیدار این تیم برابر فیلیپین برگزار شد که با شکست همراه بود، اظهار داشت: وقتی بازیکنان نتوانستند در جمع چهار تیم برتر قرار بگیرند، برایشان پنجم یا هشتمی تفاوت نداشت. آنها با این انگیزه مقابل فیلیپین هم باختند و به رده هشتم بسنده کردند.

شاه علی تأکید کرد: در تمام دیدارها بازیکنان در نیمه اول خیلی خوب ظاهر شدند و حتی نسبت به حریفشان برتر هم بودند. اما در نیمه دوم نمی‌توانستند این شرایط و برتری را حفظ کنند. فکر می‌کنم استرس و زمان کمی که برای تمرین داشتیم، کاملاً در این زمینه تأثیرگذار بود. بازیکنان ایران بدون هیچ دیدار تدارکاتی وارد مسابقات شدند و نتیجه این موضوع کاملاً در روند حرکتی آنها تأثیرگذار بود.

وی با بیان اینکه در مجموع دو ماه کنار تیم بسکتبال نوجوانان قرار داشت، گفت: برای عملکرد این تیم و عدم دستیابی به سهمیه جهانی بهانه‌ای ندارم. اصلاً می‌توانستم هدایت تیم را برعهده نگیرم اما پذیرفتم و حالا هم مسئولیت نتایج با من است. ما قهرمانی غرب آسیا را نمی‌خواستیم. آمده بودیم سهمیه جهانی بگیریم اما نتوانستیم و مسئولیت آن با من است.

این مربی با تأکید بر اینکه به دلیل زمان کم، بازیکنانش نتوانستند بدنسازی خوبی داشته باشند، اظهار داشت: به همین دلیل در نیمه اول تمام دیدارها آنها خیلی خوب کار می‌کردند اما در نیمه دوم بدن‌هایشان خالی می‌کرد. بازیکنان ایران کم فروشی نکردند. فقط اینکه زمان کافی برای تمرین نداشتند.

سرمربی بسکتبال نوجوانان در پایان تأکید کرد: همان زمان هم که هدایت تیم را برعهده گرفتم به زمان کم اشراف داشتم اما امیدوار به مهیا شدن برگزاری دیدارهای تدارکاتی بودم که میسر نشد. در حالی که انجام این بازی‌ها برای حضور در مسابقات آن هم در رده سنی نوجوانان که کاملاً متحول شده، بسیار تعیین کننده بود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مذاکرات آغاز شد؛ پیج سرمربی رسمی ولز می‌شود - ورزش سه

ماجرای تیراندازی در تجریش چه بود؟

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه