ساعات پایانی مسابقات کشتی قهرمانی کشور با درگیری در سالن بدون تماشاگر امام خمینی (ره) گرگان میان کشتی‌گیران و تعدادی از طرفداران آن‌ها به حاشیه رفت و قهرمانی مقتدارانه مازندران، اجرای کم فنون اصیل، معرفی ستاره‌های جدید و دست کوتاه کشتی‌گیران گلستان از عنوان قهرمانی نادیده گرفته شد.

در این مسابقات که ساعات پایانی آن با درگیری کشتی گیران و هواداران آن ها خستگی را بر تن عوامل برگزاری باقی گذاشت، برخی چهره های جدید و جوان استان های کشور فراتر از انتظار ظاهر شدند و کارشناسان را برای معرفی نفرات برتر به اشتباه انداختند.

البته غیبت نفرات اول و مدال آور المپیک توکیو و مسابقات جهانی نروژ در نمایش مقتدرانه این کشتی گیران گمنام بی تاثیر نبود اما کادر فنی تیم ملی حاضر در گرگان معتقد بود که میدان دادن به این ستاره‌های جوان می تواند نسل آینده کشتی کشور را همچنان پویا نگه داشته و آنان را به مدعی کسب عنوان های برتر رویدادهای مهم جهانی و المپیک تبدیل کند.

بررسی وزن به وزن مسابقات کشتی آزاد قهرمانی کشور در گرگان نشان می دهد برخی چهره های جوان با وجود حضور مدعیان نامدار و پرمدال در اوزان خود با هدف اعزام به رقابت های آسیایی اولان‌باتور مغولستان نمایش خیره کننده‌ای داشته و با کنار زدن آنان به عنوان قهرمانی رسیدند.

مدعیان ناکام

شاید شاخص ترین چهره ناکام این مسابقات که در اتفاقی کم تکرار از رسیدن به مدال بازماند رضا اطری کشتی گیر المپیکی وزن ۵۷ کیلوگرم ایران بود که با وجود صعود به مسابقه فینال به دلیل نرسیدن به وزن قانونی، از حضور در این مسابقه بازداشته شد و در یک قدمی رسیدن به دوبنده تیم ملی در مسابقات آسیایی مغولستان، حذف شد.

اطری در مورد سر وزن نرسیدنش در مسابقات قهرمانی کشور گفت: مسابقات خوبی را در مرحله مقدماتی گرفتم و با شکست تمامی رقبا به دیدار فینال راه یافتم، اما وزن کم کردن بسیار برایم سخت بود و نتوانستم برای وزن کشی خود را سر وزن برسانم و احساس کردم که اگر بخواهم به هر نحوی وزن خود را پایین بیاورم سلامتی خود را در خطر می اندازم.

دارنده مدال طلای آسیا تصریح کرد: از لحاظ فنی و تکنیکی در شرایط خوبی هستم اما تنها نقطه ضعف من وزن کم کردن های زیاد و تحلیل رفتن بدنی در مبارزات به دلیل همین موضوع بود که دیگر تصمیم گرفتم شانس خود را در وزن ۶۱ کیلوگرم امتحان کنم.

امیرمحمد یزدانی دارنده مدال نقره وزن ۶۵ کیلوگرم پیکارهای جهانی نروژ دیگر ناکام بزرگ این مسابقات بود که به عنوانی بهتر از سوم مشترک دست پیدا نکرد. البته یزدانی در مسابقات گرگان به یک وزن بالاتر رفت و برای اولین بار در ۷۰ کیلوگرم کشتی گرفت.

فقر فن، ادامه سلطه کشتی مازندران و معرفی ستاره‌های جدید

علیرضا کریمی دیگر کشتی گیر نامدار اما ناکام مسابقات قهرمانی کشور در گرگان بود که با وجود کوله باری از افتخارات رنگارنگ مانند یک نقره و دو برنز مسابقات کشتی جهان، قهرمانی سه دوره کشتی قهرمانی آسیا، یک طلای بازیهای آسیایی و حضور در مرحله یک چهارم نهایی المپیک برزیل در رقابت های قهرمانی کشور در گرگان در رده هشتم ایستاد.

دیگر کشتی مدعی و ناکام رقابت های قهرمانی کشور در گرگان عزت الله اکبری بود . مدال نقره مسابقات قهرمانی جهان در بوداپست، نقره بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴  و طلای بازی‌های داخل سالن در ترکمنستان از دستاوردهای این آزادکار بود . اکبری که سال ۸۹ در رقابت های کشتی جام تختی از دنیای کشتی خداحافظی کرده بود در بازگشت مجدد به تشک اقبال خوبی نداشت و در گرگان به مقام سوم مشترک رسید.

سه سومی مشترک، حاصل تلاش ۲۰ آزادکار گلستان

کسب سه عنوان سوم مشترک برای تیم میزبان که ۲ برابر تیم های دیگر کشتی گیر داشت یقینا برای استان دارای سابقه و افتخار گلستان که تاریخی مملو از مدال های رنگارنگ رویدادهای مهم جهانی و آسیایی دارد قابل قبول نیست .

گلستانی هایی که در رقابت های قهرمانی کشور در خانه بر روی تشک رفتند نشانی از یک مدعی برای رسیدن به دوبنده تیم ملی را نداشتند تا ثابت شود که کشتی این استان برای بازگشت به روزهای پرافتخار گذشته راهی طولانی و دراز را پیش رو دارد.

بن مایه هایی که برخی کشتی گیران گلستان در این رقابت ها به نمایش گذاشتند ، ثابت می کند که روح کشتی در استان همچنان جاری است و به شرط برنامه ریزی مناسب برای شناسایی استعدادها در کنار ایجاد زیرساخت های لازم و مناسب می توان به آینده این ورزش امیدوارتر بود.

فقر فن، ادامه سلطه کشتی مازندران و معرفی ستاره‌های جدید

نوکنده به عنوان معدنی ناب و سرشار از کشتی که ستاره های فراوانی از جمله رمضان خدر به دنیای کشتی معرفی کرده است به انرژی مضاعف برای احیا و بازگشت به روزهای اوج احتیاج دارد و به یقین با خیزش کشتی این شهر، دیگر شهرهای دارای استعداد کشتی گلستان به خروش خواهند آمد و حرکت رشد کشتی آن ها شتابان تر خواهد شد.

همبستگی دانش روز با مربیان کارآزموده و دلداده به کشتی ، این ورزش را در گلستان به مسیرهای منتهی به افتخارات بیشتر رهنمون خواهد کرد.

ادامه سلطنت مازندران

مازندران با چهار عنوان اولی، ۲ دومی و سه سومی و کسب ۱۶۵ امتیاز مقتدرانه عنوان قهرمانی مسابقات را به دست آورد تا سلطنت این استان در کشتی همچنان بدون چون و چرا ادامه پیدا کند. فاصله ۶۲ امتیازی تهران به عنوان تیم دوم و ۸۱ امتیازی با کرمانشاه تیم سوم گویای فاصله کشتی مازندران با دیگر مناطق کشور است.

گلستان هم با سه عنوان سومی مشترک و کسب ۵۸ امتیاز در رده ششم قرار گرفت.

با وجود قهرمانی مقتدرانه مازندران، درج نام برخی کشتی گیران در فهرست نفرات برتر استان هایی که تاکنون نامی از آن ها در میان مدعیان کشتی کشور دیده نمی شد، بیانگر تلاش برنامه ریزی شده و در حال بهره برداری مناطق گوناگون کشور برای رسیدن به رده های بالای این ورزش پرطرفدار است.

فقر فن، ادامه سلطه کشتی مازندران و معرفی ستاره‌های جدید

سیستان و بلوچستان، قشم، کیش، سمنان و مرکزی از جمله مناطقی بودند که اگر چه نام آن ها در میان کشتی گیران رده های پنجم تا دهم به چشم آمد اما حضور در همین سطح با وجود شرکت استان های همیشه مدعی مانند مازندران، تهران، همدان، کرمانشاه، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی، خبر خوب و امیدوارکننده رونق بیش از پیش کشتی در استان های کشور و اهمیت برنامه ریزی هدفمند برای گسترش آن است.

بررسی دلایل پیشرفت همیشگی کشتی مازندران نشان می دهد که علاوه بر علاقه ذاتی ساکنان این استان به کشتی، راه‌اندازی خانه های کشتی در مناطق شهری و روستایی، برگزاری مستمر و همیشگی مسابقات، اهمیت به مدال آوران پس از هر افتخارآفرینی و توجه رسانه ها، استعدادها را روانه این رشته می کند.

تاریخ مشترک گلستان با مازندران و پیوند فرهنگی عمیق می تواند بستر مناسبی برای گلستان باشد تا کشتی را بار دیگر در استان به روزهای درخشان سال های نه چندان دور نزدیک کند.

شروع جذاب، پایان تلخ

هرچه که روزهای اول رقابت های کشتی قهرمانی کشور در گرگان به دلیل برگزاری مسابقات جذاب و رقم خوردن نتایج جالب، تماشایی بود، ساعات انتهایی آن به دلیل بروز چند تنش و درگیری، کام هواداران این رشته و ورزش دوستان گلستان را تلخ کرد.

در شرایطی که زمان زیادی تا پایان این رقابت ها باقی نمانده بود ۲ درگیری در حاشیه مسابقات فینال اوزان ۹۲ و ۱۲۵ کیلوگرم سالن امام خمینی گرگان را به محلی برای برخورد فیزیکی و رودررویی معدود تماشاگران حاضر در سالن تبدیل کرد.

در اولین درگیری احمد بذری کشتی گیر مازندرانی از امیرحسین فیروزپور کشتی گیر هم استانی خود پیش افتاد اما با اعتراض مربیان حریف برای بازبینی ، بذری بازنده شد که این قضاوت به مذاق اصغر بذری مربی احمد بذری خوش نیامد و با فریاد خطاب به میز داوران و کمیته فنی گفت: " از ابتدا هدفتان این بود که فیروزپور پیروز شود."

به اشتراک گذاری این مطلب!

پایگاه آمریکا در استان صلاح الدین عراق هدف حمله پهپادی قرار گرفت

عکس جدید احمدی نژاد هنگام دریافت دکترای افتخاری در ترکیه

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه