کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از تلاش‌های مستمر و سیستماتیک برای حذف زنان افغانستان از عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ابراز نگرانی کردند.

 گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کردند که رهبران طالبان در حال نهادینه کردن تبعیض و خشونت مبتنی بر جنسیت در مقیاس وسیع و سیستماتیک علیه زنان و دختران هستند.

این کارشناسان در مورد مجموعه‌ای از اقدامات محدود کننده طالبان هشدار داده و گفته‌اند: «در مجموع، این سیاست‌ها مجازات دسته‌جمعی زنان و دختران را تشکیل می‌دهند که بر اساس سوگیری‌های جنسیتی و اعمال مضر است.»

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل گفته اند که آنان نگران تلاش‌های مستمر و سیستماتیک برای حذف زنان از عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی در سراسر افغانستان هستند.

آنها گفتند که این نگرانی‌ها در مورد زنان اقلیت‌های قومی، مذهبی یا زبانی مانند جوامع هزاره، تاجیک، هندو و سایر جوامع تشدید می‌شود.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملب در گزارش خود گفته‌اند که سیاست‌های طالبان، علاوه بر محدود کردن شدید آزادی حرکت، بیان و مشارکت زنان در امور عمومی و سیاسی، بر توانایی آنان برای کار و امرار معاش تاثیر گذاشته و آنان را بیشتر به سمت فقر سوق داده است.

آنها از جامعه جهانی خواسته‌اند که برای افزایش کمک‌های بشردوستانه مورد نیاز مردم افغانستان و تحقق حق آنها برای بهبود و توسعه اقدام کنند.

انتهای پیام/م

 

به اشتراک گذاری این مطلب!

پانصد سال روابط «بی‌تعارف» ایران و روسیه

عراقچی: حمایت همه‌ی ما با دکتر باقری است

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه