سازمان ملل هم وارد ماجرا شد/ماجرای مرموز تنیس باز ناپدید شده چینی/ پنگ شوای کیست؟

شوای پنگ تنیس باز چینی حدود سه هفته است که بعد از یک افشاگری ناپدید شده و حالا چین برای تضمین امنیت او تحت فشار قرار گرفته است.

چین این روزها بابت ناپدید شدن تنیس باز زن این کشور ، پنگ شوای، تحت فشار قرار دارد و محافل بین المللی از این کشور خواسته اند که تضمین دهد که این تنیس باز در امنیت به سر می برد.

طبق گزارشهای متعددی که منتشر شده پنگ بعد از آنکه یکی از ماقامات سیاسی سابق این کشور را به آزاز جنسی متهم کرد، ناپدید شده است.

 

پنگ شوای کیست؟

پنگ شوای یکی از شناخته شده ترین ستاره های ورزش چین است. او تبدیل به اولین تنیس باز چین شد که توانسته به نفر اول رنکینگ تنیس زنان جهان برسد، این اتفاق در تابستان 2014 در بخش تنیس دونفره رخ داد. پنگ 35 ساله، دو قهرمانی در گرند اسلم در بخش دو نفره را در کارنامه خود دارد: ویمبلدون 2013 و اوپن فرانسه در 2014.

در بخش انفرادی، پنگ در سال 2014 به رتبه 14 رنکینگ رسید که بالاترین رتبه او در بخش انفرادی در طول دوران فعالیتش بود. بهترین عملکردش هم به رسیدن او به نیمه نهایی انفرادی اوپن آمریکا در سال 2014 مربوط می شود.

پنگ 25 قهرمانی در رقابتهای مسترز تنیس زنان را در کارنامه دارد و مجموع جوایز مالی که دریافت کرده به بالای 10 میلیون دلاار می رسد. او همچنین سابقه سه دوره حضور در المپیک را دارد. پنگ آخرین بار در رقابتهای تور قطر در اوایل سال 2020 شرکت کرد و رتبه فعلی او در رنکینگ جهانی 306 است

 

موضوع اتهام ها چیست؟

پنگ در یک پست مفصل و طولانی در شبکه اجتماعی مخصوص چین به نام ویبو، یکی از مقامات بلندپایه حزب کمونیست چین و  قائم مقام پیشین نخست وزیر دولت چین، ژانگ گائولی را به آزار جنسی متهم کرد. این پیام در روز 11 آبان منتشر شد اما کمتر از یک ساعت بعد از انتشار، حذف شد. ظاهرا این پست از سوی خود شبکه ویبو و اینترنت ملی چین حذف شده و از آن به بعد نیز اسم پنگ به شدت در این شبکه اجتماعی و دیگر وب سایتهای چینی سانسور شده است.

اما ترجمه متنی که پنگ منتشر کرده بود، در خارج از کشور چین به شدت بازنشر شد. پنگ آقای ژانگ که فردی متاهل است را متهم کرد که او را به زور مجبور به ارتباط جنسی کرده بعد از آنکه حدود سه سال پیش او را به خانه خود دعوت کرده بود. گفته شده که همسر او نیز در آن زمان در خانه بوده است: «آن روز عصر من شرایط بدی داشتم و فقط گریه می کردم. تو من را به خانه ات کشاندی و مجبورم کردی که با هم ارتباط داشته باشیم.»

دز این پست گفته شده که این دو نفر سالها قبل روابط محدودی با هم داشته اند اما ژانگ ناگهان این رابطه را قطع کرد و دوباره خودش تماس را برقرار کرد. خانم پنگ البته اعتراف کرده که مدارکی مبنی بر اثبات ادعاهای خود ندارد.

ژانگ که حالا 75 ساله و بازنشسته است، یک چهره قدرتمند در چین بود که بین سالهای 2012 تا 2017 در بالاترین سمتهای دولتی و همچنین در حزب کمونیست فعالیت می کرد.

 ماجرای مرموز تنیس باز ناپدید شده چینی/ پنگ شوای کیست؟/ سازمان ملل هم وارد ماجرا شد

 

نگرانی انجمن جهانی تنیس زنان

سکوت پنگ از زمان انتشار این انتهامات نگرانی های زیادی را در مورد ناپدید شدن او به وجود آورد و انجمن جهانی تنیس زنان نیز از این موضوع ابراز نگرانی کرد. این  اتحادیه در ابتدا با انتشار بیانیه ای خواستار رسیدگی جدی به اتهامات مطرح شده توسط پنگ شوای شد. سپس رئیس این انجمن اعلام کرد که فدراسیون تنیس چین اعلام کرده که پنگ حالش خوب است و تحت هیچ فشاری قرار ندارد. استیو سمیون رئیس انجمن جهانی در این مورد گفت: «برداشت من این است که او در پکن است اما نمی توانم این  موضوع را تایید کنم  چون صحبت مستقیمی با او نداشته ام.»

اما شبکه ملی چین ایمیلی منتسب به پنگ شوای که به انجمن  تنیس زنان ارسال شده را منتشر کرد که در آن نوشته شده: «من در خانه ام در حال استراحت هستم و همه چیز عالی است. ممنون بابت اینکه به فکرم هستید.»

با این سیمون رئیس انجمن جهانی تایید کرد که به سختی می تواند باور کند ک هاین ایمیل واقعا توسط پنگ نوشته شده باشد: «تا این لحظه این ایمیل را معتبر نمی دانیم و تا زمانی که فرصت صحبت با او را نداشته باشیم خیالمان راحت نخواهد شد.»

 

انجمن تا کجا پیش می رود؟

رئیس انجمن تنیس زنان خواستار ضمانت برای امنیت و سلامت پنگ شده است. سیمون اعلام کرده این انجمن به دنبال آن است که همکاری های تجاری خود با چین را قطع کند، حتی با وجود پیچیدگیها و ضررهای مالی که در پی خواهد داشت: «این موضوع فراتر از هر تجارتی است چون زنان باید مورد احترام قرار گیرند و سانسور نشوند.»

اما سازمان هایی مثل کمیته بین المللی المپیک (IOC) در این مورد سکوت کرده اند که این شاید به میزبانی چین در بازیهای زمستانی همین امسال مربوط می شود.

 ماجرای مرموز تنیس باز ناپدید شده چینی/ پنگ شوای کیست؟/ سازمان ملل هم وارد ماجرا شد

 

واکنش چین

اولین واکنش چین این بوده نام پنگ شوای در اینترنت ملی این کشور به شدت سانسور شده و هرگونه جستجویی با اسم او مسدود می شود. شاید به همین دلیل هم باشد که هیچ واکنش و پاسخی از سوی اقای ژانگ و نزدیکانش در مورد اتهامات مطرح شده علیه او، دیده نشده است. سخنگوی وزارت خارجه چین هم در واکنش به سئوال خبرنگاران دراین مورد گفت که چون این  ماجرا یک مسئله دیپلماتیک نیست در مورد آن صحبت نمی کند. سردبیر روزنامه چاینا گلوبال تایم که یک رسانه دولتی است، مدعی شد که این ماجرا از سوی رسانه های خارجی بزرگنمایی شده است و اینکه بعید است هیچ فشاری روی پنگ وارد شده باشد.

 

موارد مشابه

پنگ اولین چهره مشهوری نیست که ناگهان در چین ناپدید می شود. پیش از این جک ما، میلیاردر معروف و بنیانگذار کمپانی علی بابا، نیز چندین ماه از دید رسانه ها و مردم ناپدید بود تا اینکه در اوایل سال 2021 تصاویری از او منتشر شد. کارشناسان آگاه به سیاست چین معتقدند که پنگ نیز پس از مدتی در محافل عمومی دیده خواهد شد.

 

واکنش ستاره های تنیس

در همین حین، ستاره های تنیس جهان نیز خواستار ارائه تضمین از سوی دولت چین در مورد سلامت پنگ شدند. سرنا ویلیامز و نائومی اوساکا که جزو پرافتخارترین تنیس بازان زن جهان هستند نگرانی خود را از این موضوع ابراز کردند. هشتگ «پنگ شوای کجاست» نیز در فضای مجازی از سوی تنیس بازان سرشناس بازنشر شده و در بخش مردان نیز، نوواک جوکوویچ تنها تنیس باز مشهوری بود ه ماجرای پنگ را شوکه کننده خطاب کرد. اما از ستاره هایی مثل رافائل نادال و راجر فدرر هیچ واکنشی دیده نشده است.

 ماجرای مرموز تنیس باز ناپدید شده چینی/ پنگ شوای کیست؟/ سازمان ملل هم وارد ماجرا شد

 

دخالت سازمان ملل

پای سازمان ملل هم به این ماجرای مرموز باز شده است. سازمان ملل متحد هم خواستار ارائه شواهدی دال بر سلامت پنگ شوای شد. سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه در ژنو، بر اهمیت شواهدی که نشان دهد خانم پنگ زنده و در سلامت است تاکید کرد. لیز تروسل خواستار تحقیقات فوری و شفاف درباره اتهام تجاوز به این ورزشکار شده است. وزارت خارجه فرانسه نیز با اشاره به اینکه این موضوع را با حساسیت دنبال می‌کند خواستار شفاف شدن موضوع از سوی مقامات پکن شد

به اشتراک گذاری این مطلب!

بازداشت نظافتچی وزیر جنگ اسراییل به اتهام جاسوسی برای ایران

نگاه جدید؛ در میان بورسی ها / نگاه ها به اقتصاد تغییر کرده است؟

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه