فورواردی که در یک قدمی انعقاد قرارداد با پرسپولیس بود اما استقلالی شد

صدآنلاین : در فصلی که گذشت، با توجه به حضور شهریار مغانلو در نوک پیکان خط حمله سپاهان، شهباززاده در اکثر بازی‌ها به عنوان وینگر به کار گرفته شد و این یکی از مهمترین عواملی بود که نتوانست عملکرد خیره‌کننده فصل قبل خود را تکرار کند.

به گزارش صدآنلاین سجاد شهباززاده بازیکنی که سابقه حضور در تیم‌های سایپا، استقلال، آلانیا اسپور ترکیه، القطر قطر، نفت تهران و سپاهان اصفهان را در کارنامه دارد، بعد از چهار فصل حضور در سپاهان به استقلال بازگشت. سجاد در حالی راهی استقلال شد که با پیشنهاد پرسپولیس رقیب سنتی آبی‌ها هم روبرو شده بود و در نهایت حضور در استقلال را انتخاب کرد.

کارنامه شهباززاده در ادوار مختلف لیگ‌برتر

شهباززاده ۳۲ ساله با حضور در ۱۲ دوره مسابقات لیگ برتر حالا از بازیکنان باسابقه و باتجربه لیگ محسوب می‌شود. او در این مدت ۲۱۶۴۰ دقیقه را طی ۲۷۴ بازی برای تیم‌های مختلف به میدان رفته که ثمره اش ۷۲ گل و ۲۴ پاس‌گل بوده است تا میانگین هر ۳۰۰ دقیقه یک گل را به ثبت برساند. بهترین عملکرد شهباززاده در ادوار مختلف لیگ، به لیگ بیستم برمی‌گردد که توانست آمار خیره‌کننده ۲۰ گل و ۴ پاس گل را به نام خود کند؛ یعنی اینکه ۲۸ درصد از کل گل‌های او در تاریخ لیگ‌برتر، در لیگ بیستم و تحت هدایت محرم نویدکیا بوده است. او از لیگ دهم تا چهاردهم عملکرد صعودی در گلزنی داشت اما به یک‌باره از لیگ پانزدهم دچار افت محسوسی شد و تا لیگ نوزدهم نتوانست عملکرد مناسبی داشته باشد. همچنین شهباززاده در فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶ به تیم آلانیا اسپور در سوپر لیگ ترکیه پیوست که ثمره یک فصل حضور او تنها ۴ بازی و یک گل بود.

عملکرد شهباززاده در لیگ بیست‌ویکم

در فصلی که گذشت، با توجه به حضور شهریار مغانلو در نوک پیکان خط حمله سپاهان، شهباززاده در اکثر بازی‌ها به عنوان وینگر به کار گرفته شد و این یکی از مهمترین عواملی بود که نتوانست عملکرد خیره‌کننده فصل قبل خود را تکرار کند و در نهایت با آمار ۵ گل و ۶ پاس‌گل، فصل را به پایان برد. او بر اساس آمار «متریکا»، به طور میانگین در هر بازی ۲.۴ مرتبه به سمت دروازه حریفان شوت زد که از این میان متوسط ۰.۷ شوت در چارچوب در هر بازی داشت. همچنین او در هر بازی عملکرد ۰.۹ دریبل موفق را از خودش به ثبت رساند که در این ۳ آمار، در تیم سپاهان رتبه دوم را کسب کرد.

این مهاجم چرا و به چه دلیل با استقلال قرارداد بست؟/ فورواردی که در یک قدمی انعقاد قرارداد با پرسپولیس بود اما...

آیا شهباززاده می‌تواند عملکرد هجومی استقلال را بهبود بخشد؟

در فصل گذشته استقلال توانست ۳۹ گل را به ثمر برساند تا به طور میانگین در هر بازی ۱.۳ گل را زده باشد که طبیعتا آمار خوبی برای تیم قهرمان لیگ نیست اما آن‌ها با اتکا به سازمان دفاعی خوب خود و گل‌خورده کم، توانستند عنوان قهرمانی لیگ را مال خود کنند. استقلال در آمار گل‌زده پس از پرسپولیس، سپاهان و مس رفسنجان در رده چهارم بهترین خط حمله لیگ قرار گرفت. آن‌ها در هر بازی ۱۲.۲بار به سمت دروازه حریفان شوت زدند و در این آمار جایگاه دوم را در میان تمام تیم‌های لیگ کسب کردند. از این تعداد هم، آن‌ها ۴.۱ شوت در چهارچوب را ثبت کردند تا از این نظر تیم چهارم لیگ باشند.

در نرخ تبدیل شوت به گل و دقت شوت هم به ترتیب ۱۰.۷ و ۳۳.۴ درصد را ثبت کردند تا رتبه های چهارم و پنجم لیگ را در هریک از این آمارها کسب کنند. استقلال در فصل گذشته از ۳ مهاجم کلاسیک، یعنی آرمان رمضانی، رودی ژستد و ارسلان مطهری به تناوب استفاده می‌کرد که مجموعا روی هم فقط ۸ گل را به ثمر رساندند که آمار مطلوبی برای آن‌ها نیست. بار اصلی گلزنی این تیم در فصل گذشته به دوش وینگرهای تیم، یعنی کوین یامگا و امیر حسین حسین‌زاده جوان بود که روی هم ۱۸ گل را به ثمر رساندند.

شهباززاده هم با شرکت داشتن مستقیم در ۱۱ گل، در جدول ارزشمند ترین‌ها، عملکرد بهتری نسبت به هر ۳ مهاجم نوک استقلال داشته است و به عنوان یک وینگر عملکرد نسبتا خوبی برای او محسوب می‌شود. اما نکته قابل تامل در این انتقال این است که با وجود نامشخص بودن سرمربی استقلال در فصل بعد، شهباززاده بنابر لیست و تشخیص چه کسی جذب شده است؟ آیا شهباز زاده قرار است در پست تخصصی خودش به میدان برود و یا همچون فصل گذشته به عنوان یک وینگر نقش آفرینی کند؟ اصلا شهباززاده در نقشه‌ها و تفکرات سرمربی جدید آبی‌پوشان جایگاهی دارد و یا خیر؟ با این وجود باید منتتظر نشست و دید که چه کسی سکان هدایت این تیم را به عهده خواهد گرفت و شهباززاده قرار است چه نقشی را در این تیم بازی کند.

این مهاجم چرا و به چه دلیل با استقلال قرارداد بست؟/ فورواردی که در یک قدمی انعقاد قرارداد با پرسپولیس بود اما...

نیم‌نگاهی به تیم ملی

شهباززاده یک‌سال پیش و در همین روزها، در آستانه عقد قرارداد با پرسپولیس بود، اما در نهایت قرارداد خود را به مدت یک‌فصل دیگر با سپاهان تمدید کرد. امسال هم، در حالی که بسیاری از خبرنگاران انتقال او به پرسپولیس را مسلم و قطعی می‌دانستند، او در یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای ترجیح داد که به تیم سابق خود بازگردد تا در سال جام جهانی با تکرار عملکرد بی‌نظیرش در لیگ بیستم، به لطف فشار هواداری و رسانه‌ای استقلال، نام خود را پس از سردار آزمون و مهدی طارمی، در لیست مهاجمان تیم ملی جای دهد. شاید این آخرین فرصت برای شهباززاده ۳۲ساله است که پیش از بازنشستگی، حداقل یک‌بار طعم حضور در جام‌جهانی را بچشد. دستاوردی که می‌تواند نتیجه ۱۲ فصل حضور مداوم و مثبت او در بالاترین سطح فوتبال ایران باشد.

به اشتراک گذاری این مطلب!

گزینه نیمکت استقلال ۲ رقیب اروپایی پیدا کرد

قزاقستان برای تجار ایرانی روادید ۱۴ روزه فرودگاهی صادر می‌کند

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه