اگر شما همیشه گرسنه هستید این مطلب را بخوانید

صدآنلاین : گرسنگی و میل به خوردن غذای زیاد بعد از یک فعالیت سنگین و یا مدت طولانی گرسنگی کاملا طبیعی تلقی می شود اما احساس گرسنگی بعد از خوردن حجم زیادی از خوراکی پلی فاژی، هایپر فاژی و یا پرخوری بیمار گونه نام دارد که در این مطلب درمورد آن توضیح داده شده است.

به گزارش صدآنلاین بدن برای تامین انرژی به غذا احتیاج دارد؛ بنابراین اگر به مدت چندساعت غذا نخورید طبیعی است که احساس گرسنگی کنید. اما اگر معده تان همیشه قار و رقور می کند، حتی پس از صرف غذا، احتمالاً مشکلی در سلامت بدنتان دارد رخ می دهد.

اصطلاح پزشکی برای اشتهای شدید پلی فاژیا نام دارد و نشانه ی آن است که حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.


پلی فاژی یا گرسنگی بیش از حد ؛ آیا دیابت می تواند دلیل گرسنگی باشد؟
گرسنگی بیش از حد و دیابت : بدن انسان قند موجود در غذا را که گلوکز نام دارد تبدیل به انرژی می کند. اما اگر دچار بیماری دیابت باشید، گلوکز نمی تواند به سلول ها برسد. بنابراین این انرژی از بدن دفع می شود و شما فکر می کنید گرسنه هستید.مخصوصاً افرادی که دچار دیابت نوع اول هستند ممکن است مقادیر زیادی از غذا بخورند و با اینحال باز هم کاهش وزن داشته باشند.

پلی فاژیا چیست و چه نشانه هایی دارد ؟

پلی فاژیا ( پلی فاژی ) یا گرسنگی بیش از حد ؛ چرا من همیشه گرسنه ام؟
علاوه بر اشتهای شدید، سایر علائم دیابت به صورت زیر می باشد:

تشنگی شدید

نیاز به ادرار در اکثر مواقع

کاهش وزن بدون دلیل

بریدگی و کبودی هایی که مدت زمان زیادی طول می کشد تا خوب شوند

سوزن سوزن شدن و درد در دست و پا

خستگی

پلی فاژیا یا گرسنگی بیش از حد ؛ آیا قند خون می تواند دلیل گرسنگی باشد؟
زمانی که گلوکز موجود در بدن به میزان زیادی افت می کند، دچار هیپوگلیسمی می شوید. این مشکل جدی برای افرادی دیابتی است، اما سایر افراد به دلایل دیگر نیز می توانند هیپوگلیسمی را تجربه کنند؛ مثلاً هپاتیت، اختلالات کلیوی، مشکلات غدد کلیوی یا هیپوفیز.در موارد هیپوگلیسمی شدید، ممکن است افراد مست بنظر برسند. حرف زدن و راه رفتن کمی برایشان مشکل خواهد بود.

سایر علائم هیپوگلیسمی به صورت زیر می باشد:

اضطراب

احساس اینکه قلب تان دچار ضرب و شتم و زنش شده است

پوست رنگ پریده

لرزش

تعریق

سوزن سوزن شدن در اطراف دهان

پلی فاژیا یا گرسنگی بیش از حد ؛ آیا کمبود خواب می تواند دلیل گرسنگی باشد؟
اگر خواب کافی نداشته باشید، می تواند بر میزان هورمون هایی که کنترل کننده ی گرسنگی و اشتها هستند تاثیر بگذارد. افرادی که دچار مشکل بی خوابی هستند، اشتهای بیشتری داشته و برایشان سخت است که احساس سیری کنند. همچنین بیشتر دوست دارند از غذاهای پر چربی و پر کالری استفاده کنند.

سایر علائم بی خوابی عبارتند از:


تغییر در خلق و خوی

دیوانگی

بیدار ماندن در روزا برایشان مشکل است

افزایش وزن

پلی فاژی یا گرسنگی بیش از حد ؛ آیا استرس می تواند دلیل گرسنگی باشد؟
زمانیکه دچار استرس یا تنش هستید، بدن هورمونی به نام کورتیزول ترشح می کند . باعث می شود احساس گرسنگی کنید.بسیاری از افراد وقتی دچار استرس می شوند تمایل به خوردن غذاهای پر شکر، چرب یا هردو دارند. ممکن است این اشتها در پاسخ بدن برای خاموش کردن آن بخش از مغز باشد که احساس نگرانی را کنترل می کند.

سایر علائم استرس به صورت زیر هستند:

پرخاشگری عصبی

خستگی

سردرد

مشکلات خواب

ناراحتی معده


استرس ممکن است هم موجب افزایش و هم موجب کاهش اشتها شود. استرس مزمن پیامدهای زیادی دارد، یکی از این پیامدها پرخوری و یا کم خوری در زمان استرس است.
پلی فاژی یا (بیماری پلی‌فاجیا) یا گرسنگی بیش از حد ؛ آیا رژیم غذایی می تواند دلیل گرسنگی باشد؟
همه ی غذاها احساس سیری یکسانی به شما نمی دهند. غذاهایی که به بهترین نحو گرسنگی را مهار می کنند، غذاهای سرشار از پروتئین هستند؛ مانند گوشت بدون چربی، ماهی، فراورده های لبنی. همچنین غذاهای سرشار از فیبر نیز در سیری موثرند. منابع بسیار خوب برای تامین فیبر عبارتند از میوه جات، سبزیجات، غلات سبوسدار و حبوبات.

شیرینی، نان سفید، غذاهای بسته بندی شده و فست فود ها فاقد این مواد غذایی مفید هستند، اما در عوض سرشار از چربی و کربوهیدرات های مضر می باشند. اگر عادت دارید از این غذاها مصرف کنید، احتمالاً کمی پس از مصرف این مواد دوباره احساس گرسنگی می کنید. در نتیجه دچار پرخوری می شوید.


سایر علائم رژیم غذایی بد که بدنتان را بطور صحیح پر نمی کند عبارتند از:

یبوست

مدفوع کوچک و سفت

دل درد

پلی فاژیا یا گرسنگی بیش از حد ؛ آیا دارو و درمان می تواند دلیل گرسنگی باشد؟
برخی داروها می توانند باعث شوند شما بیش از حد معمول غذا بخورید. آنتی هیستامین، داروهای ضد افسردگی به نام SSRI ، برخی داروهای دیابت، استروئید و داروهای آنتی سایکوتیک از جمله چنین داروهایی هستند.

اگر از زمانی که درمان را آغاز کرده اید دچار افزایش وزن شده اید، این احتمال وجود دارد که آن داروها باعث احساس گرسنگی می شوند. از پزشک خود بپرسید ایا داروهای دیگری هستند که بتوانند برای شما مفیدتر باشند تا احساس گرسنگی به شما ندهند؟

پلی فاژیا یا گرسنگی بیش از حد ؛ آیا بارداری می تواند دلیل گرسنگی باشد؟
بسیاری از زنان باردار متوجه تغییر بزرگی در اشتهای خود می شوند. این روش طبیعی بدن برای این است که بفهمد بچه به میزان کافی غذا دریافت می کند.بسیاری از زنان باردار در سه ماهه اول بارداری بین 2 تا 3 کیلو، و در سه ماهه دوم هفته ای نیم کیلو اضافه وزن پیدا می کنند.

پلی فاژیا یا گرسنگی بیش از حد در بارداری

سایر علائم بارداری عبارتند از:


عقب افتادن یک عادت ماهانه

احساس دفع ادرار در بیشتر مواقع

حالت تهوع

درد در ناحیه پستان یا نوک پستان

گرسنگی بیش از حد و بارداری

پلی فاژیا یا گرسنگی بیش از حد ؛ آیا تیروئید می تواند دلیل گرسنگی باشد؟
تیروئید یک غده ی پروانه ای شکل در گردن است. تیروئید هورمون هایی تولید می کند که نرخ سازوکار هر ارگانی در بدن را تنظیم می کنند. اگر غده تیروئید به سرعت کار کند دچار پرکاری تیروئید می شوید.

علاوه بر بزرگ شدن غده تیروئید، سایر علائم مشکلات تیروئید عبارتند از:

پالس سریع

احساس عصبانیت

تعریق بیش از حد استاندارد

ضعف عضلانی

احساس تشنگی حتی پس از نوشیدن آب

پلی فاژیا یا گرسنگی بیش از حد ؛ آیا نوشابه های رژیمی می تواند دلیل گرسنگی باشد؟
بسیاری از افراد از نوشابه های رژیمی بدون قند استفاده می کنند به این هدف که کالری دریافتی را کم کرده یا کاهش وزن داشته باشند. اما قند کاذب موجود در این نوشابه ها به مغز می گوید منتظر کالری بماند تا بعنوان سوخت مصرف کند. زمانی که بدن هیچ کالری دریافت نکند، بدن به حالت گرسنگی رفته و بدن می خواهد برای دریافت کالری از غذا استفاده کند. اگر به دلیل استفاده از نوشابه های رژیمی احساس گرسنگی می کنید.

سایر علائم گرسنگی ناشی از نوشابه های رژیمی عبارتند از:

سردرد
هوس شکر

افزایش وزن

چاقی باعث می‌شود همیشه گرسنه باشید

پرخوری می‌تواند منجر به افزایش وزن شود اما چاقی نیز می‌تواند منجر به این شود که همیشه گرسنه باشید و این دور باطل مرتبا ادامه پیدا می‌کند.

دکتر لوفتون گفت: چربی بیش از حد می‌تواند سطح انسولین را به سرعت افزایش دهد و اشتهای شما را بیشتر کند. به علاوه دکتر لوین می‌گوید: که سلول‌های چربی، بدن شما را کمتر به هورمون سیری لپتین حساس می‌کند. وی گفت از آنجایی که چربی هورمون‌های مربوط به خودش را تولید می‌کند، بخشی از چاقی به این دلیل است که افراد تمایل به احساس گرسنگی بیشتری نسبت به افرادی با متابولیسم بالاتر و به شکلی بهتر دارند.

علت پرخوری چیست ؟

پریود شدن باعث احساس گرسنگی می‌شود
تغییرات هورمونی در طول دوران قاعدگی می‌تواند منجر به تمایل شما نسبت به کیک و شیرینی شود، اما شما نیز نیاز به کالری بیشتری دارید تا بتوانید نیازهای اضافی بدن خود را در طول دوره ماهانه برآورده کنید. دکتر لوین می‌گوید: این وضعیتی با مصرف انرژی بالا برای بدن است، که به همین دلیل است که زنها در این دوره احساس خستگی و خشکی در بدن می‌کنند. در هر نوع از وضعیتی با مصرف انرژی بالا، بدن از لحاظ جسمی نیاز به کالری بیشتری دارد.

آیا مشکل شما مصرف داروی خاص است؟


برخی داروها ممکن است باعث شوند شما بیش از حد معمول غذا بخورید. آنتی هیستامین ها با این عارضه شناخته می شوند؛ درست مثل SSRI یا بازدارنده های بازجذب سروتونین، استروئید، برخی داروهای دیابت و داروهای آنتی سایکوتیک (ضدجنون).

اگر همزمان با شروع یک دارو وزنتان زیاد شد، ممکن است تحت تاثیر دارویی باشد که مصرف می کنید و با خوردن آن احساس گرسنگی شما بیشتر می شود. با پزشک خود مشورت کنید تا داروی جایگزین دیگری برایتان پیدا کند.

خشکی بدن باعث می‌شود همیشه گرسنه باشید
حتی اگر شما احساس گرسنگی می‌کنید، ممکن است اشتباه بدن شما برای تقاضای آب باشد. دکتر لوین می‌گوید: هنگامی که بدن شما آب از دست می دهد، قبل از تشخیص جسمانی، احساس گرسنگی می‌کنید و اغلب مردم آن را با گرسنگی اشتباه می‌گیرند. او توصیه می‌کند که روز را با یک لیوان آب شروع کنید و سپس یک بطری آب را با خود حمل کنید تا بتوانید روزانه 1/5 تا 2/5 لیتر آب مصرف کنید.

سعی کنید بیشتر آب ساده مصرف کنید تا نوشیدنی‌های شیرین، که اگر احساس گرسنگی دائم دارید، می‌تواند مغز شما را فریب دهد به جای اینکه فکر کنید که همیشه گرسنه هستید با وجود اینکه کالری‌های اضافی مصرف می کنید.

به اشتراک گذاری این مطلب!

اعتراف عجیب رئیس کل سازمان خصوصی سازی

پاسخ رسمی استقلال به حواشی عجیب

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه