مایکل بیل کیست؟ مرد تاثیرگذار دوران مربیگری استیون جرارد

سرمربی جدید استون ویلا از حضور بیل در کادرفنی خود خوشحال است زیرا اعتراف می کند که سال ها طول می کشد تا به سطح دستیارش برسد!

در کنار اطلاعیه وب‌سایت استون ویلا مبنی بر استخدام استیون جرارد برای جایگزینی دین اسمیت به عنوان سرمربی، نکته بسیار کوچک‌تری وجود داشت.

در بیانیه ای 42 کلمه ای، آنها فاش کردند که پنج نفر به سرمربی سابق رنجرز در بیرمنگام خواهند پیوست، از جمله گری مک آلیستر، اسطوره اسکاتلندی و مایکل بیل که کمتر شناخته شده است.

هر دو دستیار، کاپیتان سابق لیورپول، جرارد را در آنفیلد ملاقات کرده بودند، زمانی که او مدال های مربیگری خود را در انتهای یک دوره مملو از جام در باشگاه دوران کودکی خود تکمیل می‌کرد.

مک آلیستر که قبلاً بین سال‌های 2000 تا 2002 بازیکن قرمزها بود، حتی به طور منظم در کنار جرارد در خط میانی بازی می کرد، مک آلیستر به عنوان مربی تیم اصلی تحت هدایت برندان راجرز به باشگاه بازگشت.

در همین حال، بیل که بعد از اینکه مجبور شد دوران حرفه‌ای خود را در 21 سالگی به پایان برساند، مربیگری را آغاز کرده بود، چندین تیم آکادمی را در لیورپول اداره کرد و به یکی از چهره های کلیدی در تولید جوانان با استعدادی مانند ترنت الکساندر-آرنولد تبدیل شد.

جرارد پس از پایان دادن به روزهای بازی خود در لس‌آنجلس گلکسی، در اولین قدم‌های مربیگری خود در لیورپول، جایی که هدایت تیم زیر 18 سال باشگاه را بر عهده گرفت، توسط بیل هدایت شد. جرارد به‌عنوان یکی از بهترین بازیکنان نسل خود، درک عالی از بازی و همه چیزهایی که با آن همراه است، از نظر سیاست رختکن و کار رسانه‌ای داشت. با این حال، در مورد بیل او یک مغز تاکتیکی را دید که می تواند در زمین تمرین به او کمک زیادی کند.

جرارد متواضع و واضح قبلاً گفته بود: "کاری که من هرگز انجام نمی دهم این است که سعی کنم کار دیگران را انجام دهم در حالی که آنها در انجام آن بهتر از من هستند. 15 تا 20 سال طول می کشد تا بتوانم مانند مایکل بیل به عنوان یک مربی درون زمین خوب شوم و هر روز جلسات تمرین را برگزار کنم، بنابراین به میک اجازه دادم که در نقش خودش باشد چون او متخصص است.

بیل که از یوهان کرایف، نماد هلند و سر بابی رابسون، مربی سابق بارسلونا بت الهام گرفته بود، حرفه مربیگری خود را خارج از فوتبال انگلیسی برای الهام گرفتن آغاز کرد و در اواخر دهه 90 شروع به آموزش فوتسال به کودکان بروملی کرد. شروع او ممکن است فروتنانه بوده باشد، اما کار او توجه نیل بات، رئیس آکادمی چلسی را به خود جلب کرد.

بیل در کابهام عالی بود و کمک کرد تا بازیکنانی مانند میسون مونت، ریس جیمز، کالوم هادسون-اودوی و روبن لوفتوس-چیک به بازیکنان تیم اصلی تبدیل شوند. او همچنان به مونت و در واقع به دکلان رایس نزدیک است، که از طریق رده های تیم جوانان در چلسی رشد یافته است. هر دو بازیکن به عنوان انتخاب طلایی بیل در فواصل زمانی معین ادامه می‌دهند، که فقط نشان می‌دهد که چقدر رویکرد حساس و محرک او برای توسعه بازیکنان در بازی قابل احترام است. بیل در ماه جولای به GOAL گفت: «مردم فکر می‌کنند مربیگری فقط زمانی است که روی چمن می‌روید، اما در واقع نحوه مدیریت بازیکنان، احساسی که در آنها ایجاد می‌کنید، ذهن آن‌ها را به روی واقعیت‌های زندگی باز می‌کنید. مسیر هر کسی منحصر به فرد است، بنابراین من معتقدم که در مورد شما در مسیرتان مقابل خودتان است. من دوست دارم این ذهنیت را در آن‌ها ترویج دهم، که زندگی برای تحت تاثیر قرار دادن خود است."

در دورانی که بازیکنان آکادمی در چلسی فرصت حضور در تیم اصلی را داشتند، بیل ناامید شد و تصمیم گرفت پس از ملاقاتی تصادفی با الکس اینگلتورپ، مدیر آکادمی قرمزها در حالی که در تعطیلات بود، به لیورپول برود. مرسی سایدرها به او این فرصت را دادند که با دستیار فعلی پپ گواردیولا، رودولفو بورل، و استیو کوپر، که اکنون سرمربی ناتینگهام فارست است، کار کند و به بیل اجازه دادند تا تحصیلات مربیگری خود را ادامه دهد. او به GOAL گفت: "نفوذ تیم اولی که در چلسی گرفتم و از آن شاگردان مورینیو و آنچلوتی خارج شد، خوب بود، اما من به برندان راجرز و یورگن کلوپ به عنوان مدیر تیم ذخیره در لیورپول نزدیکتر بودم."

در آنفیلد به‌عنوان مربی زیر 23 سال بود که نگاهی مستقیم به برخورد هیجان‌انگیز کلوپ در ضدپرسینگ داشت؛ رویکرد بسیار مدرنی که بازی را متحول کرد. در ملوود، بیل همچنین با روجریو سنی، دروازه بان اسطوره ای برزیل ملاقات کرد، که یک تور اروپایی را آغاز کرده بود تا خودش به سمت سرمربیگری حرکت کند، و در نهایت لیورپول را ترک کرد، درست زمانی که جرارد در حال بازگشت بود و به عنوان کمک مربی در سائو پائولو حضور یافت.

با این حال، بیل یک سال بعد بازگشت و پس از اینکه جرارد در سال 2018 به سمت سرمربیگری رنجرز منصوب شد، به شمال اسکاتلند سفر کرد. این دو هر کدام یکدیگر را به صورت حرفه گ‌ای می‌شناختند اما آنقدر نزدیک نبودند.  جرارد، با این حال، به زمان کمی نیاز داشت تا بیل را متقاعد کند تا به او در ایبروکس بپیوندد. بیل توضیح داد: "ما 30 دقیقه صحبت کردیم و این احتمالا طولانی ترین مکالمه ای بود که در تمام مدتی که در کنار او بودم، داشتم. من از او چند سوال پرسیدم و از صحبت هایش خوشم آمد. کمک به او در اولین تجربه کارش هیجان انگیز بود. من تصمیمم را در لحظه پایان مکالمه گرفتم. به او گفتم که اول از خانواده‌ام می‌پرسم و روز بعد به او می‌گویم، اما سعی می‌کردم وانمود کنم که خونسردم و به نظر می‌رسید که باید به آن فکر کنم!»

شاید تصمیمی عجولانه بود اما مطمئناً تصمیم درستی بود. جرارد، بیل و مک آلیستر در گلاسکو به خوبی با هم ترکیب موفقی شدند، زیرا رنجرز فصل گذشته با 102 امتیاز، رقیب دیرینه خود یعنی سلتیک را از کسب دهمین عنوان متوالی محروم کرد. اکنون، همه آن‌ها به لیگ برتر، در استون ویلا بازگشته اند و قصد دارند یک غول خفته را دوباره بیدار کنند. با حضور بیل، شما احتمال وجود آن را رد نمی‌کنید.

 

به اشتراک گذاری این مطلب!

قهرمان پارالمپیک به دنبال کسب ۳ سکو در چین

سردار آزمون و باشگاه لیون در خط پایان 

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه