تلاش دولت برای کاهش هزینه ها و کسری بودجه دولت در سال آینده

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به تورم ۳۰ الی ۴۰ درصدی گفت: با وجود این تورم حقوق کارمندان حدود ۱۰ درصد افزایش پیدا می کند زیرا تلاش دولت بر این است که بی دلیل هزینه ها را اضافه نکند.

 جعفر قادری، رئیس کمیته اقتصاد کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به گفتگوها و جلساتی که با میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه داشته است، گفت: این انتظار می رود که تا جای ممکن بودجه با کسری کمتری بسته شود و بودجه در حقیقت واقعی تر باشد. بر این اساس انتظاری که برای افزایش حقوق ها وجود دارد این است که متوسط ۱۰ درصد به حقوق ها اضافه شود.

وی با بیان اینکه شاید تصور شود که با توجه به تورم ۳۰ تا ۴۰ درصدی باید حقوق ها بیشتر افزایش پیدا کند، تصریح کرد: تلاش دولت بر این است که بی دلیل هزینه ها را اضافه نکند و منجر به کسری بودجه بیشتر نشود. در کسب درآمدهای نفتی نیز همین رویکرد وجود دارد.

رئیس کمیته اقتصاد کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو با انتقاد از عملکرد در خصوص فروش اموال مازاد دولتی برای جبران کسری بودجه تاکید کرد: باید یک ساختار منظمی در سازمان خصوصی سازی پیش بینی شود و اموال و دارایی ها دستگاه ها به آن بخش منتقل شود زیرا اگر کار به خود دستگاه ها واگذار شود برای فروش اموال و دارایی هایشان همراهی نمی کنند.

وی درباره فروش سهام دولت در شرکت های تولیدی گفت: وضعیت بازار بورس به گونه ای است که دولت حتی سهامی برای فروش هم داشته باشد، به راحتی نمی تواند این کار را انجام دهد. این موارد باید در بودجه سال آینده مد نظر باشد.

قادری از ضرورت توجه دولت به کارهای مشارکتی و استفاده از ظرفیت بخش های غیر دولتی گفت و بیان کرد: شاید نیاز باشد مجلس نیز در این زمینه ورود جدی تری داشته باشد. نسبت به بعضی از عملکردهای مجلس کاملا معترض هستیم. طرح مالکیت صنعتی را در دستور کار قرار دادیم که ۱۵۰ ماده دارد و چند هفته وقت مجلس را می گیرد. این ایراد شاید به عدم تعامل شورای نگهبان با مجلس باز می گردد زیرا این شورا اجازه نمی دهد بعضی از طرح ها با استفاده از اصل ۸۵ مطرح شود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

مواد غذایی که آرتروز را تشدید می کند

معمای بدون جواب/چه کسی قصد ترور نخست‌وزیر عراق را داشت؟

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه