خوابگاه ورزشی گتوند به خواب رفت

طرح خوابگاه ورزشی شهرستان گتوند به رغم ۲ بار کلنگ زنی و گذشت بیش از ۱۰ سال از آغاز عملیات اجرایی، بار دیگر نیمه تمام رها شد و به خواب رفت.

شهرستان گتوند ظرفیت‌های خوبی برای ورزش دارد و ورزشکاران شهرها و روستاهای این منطقه تاکنون در آسیا و جهان افتخارات زیادی برای ایران کسب کرده اند، اما توسعه ورزش و رفع مشکلات ورزش این منطقه گویا در اولویت نیست و برخی از رشته‌های ورزشی این شهرستان از ابتدایی‌ترین امکانات محرومند.

کمبود امکانات ابتدایی ورزشی، تامین نشدن اعتبار طرح‌ها، مشکلات زیرساختی، اعتبارات قطره چکانی، محقق نشدن وعده‌ها و حمایت نشدن ورزشکاران مدال آور شهرستان گتوند از سوی متولیان موجب شده تا ورزشکاران و قهرمانان این منطقه یا از ادامه ورزش قهرمانی دلسرد شوند و یا به دیگر مناطق استان خوزستان و کشور مهاجرت کنند.

یکی از اقدامات مهم در هر رشته ورزشی برای ایجاد انگیزه در بین ورزشکاران و حتی جذب افراد به ورزش برگزاری مسابقات است ولی شهرستان گتوند به علت نداشتن خوابگاه ورزشی از میزبانی مسابقات محروم بوده و تعطیلی عملیات اجرایی احداث تنها خوابگاه این شهرستان و بلاتکلیفی آن اعتراض هیات‌های ورزشی و ورزشکاران را به دنبال داشته است.

عملیات اجرایی احداث تنها خوابگاه ورزشی شهرستان گتوند سال ۱۳۸۹ آغاز شد ولی حدود هشت سال معطل ماند تا بار دیگر در اردیبهشت ۹۷ کلنگ زنی شود که این بار هم راه به جایی نبرد و طرح خوابید.

 

خوابگاه ورزشی گتوند به خواب رفت

سال ۱۳۸۹ عملیات اجرایی احداث این خوابگاه آغاز شد که بخشی از آن به ساختمان اداره ورزش و جوانان شهرستان گتوند اختصاص یافته بود اما به علت تامین نشدن اعتبار لازم روند ساخت آن در همان سال متوقف شد.

عملیات اجرایی این طرح برای بار دوم ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ با حضور جمعی از مسوولان آغاز شد و قرار بود با اعتباری افزون بر هفت میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال، با ۶۰۰ مترمربع زیربنا و سازه فلزی در ۲ طبقه طی ۹ ماه تکمیل شود، اما باز هم به علت تامین نشدن اعتبار با حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی نیمه تمام رها شد.

برای بررسی موضوع پای درد دل ورزشکاران و مربیان ورزشی گتوند نشستیم تا به اهمیت ساخت این خوابگاه بیشتر پی ببریم. مربی تکواندو و رییس هیات تکواندو بانوان شهرستان گتوند با انتقاد از تکمیل نشدن این طرح گفت: متاسفانه شهرستان گتوند با وجود ورزشکاران خوب و نام آور به علت محروم بودن از خوابگاه ورزشی، توانایی برگزاری مسابقات رسمی و شرایط میزبانی را ندارد و موقعیت‌های بسیاری در این زمینه از دست داده است.

یکی از مصائبی که ورزشکاران در صورت نبود خوابگاه ورزشی با آن مواجه می‌شوند از نگاه فرانک عسکرزاده متحمل شدن هزینه‌های بیشتر برای ورزشکاران جهت شرکت در مسابقات دیگر شهرستان‌ها است که تکمیل خوابگاه و فراهم شدن شرایط میزبانی این هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و به حرفه‌ای‌تر شدن ورزش شهرستان گتوند کمک می‌کند.

یکی از ورزشکاران نوجوان رشته شطرنج اهل شهر جنت مکان گتوند و دارنده سهمیه کشوری و قهرمان مسابقات استان خوزستان نیز به محروم بودن این شهرستان از خوابگاه ورزشی اشاره و بیان کرد: یکی از عوامل رشد نکردن ورزش در شهرستان‌های کم برخوردار از جمله گتوند، نبود امکانات رفاهی برای اقامت ورزشکاران سایر مناطق است که باید هرچه سریعتر خوابگاه این منطقه محروم تکمیل و افتتاح شود.

سارا لیرابی مشکلات زیرساختی ورزش شهرستان گتوند را یادآور شد و افزود: بنده به علت مسافت زیاد، تامین نشدن هزینه و همچنین حمایت نکردن فدراسیون مربوطه نتوانستم در مسابقات کشوری گذشته شرکت کنم.

وجود استعدادهای فراوان در رشته شطرنج در شهرستان گتوند از دیگر موارد مورد اشاره این قهرمان بود؛ او نسبت به نبود شرایط میزبانی برای مسابقات نقد داشت و خواستار تکمیل خوابگاه ورزشی شهرستان بود.

 

خوابگاه ورزشی گتوند به خواب رفت

یکی از دیگر رشته‌های ورزشی شهرستان گتوند که استعدادهای خوبی در بین جوانان این شهرستان دارد، ورزش پرورش اندام یا همان بدنسازی است که بنا به گفته رییس هیات بدنسازی و پرورش اندام شهرستان گتوند تاکنون چندین بار درخواست میزبانی مسابقات چندجانبه برای این رشته ورزشی داده شده اما به علت نبود خوابگاه ورزشی با میزبانی مسابقات استانی و کشوری موافقت نشده است.

محمد حیدری در این باره گفت: ورزشکاران شهرستان گتوند طی چندسال اخیر نشان دادند این شهرستان در سطح کشور و جهان هم می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد.

او با اشاره به پیگیری‌های اخیر از طریق اداره ورزش و جوانان شهرستان گتوند علت عنوان شده از سوی این اداره برای راکد ماندن طرح خوابگاه ورزشی را تامین نشدن اعتبار اعلام کرد؛ در صورتی که اولویت با طرح‌های نیمه تمام بوده و مسئولان استانی باید تکمیل آنها را در اولویت تخصیص اعتبار قرار دهند.

این طرح تاکنون حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بنا به گفته رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان گتوند تاکنون مرحله سفت کاری آن به اتمام رسیده و به علت تامین نشدن اعتبار روند اجرایی آن، بیش از یکسال پیش متوقف شده است.

کریم عسکرنیا حیاتی‌ترین بخش ورزش در گتوند را خوابگاه عنوان کرد و ادامه داد: یکی از موانع پیشرفت ورزشکاران در شهرستان گتوند نبود خوابگاه ورزشی است که تاکنون امکان اردو و میزبانی مشترکی وجود نداشته است.

او همچنین وجود ظرفیت‌های ورزشی فراوان در گتوند را یادآور شد و نبود خوابگاه ورزشی و فراهم نبودن شرایط میزبانی مسابقات را از عوامل نابودی برخی رشته‌های ورزشی ریشه‌دار و با سابقه این شهرستان دانست.

رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان گتوند برای تامین اعتبار این طرح اظهار امیدواری کرد که البته این مهم محقق نمی‌شود مگر با پیگیری و مطالبه‌گری.

در این بین سرپرست فرمانداری و رییس شورای ورزش شهرستان گتوند اظهارات امیدبخشی برای گره گشایی از مشکل این طرح ورزشی داشت؛ او در این باره گفت: طرح خوابگاه ورزشی این شهرستان جزو برنامه بودجه امسال گذاشته شده اما اعتبارات هنوز ابلاغ نشده‌اند.

حسین اسدی‌پور با بیان اینکه پس از تخصیص اعتبار، پیمانکار خوابگاه ورزشی تعیین می‌شود، پیش بینی کرد تا ۲ ماه آینده اعتبار لازم، تخصیص و پیمانکار برای تکمیل این طرح معرفی شود.

اعتبار در نظر گرفته برای تکمیل خوابگاه ورزشی شهرستان گتوند بنا به گفته اسدی‌پور حدود ۳۰ میلیارد ریال است که پس تخصیص اعتبار، طرح تکمیل و به بهره برداری می‌رسد.

 

خوابگاه ورزشی گتوند به خواب رفت

 

پیگیری ویژه این طرح مهم ورزشی از سوی فرماندار، نماینده مردم شهرستان‌های شوشتر و گتوند در مجلس شورای اسلامی و اداره ورزش و جوانان شهرستان گتوند برای محقق شدن مطالبه ورزشکاران این شهرستان ضروری است.

تامین زیرساخت‌های ورزشی از مطالبات ورزشکاران شهرستان محروم گتوند است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

تاکید سرمربی والیبال دختران بر تشکیل تیم ملی «ب»

مسئولان باید در سختی‌ها کنار مردم باشند

0 دیدگاه

    ارسال دیدگاه